VS

BMW 3 Series Saloon vs CUPRA Tavascan sammenligning

Sammenlign ydelse (530 HK vs 340 HK), bagagerum og pris (365.200 kr. vs 418.000 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – BMW 3 Series Saloon eller CUPRA Tavascan?

BMW 3 Series Saloon vs CUPRA Tavascan: de vigtigste forskelle

BMW 3 Series Saloon

  • lidt billigere
  • tydeligt mere effekt
  • væsentligt hurtigere fra 0–100 km/h
  • mærkbart lettere
Detaljer

CUPRA Tavascan

4,4 (2 Anmeldelser)
bedøm
  • markant længere elektrisk rækkevidde
  • en smule mere bagagerumsplads
Detaljer

Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.

By Achim Sedelmaier

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

3 Series Saloon
Omkostninger og forbrug:

Pris og effektivitet er ofte de områder, hvor forskellene er størst. Her afgøres det ofte, hvilken bil der bedst passer til budgettet på lang sigt.

BMW 3 Series Saloon er lidt billigere – den starter allerede ved 365.200 kr. , mens CUPRA Tavascan koster 418.000 kr. . Forskellen er omkring 52.816 kr..

Hvad angår elektrisk rækkevidde, klarer CUPRA Tavascan sig markant bedre: den kan køre op til 553 km, cirka 452 km mere end BMW 3 Series Saloon.

Tavascan
Motor og ydeevne:

Effekt, drejningsmoment og acceleration siger meget om, hvordan en bil føles i hverdagen. Her ser man, hvem der leverer mest køreglæde.

Når det gælder motorkraft, har BMW 3 Series Saloon tydeligt mere effekt530 HK mod 340 HK. Det svarer til en forskel på cirka 190 HK.

I acceleration fra 0 til 100 km/h er BMW 3 Series Saloon væsentligt hurtigere – den klarer sprinten på 3,5 s, mens CUPRA Tavascan bruger 5,5 s. Det er cirka 2 s hurtigere.

Der er også forskel på drejningsmomentet: BMW 3 Series Saloon trækker minimalt kraftigere med 700 Nm mod 679 Nm. Forskellen er omkring 21 Nm.

3 Series Saloon
Plads og praktiske egenskaber:

Familievenlig eller hverdagens følgesvend – hvem tilbyder mest plads, fleksibilitet og komfort?

Begge biler har plads til 5 personer.

Hvad angår egenvægt, er BMW 3 Series Saloon mærkbart lettere – 1.575 kg mod 2.178 kg. Forskellen er cirka 603 kg.

Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder CUPRA Tavascan en smule mere plads – 540 L mod 480 L. Forskellen er omkring 60 L.

I lasteevne klarer CUPRA Tavascan sig let bedre – 522 kg mod 495 kg. Forskellen er omkring 27 kg.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

CUPRA Tavascan har en lille fordel i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 418.000 kr.
Tavascan

CUPRA Tavascan

  • Motortype : Elektrisk
  • Transmission : Automatisk
  • Drivtype : Baghjulstræk, Firehjulstræk
  • Effekt HK : 286 - 340 HK
  • Forbrug kWh/100km : 15,9 - 17,1 kWh/100km
  • Elektrisk rækkevidde : 513 - 553 km
BMW 3 Series Saloon
CUPRA Tavascan

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

BMW 3 Series Saloon

BMW 3-serie sedan føles stadig som en sportsvogn forklædt som hverdagsbil; skarp styring, velafstemt undervogn og en førerfokuseret kabine gør hver tur engagerende. Udvendigt er den elegant uden at være prangende, interiøret føles classy, og vil du have en bil der både underholder og klarer dagligdagens pligter uden brok, så er den svær at slå.

Detaljer

CUPRA Tavascan

CUPRA Tavascan folder sig ud som en slank, coupéagtig elbil med masser af attitude og premium-følelse uden at være prætentiøs. Bag det elegante ydre gemmer sig en engagerende køreoplevelse med overskud og præcision, så den både fungerer i byen og helst vil ud på landevejen — den er ikke kun til pynt i indkørslen.

Detaljer
BMW 3 Series Saloon
CUPRA Tavascan

Omkostninger og forbrug

Pris
365.200 - 832.200 kr.
Pris
418.000 - 453.800 kr.
Forbrug L/100km
2,4 - 10,1 L/100km
Forbrug L/100km
-
Forbrug kWh/100km
-
Forbrug kWh/100km
15,9 - 17,1 kWh/100km
Elektrisk rækkevidde
96 - 101 km
Elektrisk rækkevidde
513 - 553 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
77 kWh
co2
54 - 227 g/km
co2
0 g/km
Tankkapacitet
-
Tankkapacitet
-

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
Sedan
Karrosseri
SUV
Sæder
5
Sæder
5
Døre
-
Døre
5
Egenvægt
1.575 - 1.960 kg
Egenvægt
2.178 - 2.273 kg
Bagagerumskapacitet
375 - 480 L
Bagagerumskapacitet
540 L
Længde
-
Længde
4.644 mm
Bredde
1.827 - 1.903 mm
Bredde
1.861 mm
Højde
-
Højde
1.597 mm
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Lastkapacitet
405 - 495 kg
Lastkapacitet
507 - 522 kg

Motor og ydeevne

Motortype
Diesel mild-hybrid, Benzin, Benzin mild-hybrid, Plugin-hybrid
Motortype
Elektrisk
Transmission
Automatisk, Manuel
Transmission
Automatisk
Transmissionsdetaljer
Automatgearkasse, Manuel gearkasse
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
Drivtype
Baghjulstræk, Firehjulstræk
Drivtype
Baghjulstræk, Firehjulstræk
Effekt HK
150 - 530 HK
Effekt HK
286 - 340 HK
Acceleration 0-100 km/h
3,5 - 8,6 s
Acceleration 0-100 km/h
5,5 - 6,8 s
Maks. hastighed
-
Maks. hastighed
180 km/h
Moment
250 - 700 Nm
Moment
545 - 679 Nm
Antal cylindre
4 - 6
Antal cylindre
-
Effekt kW
110 - 390 kW
Effekt kW
210 - 250 kW
Motorstørrelse
1.995 - 2.998 cm3
Motorstørrelse
-

Generelt

Modelår
2.024 - 2.025
Modelår
2024
CO2-effektivitetsklasse
D, E, F, G, B
CO2-effektivitetsklasse
A
Mærke
BMW
Mærke
CUPRA
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.