VS

NIO ET5 Wagon vs XPeng G9 sammenligning

Sammenlign ydelse (490 HK vs 575 HK), bagagerum og pris (372.200 kr. vs 467.000 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – NIO ET5 Wagon eller XPeng G9?

NIO ET5 Wagon vs XPeng G9: de vigtigste forskelle

NIO ET5 Wagon

  • påtageligt billigere
  • let hurtigere fra 0–100 km/h
Detaljer

XPeng G9

4,8 (5 Anmeldelser)
bedøm
  • lidt mere effekt
  • knap mere energieffektiv
  • næsten umærkeligt længere elektrisk rækkevidde
  • let lettere
  • synligt mere bagagerumsplads
Detaljer

Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.

By Achim Sedelmaier

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

G9
Omkostninger og forbrug:

Pris og effektivitet er ofte de første kriterier ved bilkøb. Her ser man, hvilken model der bedst kan betale sig på længere sigt – både ved tankning, opladning og indkøb.

NIO ET5 Wagon er påtageligt billigere – den starter allerede ved 372.200 kr. , mens XPeng G9 koster 467.000 kr. . Forskellen er omkring 94.817 kr..

I elforbrug har XPeng G9 fordelen: med 18,4 kWh/100km er den knap mere effektiv end NIO ET5 Wagon, som bruger 19,3 kWh/100km. Forskellen er omkring 0,9 kWh/100km.

Hvad angår elektrisk rækkevidde, klarer XPeng G9 sig næsten umærkeligt bedre: den kan køre op til 585 km, cirka 25 km mere end NIO ET5 Wagon.

G9
Motor og ydeevne:

Effekt, drejningsmoment og acceleration er de klassiske mål for bilentusiaster – og her træder forskellene tydeligt frem.

Når det gælder motorkraft, har XPeng G9 lidt mere effekt575 HK mod 490 HK. Det svarer til en forskel på cirka 85 HK.

I acceleration fra 0 til 100 km/h er NIO ET5 Wagon let hurtigere – den klarer sprinten på 4 s, mens XPeng G9 bruger 4,2 s. Det er cirka 0,2 s hurtigere.

Der er også forskel på drejningsmomentet: NIO ET5 Wagon trækker minimalt kraftigere med 700 Nm mod 695 Nm. Forskellen er omkring 5 Nm.

G9
Plads og praktiske egenskaber:

Familievenlig eller hverdagens følgesvend – hvem tilbyder mest plads, fleksibilitet og komfort?

Begge biler har plads til 5 personer.

Hvad angår egenvægt, er XPeng G9 let lettere – 2.210 kg mod 2.265 kg. Forskellen er cirka 55 kg.

Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder XPeng G9 synligt mere plads – 660 L mod 450 L. Forskellen er omkring 210 L.

I lasteevne klarer XPeng G9 sig lidt bedre – 520 kg mod 465 kg. Forskellen er omkring 55 kg.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

XPeng G9 ligger tydeligt foran samlet set i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 467.000 kr.
G9

XPeng G9

  • Motortype : Elektrisk
  • Transmission : Automatisk
  • Drivtype : Baghjulstræk, Firehjulstræk
  • Effekt HK : 351 - 575 HK
  • Forbrug kWh/100km : 18,4 - 20,1 kWh/100km
  • Elektrisk rækkevidde : 502 - 585 km
NIO ET5 Wagon
XPeng G9

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

NIO ET5 Wagon

NIO ET5 Wagon føles som en elegant stationcar fra fremtiden, der kombinerer minimalistisk luksus med en rummelig kabine, så bagagen aldrig behøver at blive en bekymring. Den byder på en rolig, raffineret køreoplevelse med skarpe detaljer og smarte løsninger — et oplagt valg for den kvalitetsbevidste familiekøber, der vil have både komfort og kant uden at ligne en kasse på hjul.

Detaljer

XPeng G9

XPeng G9 sætter et friskt præg på el-SUV-segmentet med sit futuristiske udseende og en kabine, der kombinerer teknologi og komfort på en troværdig måde. Hvis du vil have en rummelig, veludstyret bil med masser af moderne finesser og lidt nyskabelse i garagen, er G9 bestemt værd at prøve — især hvis du er træt af grå standardmodeller.

Detaljer
NIO ET5 Wagon
XPeng G9

Omkostninger og forbrug

Pris
372.200 - 536.800 kr.
Pris
467.000 - 568.900 kr.
Forbrug L/100km
-
Forbrug L/100km
-
Forbrug kWh/100km
19,3 - 19,8 kWh/100km
Forbrug kWh/100km
18,4 - 20,1 kWh/100km
Elektrisk rækkevidde
435 - 560 km
Elektrisk rækkevidde
502 - 585 km
Batterikapacitet
73,5 - 90 kWh
Batterikapacitet
-
co2
0 g/km
co2
0 g/km
Tankkapacitet
-
Tankkapacitet
-

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
Stationcar
Karrosseri
SUV
Sæder
5
Sæder
5
Døre
5
Døre
-
Egenvægt
2.265 - 2.285 kg
Egenvægt
2.210 - 2.395 kg
Bagagerumskapacitet
450 L
Bagagerumskapacitet
660 L
Længde
4.790 mm
Længde
-
Bredde
1.960 mm
Bredde
1.937 mm
Højde
1.499 mm
Højde
-
Maksimal bagagerumskapacitet
1.300 L
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Lastkapacitet
445 - 465 kg
Lastkapacitet
515 - 520 kg

Motor og ydeevne

Motortype
Elektrisk
Motortype
Elektrisk
Transmission
Automatisk
Transmission
Automatisk
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
Drivtype
Firehjulstræk
Drivtype
Baghjulstræk, Firehjulstræk
Effekt HK
490 HK
Effekt HK
351 - 575 HK
Acceleration 0-100 km/h
4 s
Acceleration 0-100 km/h
4,2 - 6,6 s
Maks. hastighed
200 km/h
Maks. hastighed
-
Moment
700 Nm
Moment
465 - 695 Nm
Antal cylindre
-
Antal cylindre
-
Effekt kW
360 kW
Effekt kW
258 - 423 kW
Motorstørrelse
-
Motorstørrelse
-

Generelt

Modelår
2023
Modelår
2025
CO2-effektivitetsklasse
A
CO2-effektivitetsklasse
A
Mærke
NIO
Mærke
XPeng
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.