VS

VW ID.7 Touring vs XPeng G9 sammenligning

Sammenlign ydelse (340 HK vs 575 HK), bagagerum og pris (430.200 kr. vs 467.000 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – VW ID.7 Touring eller XPeng G9?

VW ID.7 Touring vs XPeng G9: de vigtigste forskelle

VW ID.7 Touring

5 (2 Anmeldelser)
bedøm
  • næsten umærkeligt billigere
  • tydeligt mere energieffektiv
  • noget længere elektrisk rækkevidde
  • knap lettere
Detaljer

XPeng G9

4,8 (5 Anmeldelser)
bedøm
  • væsentligt mere effekt
  • påtageligt hurtigere fra 0–100 km/h
  • let mere bagagerumsplads
Detaljer

Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.

By Achim Sedelmaier

ID.7 Touring

Indledning

VW ID.7 Touring VS XPeng G9 mødes i et krydsfelt mellem rolig langkørsel og teknisk overdådighed, hvor hver bil har en meget tydelig rolle. VW ID.7 Touring fremstår som den klassiske, stille langdistancetaxi — et kombi‑format som prioriterer ro, rækkevidde og praktisk bagagerumsadgang. XPeng G9 positionerer sig som et højteknologisk, rummeligt SUV‑alternativ med fokus på hurtig DC‑ladning og masser af udstyr for pengene. I denne sammenligning handler det ikke om cheferetten men om konkrete kompromiser: hvor ID.7 Touring trækker på komfort og effektivitet, trækker G9 på ladehastighed og opfattet premium‑værdi.

G9

Køreglæde og karakter

VW ID.7 Touring føles rolig, stabil og tilgivende — den belønner glidende indsatser og lange etaper frem for hurtige snit i svingene. XPeng G9 leverer tydeligere acceleration og mere rå kraft, hvilket gør den mere innertilstemning ved acceleration, men den føles samtidig tungere og mindre engagerende i kurver. ID.7 Touring kommunikerer forudsigeligt med blødere styrefornemmelse og komfortorienteret affjedring, hvor XPeng G9 i stedet tilbyder luftfjedring og en mere teknologisk fornemmelse i responsen. Valget her er klart: hvis du prioriterer ro og forudsigelighed, trækker ID.7 Touring; hvis du vil mærke acceleration og techno‑præcision i hverdagen, trækker G9.

ID.7 Touring

Komfort og kabineoplevelse

Indvendigt er XPeng G9 mere showy med flere displays, valgfri luksus‑komfort i bageste række og materialer, der lægger sig tæt på etableret premium. VW ID.7 Touring byder til gengæld på en roligere, mere afdæmpet kabineoplevelse med fremragende støjdæmpning og sæder designet til lange etaper. Betjeningen i ID.7 Touring er mere touch‑centreret og kan føles mindre intuitiv for dem, der elsker fysiske knapper, mens G9 kan irritere med dybe menuer og nogle insisterende assistentalarmer. Begge biler føler sig velbygget, men XPeng G9 sælger komfort som feature‑rigdom, hvor ID.7 Touring sælger komfort som stilhed og sovepude‑komfort på motorvejen.

G9

Praktisk brug og familieværdi

Som kombi har VW ID.7 Touring styrken i lav læssekant og praktisk, gennemgående bagagerumsadgang, hvilket gør daglig brug ved bleer, barnevogne og langbagage enklere. XPeng G9 tilbyder til gengæld en frunk og generelt mere fleksibelt lastrum samt bedre payload‑ og anhængerkapacitet, hvilket er attraktivt hvis du ofte læsser tungt eller trækker. ID.7 Touring mister lidt i fleksibilitet med en 60:40‑bagsæderdeling, mens G9 ofte byder på flere bagkomfortmuligheder og el‑funktioner til bagpassagerer. Kort sagt: familier med traditionel kombibehov vil sætte ID.7 Touring højt, mens dem, der vil have ekstra opbevaringssteder, frunk og bagkomfort, får mere af det i XPeng G9.

ID.7 Touring

Langtur versus byliv

På motorvejen er VW ID.7 Touring svær at slå i ren ro og effektivitet; den indbyder til lange etaper med minimal træthed og færre ladestop i praksis. XPeng G9 gør langkørslen behagelig på sin måde ved at minimere ladetiden og tilbyde en særdeles hurtig DC‑oplevelse, så stop bliver kortere og mere effektive. I byen er ID.7 Touring overraskende håndterbar trods længden takket være assistenter og rolig drivlinje, mens G9s bredde og manglende hurtigere AC‑oplader kan gøre daglig opladning og parkering mindre bekvemt. Valget her afhænger af din rute: vil du minimere tid ved ladestationen, eller vil du have flest kilometer mellem opladninger og en mere kompakt byrutine?

G9

Køberprofil og konkrete valg

Hvis din primære bekymring er ro, effektiv rækkevidde og et klassisk kombi‑format til familielogistik, passer VW ID.7 Touring bedre til din hverdag og dine kompromiser. Hvis du prioriterer kortere ladetider, et mere prangende kabinemiljø og et SUV‑format med ekstra funktioner og garanti‑fordele, er XPeng G9 det mere oplagte valg. Begge biler er stærke langdistanceredskaber, men de tilbyder forskellige løsninger på komfort, ladetid og praktisk anvendelighed — vælg efter hvilken ulempe du er mest villig til at acceptere. Under den tekniske sammenligning nedenfor kan du så matche disse kvalitative forskelle med konkrete data for at afgøre præcis hvor de to divergerer.

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

ID.7 Touring
Omkostninger og forbrug:

Når det handler om økonomi i hverdagen, viser de to modeller interessante forskelle.

VW ID.7 Touring er næsten umærkeligt billigere – den starter allerede ved 430.200 kr. , mens XPeng G9 koster 467.000 kr. . Forskellen er omkring 36.791 kr..

I elforbrug har VW ID.7 Touring fordelen: med 14 kWh/100km er den tydeligt mere effektiv end XPeng G9, som bruger 18,4 kWh/100km. Forskellen er omkring 4,4 kWh/100km.

Hvad angår elektrisk rækkevidde, klarer VW ID.7 Touring sig noget bedre: den kan køre op til 689 km, cirka 104 km mere end XPeng G9.

G9
Motor og ydeevne:

Effekt, drejningsmoment og acceleration siger meget om, hvordan en bil føles i hverdagen. Her ser man, hvem der leverer mest køreglæde.

Når det gælder motorkraft, har XPeng G9 væsentligt mere effekt575 HK mod 340 HK. Det svarer til en forskel på cirka 235 HK.

I acceleration fra 0 til 100 km/h er XPeng G9 påtageligt hurtigere – den klarer sprinten på 4,2 s, mens VW ID.7 Touring bruger 5,5 s. Det er cirka 1,3 s hurtigere.

Der er også forskel på drejningsmomentet: XPeng G9 trækker let kraftigere med 695 Nm mod 679 Nm. Forskellen er omkring 16 Nm.

ID.7 Touring
Plads og praktiske egenskaber:

Familievenlig eller hverdagens følgesvend – hvem tilbyder mest plads, fleksibilitet og komfort?

Begge biler har plads til 5 personer.

Hvad angår egenvægt, er VW ID.7 Touring knap lettere – 2.191 kg mod 2.210 kg. Forskellen er cirka 19 kg.

Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder XPeng G9 let mere plads – 660 L mod 605 L. Forskellen er omkring 55 L.

I lasteevne klarer XPeng G9 sig lidt bedre – 520 kg mod 465 kg. Forskellen er omkring 55 kg.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

XPeng G9 er klart overlegent i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 467.000 kr.
G9

XPeng G9

  • Motortype : Elektrisk
  • Transmission : Automatisk
  • Drivtype : Baghjulstræk, Firehjulstræk
  • Effekt HK : 351 - 575 HK
  • Forbrug kWh/100km : 18,4 - 20,1 kWh/100km
  • Elektrisk rækkevidde : 502 - 585 km
VW ID.7 Touring
XPeng G9

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

VW ID.7 Touring

VW ID.7 Touring er en elegant og rummelig stationcar, der parrer elektrisk finesse med tysk arbejdsomhed og passer perfekt til dem, der vil have komfort og plads til både hverdag og eventyr. Den glider lydløst afsted med diplomatisk ro, byder på moderne teknologi og et interiør, der føles mere luksuriøst, end prisskiltet lægger op til.

Detaljer

XPeng G9

XPeng G9 sætter et friskt præg på el-SUV-segmentet med sit futuristiske udseende og en kabine, der kombinerer teknologi og komfort på en troværdig måde. Hvis du vil have en rummelig, veludstyret bil med masser af moderne finesser og lidt nyskabelse i garagen, er G9 bestemt værd at prøve — især hvis du er træt af grå standardmodeller.

Detaljer
VW ID.7 Touring
XPeng G9

Omkostninger og forbrug

Pris
430.200 - 502.000 kr.
Pris
467.000 - 568.900 kr.
Forbrug L/100km
-
Forbrug L/100km
-
Forbrug kWh/100km
14 - 16,6 kWh/100km
Forbrug kWh/100km
18,4 - 20,1 kWh/100km
Elektrisk rækkevidde
584 - 689 km
Elektrisk rækkevidde
502 - 585 km
Batterikapacitet
77 - 86 kWh
Batterikapacitet
-
co2
0 g/km
co2
0 g/km
Tankkapacitet
-
Tankkapacitet
-

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
Stationcar
Karrosseri
SUV
Sæder
5
Sæder
5
Døre
5
Døre
-
Egenvægt
2.191 - 2.336 kg
Egenvægt
2.210 - 2.395 kg
Bagagerumskapacitet
605 L
Bagagerumskapacitet
660 L
Længde
4.961 mm
Længde
-
Bredde
1.862 mm
Bredde
1.937 mm
Højde
1.549 - 1.551 mm
Højde
-
Maksimal bagagerumskapacitet
1.714 L
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Lastkapacitet
459 - 465 kg
Lastkapacitet
515 - 520 kg

Motor og ydeevne

Motortype
Elektrisk
Motortype
Elektrisk
Transmission
Automatisk
Transmission
Automatisk
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
Drivtype
Baghjulstræk, Firehjulstræk
Drivtype
Baghjulstræk, Firehjulstræk
Effekt HK
286 - 340 HK
Effekt HK
351 - 575 HK
Acceleration 0-100 km/h
5,5 - 6,7 s
Acceleration 0-100 km/h
4,2 - 6,6 s
Maks. hastighed
180 km/h
Maks. hastighed
-
Moment
545 - 679 Nm
Moment
465 - 695 Nm
Antal cylindre
-
Antal cylindre
-
Effekt kW
210 - 250 kW
Effekt kW
258 - 423 kW
Motorstørrelse
-
Motorstørrelse
-

Generelt

Modelår
2024
Modelår
2025
CO2-effektivitetsklasse
A
CO2-effektivitetsklasse
A
Mærke
VW
Mærke
XPeng
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.