Sammenlign ydelse (122 HK vs 226 HK), bagagerum og pris (100.200 kr. vs 203.300 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – Dacia Sandero eller CUPRA Raval?
Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.
Pris og effektivitet er ofte de områder, hvor forskellene er størst. Her afgøres det ofte, hvilken bil der bedst passer til budgettet på lang sigt.
Dacia Sandero er væsentligt billigere – den starter allerede ved 100.200 kr. , mens CUPRA Raval koster 203.300 kr. . Forskellen er omkring 103.123 kr..
Effekt, drejningsmoment og acceleration siger meget om, hvordan en bil føles i hverdagen. Her ser man, hvem der leverer mest køreglæde.
Når det gælder motorkraft, har CUPRA Raval væsentligt mere effekt – 226 HK mod 122 HK. Det svarer til en forskel på cirka 104 HK.
I acceleration fra 0 til 100 km/h er CUPRA Raval betydeligt hurtigere – den klarer sprinten på 6,8 s, mens Dacia Sandero bruger 9,7 s. Det er cirka 2,9 s hurtigere.
Der er også forskel på drejningsmomentet: CUPRA Raval trækker påtageligt kraftigere med 290 Nm mod 200 Nm. Forskellen er omkring 90 Nm.
Familievenlig eller hverdagens følgesvend – hvem tilbyder mest plads, fleksibilitet og komfort?
Begge biler har plads til 5 personer.
Hvad angår egenvægt, er Dacia Sandero markant lettere – 1.100 kg mod 1.610 kg. Forskellen er cirka 510 kg.
Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder CUPRA Raval i mindre grad mere plads – 441 L mod 372 L. Forskellen er omkring 69 L.
I lasteevne klarer CUPRA Raval sig knap bedre – 475 kg mod 436 kg. Forskellen er omkring 39 kg.
CUPRA Raval dominerer sammenligningen i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.
Dacia Sandero er budgetbilens hemmelige stjerne: enkel, rummelig og skabt til at give mest mulig bil for pengene uden fintteri. Den praler ikke, men leverer praktisk fornuft og driftssikkerhed, så du kan fokusere på køreglæden i hverdagen fremfor at tælle kroner.
DetaljerCUPRA Raval er en sporty, velkørende el‑mini med overraskende stort bagagerum og moderne Android‑baseret infotainment, der føles mere voksen end mange af sine konkurrenter. Den giver god traktion og fungerer både i byen og på landevejen, men dem der vil have et meget legende, superkommunikativt styrefølelse, kan savne lidt mere personlighed, og de billigere indstigningsmodeller kommer først senere.
Detaljer
Omkostninger og forbrug |
|
|---|---|
|
Pris
100.200 - 148.800 kr.
|
Pris
203.300 - 364.600 kr.
|
|
Forbrug L/100km
5,3 - 7,2 L/100km
|
Forbrug L/100km
-
|
|
Forbrug kWh/100km
-
|
Forbrug kWh/100km
13,7 - 16,1 kWh/100km
|
|
Elektrisk rækkevidde
-
|
Elektrisk rækkevidde
300 - 444 km
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
co2
111 - 131 g/km
|
co2
0 g/km
|
|
Tankkapacitet
-
|
Tankkapacitet
-
|
Dimensioner og karrosseri |
|
|---|---|
|
Karrosseri
Hatchback
|
Karrosseri
Hatchback
|
|
Sæder
5
|
Sæder
5
|
|
Døre
-
|
Døre
-
|
|
Egenvægt
1.100 - 1.297 kg
|
Egenvægt
1.610 - 1.615 kg
|
|
Bagagerumskapacitet
372 L
|
Bagagerumskapacitet
441 L
|
|
Længde
-
|
Længde
-
|
|
Bredde
1.853 mm
|
Bredde
1.784 mm
|
|
Højde
-
|
Højde
-
|
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
|
Lastkapacitet
385 - 436 kg
|
Lastkapacitet
470 - 475 kg
|
Motor og ydeevne |
|
|---|---|
|
Motortype
Benzin, LPG
|
Motortype
Elektrisk
|
|
Transmission
Manuel, Automatisk
|
Transmission
Automatisk
|
|
Transmissionsdetaljer
Manuel gearkasse, Automatisk dobbeltkobling
|
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
|
|
Drivtype
Forhjulstræk
|
Drivtype
Forhjulstræk
|
|
Effekt HK
67 - 122 HK
|
Effekt HK
116 - 226 HK
|
|
Acceleration 0-100 km/h
9,7 - 16,7 s
|
Acceleration 0-100 km/h
6,8 - 7,1 s
|
|
Maks. hastighed
-
|
Maks. hastighed
-
|
|
Moment
95 - 200 Nm
|
Moment
290 Nm
|
|
Antal cylindre
3
|
Antal cylindre
-
|
|
Effekt kW
49 - 90 kW
|
Effekt kW
85 - 166 kW
|
|
Motorstørrelse
999 - 1.199 cm3
|
Motorstørrelse
-
|
Generelt |
|
|---|---|
|
Modelår
2025
|
Modelår
2026
|
|
CO2-effektivitetsklasse
D, C
|
CO2-effektivitetsklasse
A
|
|
Mærke
Dacia
|
Mærke
CUPRA
|