VS

Kia EV2 vs CUPRA Raval sammenligning

Sammenlign ydelse (147 HK vs 226 HK), bagagerum og pris (208.400 kr. vs 203.300 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – Kia EV2 eller CUPRA Raval?

Kia EV2 vs CUPRA Raval: de vigtigste forskelle

Kia EV2

  • let længere elektrisk rækkevidde
Detaljer

CUPRA Raval

  • let billigere
  • mærkbart mere effekt
  • en smule mere energieffektiv
  • tydeligt hurtigere fra 0–100 km/h
  • let lettere
Detaljer

By Achim Sedelmaier

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

Raval
Omkostninger og forbrug:

Pris og effektivitet er ofte de første kriterier ved bilkøb. Her ser man, hvilken model der bedst kan betale sig på længere sigt – både ved tankning, opladning og indkøb.

CUPRA Raval er let billigere – den starter allerede ved 203.300 kr. , mens Kia EV2 koster 208.400 kr. . Forskellen er omkring 5.094 kr..

I elforbrug har CUPRA Raval fordelen: med 13,7 kWh/100km er den en smule mere effektiv end Kia EV2, som bruger 15,1 kWh/100km. Forskellen er omkring 1,4 kWh/100km.

Hvad angår elektrisk rækkevidde, klarer Kia EV2 sig let bedre: den kan køre op til 453 km, cirka 9 km mere end CUPRA Raval.

Raval
Motor og ydeevne:

Under motorhjelmen viser det sig, hvilken model der er mest sportslig, og hvem der klarer bedst afsættet.

Når det gælder motorkraft, har CUPRA Raval mærkbart mere effekt226 HK mod 147 HK. Det svarer til en forskel på cirka 79 HK.

I acceleration fra 0 til 100 km/h er CUPRA Raval tydeligt hurtigere – den klarer sprinten på 6,8 s, mens Kia EV2 bruger 8,7 s. Det er cirka 1,9 s hurtigere.

Der er også forskel på drejningsmomentet: CUPRA Raval trækker en smule kraftigere med 290 Nm mod 250 Nm. Forskellen er omkring 40 Nm.

Raval
Plads og praktiske egenskaber:

Udover rå ydeevne handler hverdagen mest om komfort og anvendelighed. Her afgøres det, hvilken bil der er mest praktisk og alsidig.

Begge biler har plads til 5 personer.

Hvad angår egenvægt, er CUPRA Raval let lettere – 1.610 kg mod 1.620 kg. Forskellen er cirka 10 kg.

Den maksimale lasteevne er den samme – begge kan laste op til 475 kg.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

CUPRA Raval dominerer sammenligningen i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 203.300 kr.
Raval

CUPRA Raval

  • Motortype : Elektrisk
  • Transmission : Automatisk
  • Drivtype : Forhjulstræk
  • Effekt HK : 116 - 226 HK
  • Forbrug kWh/100km : 13,7 - 16,1 kWh/100km
  • Elektrisk rækkevidde : 300 - 444 km
Kia EV2
CUPRA Raval

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

Kia EV2

Kia EV2 er en praktisk og veludført elbil, der gør hverdagskørsel enkel og behagelig. Den kombinerer moderne design med god rummelighed og en brugervenlig føreroplevelse, hvilket gør den til et attraktivt valg for mange bilkøbere.

Detaljer

CUPRA Raval

CUPRA Raval er en sporty, velkørende el‑mini med overraskende stort bagagerum og moderne Android‑baseret infotainment, der føles mere voksen end mange af sine konkurrenter. Den giver god traktion og fungerer både i byen og på landevejen, men dem der vil have et meget legende, superkommunikativt styrefølelse, kan savne lidt mere personlighed, og de billigere indstigningsmodeller kommer først senere.

Detaljer
Kia EV2
CUPRA Raval

Omkostninger og forbrug

Pris
208.400 - 289.100 kr.
Pris
203.300 - 364.600 kr.
Forbrug L/100km
-
Forbrug L/100km
-
Forbrug kWh/100km
15,1 - 16,3 kWh/100km
Forbrug kWh/100km
13,7 - 16,1 kWh/100km
Elektrisk rækkevidde
317 - 453 km
Elektrisk rækkevidde
300 - 444 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
co2
0 g/km
co2
0 g/km
Tankkapacitet
-
Tankkapacitet
-

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
SUV
Karrosseri
Hatchback
Sæder
4 - 5
Sæder
5
Døre
-
Døre
-
Egenvægt
1.620 - 1.625 kg
Egenvægt
1.610 - 1.615 kg
Bagagerumskapacitet
-
Bagagerumskapacitet
441 L
Længde
-
Længde
-
Bredde
1.800 mm
Bredde
1.784 mm
Højde
-
Højde
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Lastkapacitet
400 - 475 kg
Lastkapacitet
470 - 475 kg

Motor og ydeevne

Motortype
Elektrisk
Motortype
Elektrisk
Transmission
Automatisk
Transmission
Automatisk
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
Drivtype
Forhjulstræk
Drivtype
Forhjulstræk
Effekt HK
135 - 147 HK
Effekt HK
116 - 226 HK
Acceleration 0-100 km/h
8,7 - 9,7 s
Acceleration 0-100 km/h
6,8 - 7,1 s
Maks. hastighed
-
Maks. hastighed
-
Moment
250 Nm
Moment
290 Nm
Antal cylindre
-
Antal cylindre
-
Effekt kW
100 - 108 kW
Effekt kW
85 - 166 kW
Motorstørrelse
-
Motorstørrelse
-

Generelt

Modelår
2026
Modelår
2026
CO2-effektivitetsklasse
A
CO2-effektivitetsklasse
A
Mærke
Kia
Mærke
CUPRA
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.