VS

Dacia Jogger vs Toyota C-HR+ sammenligning

Sammenlign ydelse (158 HK vs 343 HK), bagagerum og pris (141.000 kr. vs 329.000 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – Dacia Jogger eller Toyota C-HR+?

Dacia Jogger vs Toyota C-HR+: de vigtigste forskelle

Dacia Jogger

4,4 (2 Anmeldelser)
bedøm
  • betydeligt billigere
  • markant lettere
  • mærkbart mere bagagerumsplads
Detaljer

Toyota C-HR+

  • betydeligt mere effekt
  • betydeligt hurtigere fra 0–100 km/h
Detaljer

Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.

By Achim Sedelmaier

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

Jogger
Omkostninger og forbrug:

Pris og effektivitet er ofte de første kriterier ved bilkøb. Her ser man, hvilken model der bedst kan betale sig på længere sigt – både ved tankning, opladning og indkøb.

Dacia Jogger er betydeligt billigere – den starter allerede ved 141.000 kr. , mens Toyota C-HR+ koster 329.000 kr. . Forskellen er omkring 188.067 kr..

C-HR+
Motor og ydeevne:

Under motorhjelmen viser det sig, hvilken model der er mest sportslig, og hvem der klarer bedst afsættet.

Når det gælder motorkraft, har Toyota C-HR+ betydeligt mere effekt343 HK mod 158 HK. Det svarer til en forskel på cirka 185 HK.

I acceleration fra 0 til 100 km/h er Toyota C-HR+ betydeligt hurtigere – den klarer sprinten på 5,2 s, mens Dacia Jogger bruger 8,9 s. Det er cirka 3,7 s hurtigere.

Der er også forskel på drejningsmomentet: Toyota C-HR+ trækker klart kraftigere med 338 Nm mod 200 Nm. Forskellen er omkring 138 Nm.

Jogger
Plads og praktiske egenskaber:

Kabineplads, bagagerum og lasteevne er afgørende i daglig brug. Her tæller komfort og fleksibilitet mest.

Sæder: Dacia Jogger tilbyder flere siddepladser – 7 mod 5.

Hvad angår egenvægt, er Dacia Jogger markant lettere – 1.268 kg mod 1.810 kg. Forskellen er cirka 542 kg.

Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder Dacia Jogger mærkbart mere plads – 607 L mod 416 L. Forskellen er omkring 191 L.

I lasteevne klarer Toyota C-HR+ sig lidt bedre – 655 kg mod 559 kg. Forskellen er omkring 96 kg.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

Toyota C-HR+ er klart overlegent i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 329.000 kr.
C-HR+

Toyota C-HR+

  • Motortype : Elektrisk
  • Transmission : Automatisk
  • Drivtype : Forhjulstræk, Firehjulstræk
  • Effekt HK : 167 - 343 HK
  • Forbrug kWh/100km : 13,4 - 15,5 kWh/100km
  • Elektrisk rækkevidde : 458 - 607 km
Dacia Jogger
Toyota C-HR+

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

Dacia Jogger

Dacia Jogger er en praktisk, rummelig familiebil, der giver overraskende meget plads for pengene — perfekt når hverdagen kræver fleksibilitet uden at sprænge budgettet. Den kører ikke som en sportsvogn, men dens enkelhed, lave driftsomkostninger og robuste charme gør den til et smart valg for dem, der vil have funktion frem for finesse.

Detaljer

Toyota C-HR+

Toyota C-HR+ føles som modehusets crossover: skarpe linjer, kompromisløst design og en attitude, der får naboens SUV til at ligne en kedelig stationsvogn. Inde er det praktisk og komfortabelt uden at prale, perfekt til dem der vil køre med stil uden at lade kontoen tude bagefter.

Detaljer
Dacia Jogger
Toyota C-HR+

Omkostninger og forbrug

Pris
141.000 - 214.600 kr.
Pris
329.000 - 423.100 kr.
Forbrug L/100km
4,5 - 7,6 L/100km
Forbrug L/100km
-
Forbrug kWh/100km
-
Forbrug kWh/100km
13,4 - 15,5 kWh/100km
Elektrisk rækkevidde
-
Elektrisk rækkevidde
458 - 607 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
co2
103 - 138 g/km
co2
0 g/km
Tankkapacitet
-
Tankkapacitet
-

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
MPV
Karrosseri
SUV
Sæder
5 - 7
Sæder
5
Døre
-
Døre
-
Egenvægt
1.268 - 1.463 kg
Egenvægt
1.810 - 2.010 kg
Bagagerumskapacitet
160 - 607 L
Bagagerumskapacitet
416 L
Længde
-
Længde
-
Bredde
1.784 mm
Bredde
1.870 mm
Højde
-
Højde
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Lastkapacitet
384 - 559 kg
Lastkapacitet
550 - 655 kg

Motor og ydeevne

Motortype
Benzin, Fuld hybrid, LPG
Motortype
Elektrisk
Transmission
Manuel, Automatisk
Transmission
Automatisk
Transmissionsdetaljer
Manuel gearkasse, Automatgearkasse, Automatisk dobbeltkobling
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
Drivtype
Forhjulstræk
Drivtype
Forhjulstræk, Firehjulstræk
Effekt HK
110 - 158 HK
Effekt HK
167 - 343 HK
Acceleration 0-100 km/h
8,9 - 12 s
Acceleration 0-100 km/h
5,2 - 8,4 s
Maks. hastighed
-
Maks. hastighed
-
Moment
190 - 200 Nm
Moment
268 - 338 Nm
Antal cylindre
3 - 4
Antal cylindre
-
Effekt kW
81 - 116 kW
Effekt kW
123 - 252 kW
Motorstørrelse
999 - 1.789 cm3
Motorstørrelse
-

Generelt

Modelår
2025
Modelår
2026
CO2-effektivitetsklasse
D, E, C
CO2-effektivitetsklasse
A
Mærke
Dacia
Mærke
Toyota
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.