VS

VW Polo vs XPeng G9 sammenligning

Sammenlign ydelse (207 HK vs 575 HK), bagagerum og pris (157.800 kr. vs 467.000 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – VW Polo eller XPeng G9?

VW Polo vs XPeng G9: de vigtigste forskelle

VW Polo

4,1 (3 Anmeldelser)
bedøm
  • klart billigere
  • betydeligt lettere
Detaljer

XPeng G9

4,7 (4 Anmeldelser)
bedøm
  • væsentligt mere effekt
  • klart hurtigere fra 0–100 km/h
  • klart mere bagagerumsplads
Detaljer

Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.

By Achim Sedelmaier

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

Polo
Omkostninger og forbrug:

Pris og effektivitet er ofte de områder, hvor forskellene er størst. Her afgøres det ofte, hvilken bil der bedst passer til budgettet på lang sigt.

VW Polo er klart billigere – den starter allerede ved 157.800 kr. , mens XPeng G9 koster 467.000 kr. . Forskellen er omkring 309.253 kr..

G9
Motor og ydeevne:

Effekt, drejningsmoment og acceleration er de klassiske mål for bilentusiaster – og her træder forskellene tydeligt frem.

Når det gælder motorkraft, har XPeng G9 væsentligt mere effekt575 HK mod 207 HK. Det svarer til en forskel på cirka 368 HK.

I acceleration fra 0 til 100 km/h er XPeng G9 klart hurtigere – den klarer sprinten på 4,2 s, mens VW Polo bruger 6,5 s. Det er cirka 2,3 s hurtigere.

Der er også forskel på drejningsmomentet: XPeng G9 trækker betydeligt kraftigere med 695 Nm mod 320 Nm. Forskellen er omkring 375 Nm.

Polo
Plads og praktiske egenskaber:

Familievenlig eller hverdagens følgesvend – hvem tilbyder mest plads, fleksibilitet og komfort?

Begge biler har plads til 5 personer.

Hvad angår egenvægt, er VW Polo betydeligt lettere – 1.143 kg mod 2.210 kg. Forskellen er cirka 1.067 kg.

Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder XPeng G9 klart mere plads – 660 L mod 351 L. Forskellen er omkring 309 L.

I lasteevne klarer XPeng G9 sig lidt bedre – 520 kg mod 457 kg. Forskellen er omkring 63 kg.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

XPeng G9 dominerer sammenligningen i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 467.000 kr.
G9

XPeng G9

  • Motortype : Elektrisk
  • Transmission : Automatisk
  • Drivtype : Baghjulstræk, Firehjulstræk
  • Effekt HK : 351 - 575 HK
  • Forbrug kWh/100km : 18,4 - 20,1 kWh/100km
  • Elektrisk rækkevidde : 502 - 585 km
VW Polo
XPeng G9

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

VW Polo

VW Polo er en støttespiller i bytrafikken med raffineret charme og en kabine, der føles langt dyrere, end størrelsen antyder. Den er praktisk, nem at manøvrere og leverer lige præcis den blanding af komfort og økonomi, som gør den til et trygt og fornuftigt valg — kort sagt en lille bil med store ambitioner.

Detaljer

XPeng G9

XPeng G9 sætter et friskt præg på el-SUV-segmentet med sit futuristiske udseende og en kabine, der kombinerer teknologi og komfort på en troværdig måde. Hvis du vil have en rummelig, veludstyret bil med masser af moderne finesser og lidt nyskabelse i garagen, er G9 bestemt værd at prøve — især hvis du er træt af grå standardmodeller.

Detaljer
VW Polo
XPeng G9

Omkostninger og forbrug

Pris
157.800 - 281.900 kr.
Pris
467.000 - 568.900 kr.
Forbrug L/100km
5,1 - 6,5 L/100km
Forbrug L/100km
-
Forbrug kWh/100km
-
Forbrug kWh/100km
18,4 - 20,1 kWh/100km
Elektrisk rækkevidde
-
Elektrisk rækkevidde
502 - 585 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
co2
116 - 148 g/km
co2
0 g/km
Tankkapacitet
-
Tankkapacitet
-

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
Hatchback
Karrosseri
SUV
Sæder
5
Sæder
5
Døre
-
Døre
-
Egenvægt
1.143 - 1.378 kg
Egenvægt
2.210 - 2.395 kg
Bagagerumskapacitet
351 L
Bagagerumskapacitet
660 L
Længde
-
Længde
-
Bredde
1.751 mm
Bredde
1.937 mm
Højde
-
Højde
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Lastkapacitet
432 - 457 kg
Lastkapacitet
515 - 520 kg

Motor og ydeevne

Motortype
Benzin
Motortype
Elektrisk
Transmission
Manuel, Automatisk
Transmission
Automatisk
Transmissionsdetaljer
Manuel gearkasse, Automatisk dobbeltkobling
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
Drivtype
Forhjulstræk
Drivtype
Baghjulstræk, Firehjulstræk
Effekt HK
80 - 207 HK
Effekt HK
351 - 575 HK
Acceleration 0-100 km/h
6,5 - 15,6 s
Acceleration 0-100 km/h
4,2 - 6,6 s
Maks. hastighed
-
Maks. hastighed
-
Moment
93 - 320 Nm
Moment
465 - 695 Nm
Antal cylindre
3 - 4
Antal cylindre
-
Effekt kW
59 - 152 kW
Effekt kW
258 - 423 kW
Motorstørrelse
999 - 1.984 cm3
Motorstørrelse
-

Generelt

Modelår
2.024 - 2.025
Modelår
2025
CO2-effektivitetsklasse
D, E
CO2-effektivitetsklasse
A
Mærke
VW
Mærke
XPeng
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.