Sammenlign ydelse (200 HK vs 343 HK), bagagerum og pris (343.200 kr. vs 329.000 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – Renault Espace eller Toyota C-HR+?
Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.
Pris og effektivitet hører til de vigtigste faktorer – og her viser forskellene sig ofte tydeligt.
Toyota C-HR+ er knap billigere – den starter allerede ved 329.000 kr. , mens Renault Espace koster 343.200 kr. . Forskellen er omkring 14.183 kr..
Effekt, drejningsmoment og acceleration siger meget om, hvordan en bil føles i hverdagen. Her ser man, hvem der leverer mest køreglæde.
Når det gælder motorkraft, har Toyota C-HR+ klart mere effekt – 343 HK mod 200 HK. Det svarer til en forskel på cirka 143 HK.
I acceleration fra 0 til 100 km/h er Toyota C-HR+ klart hurtigere – den klarer sprinten på 5,2 s, mens Renault Espace bruger 8,8 s. Det er cirka 3,6 s hurtigere.
Udover rå ydeevne handler hverdagen mest om komfort og anvendelighed. Her afgøres det, hvilken bil der er mest praktisk og alsidig.
Sæder: Renault Espace tilbyder flere siddepladser – 7 mod 5.
Hvad angår egenvægt, er Renault Espace knap lettere – 1.673 kg mod 1.810 kg. Forskellen er cirka 137 kg.
Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder Renault Espace synligt mere plads – 692 L mod 416 L. Forskellen er omkring 276 L.
I lasteevne klarer Toyota C-HR+ sig noget bedre – 655 kg mod 581 kg. Forskellen er omkring 74 kg.
Toyota C-HR+ dominerer sammenligningen i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.
Renault Espace virker som den elegante og praktiske familieplads, der kombinerer rummelighed med en moden, bil-lignende køreoplevelse. Den er smart indrettet til hverdagens logistiske maraton og samtidig behagelig nok til at gøre lange ture til en fornøjelse — uden at skrige "familiebil" i hvert lyskryds.
DetaljerToyota C-HR+ føles som modehusets crossover: skarpe linjer, kompromisløst design og en attitude, der får naboens SUV til at ligne en kedelig stationsvogn. Inde er det praktisk og komfortabelt uden at prale, perfekt til dem der vil køre med stil uden at lade kontoen tude bagefter.
DetaljerOmkostninger og forbrug |
|
|---|---|
|
Pris
343.200 - 378.500 kr.
|
Pris
329.000 - 423.100 kr.
|
|
Forbrug L/100km
4,9 L/100km
|
Forbrug L/100km
-
|
|
Forbrug kWh/100km
-
|
Forbrug kWh/100km
13,4 - 15,5 kWh/100km
|
|
Elektrisk rækkevidde
-
|
Elektrisk rækkevidde
458 - 607 km
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
co2
110 g/km
|
co2
0 g/km
|
|
Tankkapacitet
55 L
|
Tankkapacitet
-
|
Dimensioner og karrosseri |
|
|---|---|
|
Karrosseri
SUV
|
Karrosseri
SUV
|
|
Sæder
5 - 7
|
Sæder
5
|
|
Døre
5
|
Døre
-
|
|
Egenvægt
1.673 - 1.783 kg
|
Egenvægt
1.810 - 2.010 kg
|
|
Bagagerumskapacitet
212 - 692 L
|
Bagagerumskapacitet
416 L
|
|
Længde
4.746 mm
|
Længde
-
|
|
Bredde
1.830 mm
|
Bredde
1.870 mm
|
|
Højde
1.645 mm
|
Højde
-
|
|
Maksimal bagagerumskapacitet
2.054 - 2.224 L
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
|
Lastkapacitet
404 - 581 kg
|
Lastkapacitet
550 - 655 kg
|
Motor og ydeevne |
|
|---|---|
|
Motortype
Fuld hybrid
|
Motortype
Elektrisk
|
|
Transmission
Automatisk
|
Transmission
Automatisk
|
|
Transmissionsdetaljer
Automatgearkasse
|
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
|
|
Drivtype
Forhjulstræk
|
Drivtype
Forhjulstræk, Firehjulstræk
|
|
Effekt HK
200 HK
|
Effekt HK
167 - 343 HK
|
|
Acceleration 0-100 km/h
8,8 s
|
Acceleration 0-100 km/h
5,2 - 8,4 s
|
|
Maks. hastighed
174 km/h
|
Maks. hastighed
-
|
|
Moment
-
|
Moment
268 - 338 Nm
|
|
Antal cylindre
3
|
Antal cylindre
-
|
|
Effekt kW
147 kW
|
Effekt kW
123 - 252 kW
|
|
Motorstørrelse
1.199 cm3
|
Motorstørrelse
-
|
Generelt |
|
|---|---|
|
Modelår
2025
|
Modelår
2026
|
|
CO2-effektivitetsklasse
C
|
CO2-effektivitetsklasse
A
|
|
Mærke
Renault
|
Mærke
Toyota
|