Sammenlign ydelse (170 HK vs 309 HK), bagagerum og pris (328.700 kr. vs 344.700 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – Nissan Interstar eller Toyota RAV4?
Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.
Pris og effektivitet er ofte de områder, hvor forskellene er størst. Her afgøres det ofte, hvilken bil der bedst passer til budgettet på lang sigt.
Nissan Interstar er minimalt billigere – den starter allerede ved 328.700 kr. , mens Toyota RAV4 koster 344.700 kr. . Forskellen er omkring 16.001 kr..
Der ses også en forskel i brændstofforbrug: Toyota RAV4 nøjes med 1,3 L/100km og er dermed væsentligt mere økonomisk end Nissan Interstar, der bruger 7,5 L/100km. Forskellen er omkring 6,2 L/100km.
Hvad angår elektrisk rækkevidde, klarer Nissan Interstar sig klart bedre: den kan køre op til 410 km, cirka 273 km mere end Toyota RAV4.
Effekt, drejningsmoment og acceleration er de klassiske mål for bilentusiaster – og her træder forskellene tydeligt frem.
Når det gælder motorkraft, har Toyota RAV4 klart mere effekt – 309 HK mod 170 HK. Det svarer til en forskel på cirka 139 HK.
Udover rå ydeevne handler hverdagen mest om komfort og anvendelighed. Her afgøres det, hvilken bil der er mest praktisk og alsidig.
Sæder: Nissan Interstar tilbyder flere siddepladser – 7 mod 5.
Hvad angår egenvægt, er Toyota RAV4 mærkbart lettere – 1.655 kg mod 2.053 kg. Forskellen er cirka 398 kg.
I lasteevne klarer Nissan Interstar sig betydeligt bedre – 1.447 kg mod 610 kg. Forskellen er omkring 837 kg.
Toyota RAV4 overgår på næsten alle punkter i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.
Nissan Interstar er en rummelig og robust arbejdsbil, lavet til at klare dagligt slid med praktiske løsninger og en driftssikker indstilling. Den er behagelig at køre, nem at manøvrere i byen og et fornuftigt valg for dem, der vil have en pålidelig arbejdshest uden unødvendige dikkedarer.
Detaljer
Toyota RAV4 er en alsidig og solid SUV, der fungerer godt til både familiebrug og daglig pendling. Den tilbyder god komfort, praktisk pladsudnyttelse og et ry for pålidelighed, som gør den til et trygt valg på danske veje.
DetaljerOmkostninger og forbrug |
|
|---|---|
|
Pris
328.700 - 498.900 kr.
|
Pris
344.700 - 495.200 kr.
|
|
Forbrug L/100km
7,5 L/100km
|
Forbrug L/100km
1,3 - 5,3 L/100km
|
|
Forbrug kWh/100km
-
|
Forbrug kWh/100km
-
|
|
Elektrisk rækkevidde
410 km
|
Elektrisk rækkevidde
133 - 137 km
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
co2
0 - 195 g/km
|
co2
30 - 121 g/km
|
|
Tankkapacitet
-
|
Tankkapacitet
-
|
Dimensioner og karrosseri |
|
|---|---|
|
Karrosseri
Varevogn
|
Karrosseri
SUV
|
|
Sæder
3 - 7
|
Sæder
5
|
|
Døre
-
|
Døre
-
|
|
Egenvægt
2.053 - 2.455 kg
|
Egenvægt
1.655 - 1.960 kg
|
|
Bagagerumskapacitet
-
|
Bagagerumskapacitet
446 - 514 L
|
|
Længde
-
|
Længde
-
|
|
Bredde
2.080 mm
|
Bredde
1.880 mm
|
|
Højde
-
|
Højde
-
|
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
|
Lastkapacitet
1.045 - 1.447 kg
|
Lastkapacitet
515 - 610 kg
|
Motor og ydeevne |
|
|---|---|
|
Motortype
Diesel, Elektrisk
|
Motortype
Fuld hybrid, Plugin-hybrid
|
|
Transmission
Manuel, Automatisk
|
Transmission
Automatisk
|
|
Transmissionsdetaljer
Manuel gearkasse, Automatgearkasse, Reduktionsgear
|
Transmissionsdetaljer
CVT
|
|
Drivtype
Forhjulstræk
|
Drivtype
Forhjulstræk, Firehjulstræk
|
|
Effekt HK
130 - 170 HK
|
Effekt HK
185 - 309 HK
|
|
Acceleration 0-100 km/h
-
|
Acceleration 0-100 km/h
5,8 - 8 s
|
|
Maks. hastighed
-
|
Maks. hastighed
-
|
|
Moment
300 - 380 Nm
|
Moment
-
|
|
Antal cylindre
4
|
Antal cylindre
4
|
|
Effekt kW
96 - 125 kW
|
Effekt kW
136 - 227 kW
|
|
Motorstørrelse
1.997 cm3
|
Motorstørrelse
2.487 cm3
|
Generelt |
|
|---|---|
|
Modelår
2024
|
Modelår
2026
|
|
CO2-effektivitetsklasse
G, A
|
CO2-effektivitetsklasse
C, D, B
|
|
Mærke
Nissan
|
Mærke
Toyota
|