VS

Kia PV5 vs Toyota C-HR+ sammenligning

Sammenlign ydelse (163 HK vs 343 HK), bagagerum og pris (300.000 kr. vs 329.000 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – Kia PV5 eller Toyota C-HR+?

Kia PV5 vs Toyota C-HR+: de vigtigste forskelle

Kia PV5

  • minimalt billigere
  • væsentligt mere bagagerumsplads
Detaljer

Toyota C-HR+

  • væsentligt mere effekt
  • væsentligt mere energieffektiv
  • påtageligt længere elektrisk rækkevidde
  • markant hurtigere fra 0–100 km/h
  • næsten umærkeligt lettere
Detaljer

By Achim Sedelmaier

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

PV5
Omkostninger og forbrug:

Når det handler om økonomi i hverdagen, viser de to modeller interessante forskelle.

Kia PV5 er minimalt billigere – den starter allerede ved 300.000 kr. , mens Toyota C-HR+ koster 329.000 kr. . Forskellen er omkring 28.994 kr..

I elforbrug har Toyota C-HR+ fordelen: med 13,4 kWh/100km er den væsentligt mere effektiv end Kia PV5, som bruger 19 kWh/100km. Forskellen er omkring 5,6 kWh/100km.

Hvad angår elektrisk rækkevidde, klarer Toyota C-HR+ sig påtageligt bedre: den kan køre op til 607 km, cirka 191 km mere end Kia PV5.

C-HR+
Motor og ydeevne:

Under motorhjelmen viser det sig, hvilken model der er mest sportslig, og hvem der klarer bedst afsættet.

Når det gælder motorkraft, har Toyota C-HR+ væsentligt mere effekt343 HK mod 163 HK. Det svarer til en forskel på cirka 180 HK.

I acceleration fra 0 til 100 km/h er Toyota C-HR+ markant hurtigere – den klarer sprinten på 5,2 s, mens Kia PV5 bruger 10,6 s. Det er cirka 5,4 s hurtigere.

Der er også forskel på drejningsmomentet: Toyota C-HR+ trækker tydeligt kraftigere med 338 Nm mod 250 Nm. Forskellen er omkring 88 Nm.

PV5
Plads og praktiske egenskaber:

Familievenlig eller hverdagens følgesvend – hvem tilbyder mest plads, fleksibilitet og komfort?

Begge biler har plads til 5 personer.

Hvad angår egenvægt, er Toyota C-HR+ næsten umærkeligt lettere – 1.810 kg mod 1.860 kg. Forskellen er cirka 50 kg.

Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder Kia PV5 væsentligt mere plads – 1.330 L mod 416 L. Forskellen er omkring 914 L.

I lasteevne klarer Kia PV5 sig i mindre grad bedre – 790 kg mod 655 kg. Forskellen er omkring 135 kg.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

Toyota C-HR+ vinder duellen tydeligt i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 329.000 kr.
C-HR+

Toyota C-HR+

  • Motortype : Elektrisk
  • Transmission : Automatisk
  • Drivtype : Forhjulstræk, Firehjulstræk
  • Effekt HK : 167 - 343 HK
  • Forbrug kWh/100km : 13,4 - 15,5 kWh/100km
  • Elektrisk rækkevidde : 458 - 607 km
Kia PV5
Toyota C-HR+

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

Kia PV5

Kia PV5 leverer en frisk kombination af moderne design og praktisk snilde, hvor kabinen føles gennemtænkt og komforten sidder lige i skabet. Det er en stærk kandidat til dem, der vil have plads og køreglæde uden prangende attituder — kort sagt: fornuft møder stil med et glimt i øjet.

Detaljer

Toyota C-HR+

Toyota C-HR+ føles som modehusets crossover: skarpe linjer, kompromisløst design og en attitude, der får naboens SUV til at ligne en kedelig stationsvogn. Inde er det praktisk og komfortabelt uden at prale, perfekt til dem der vil køre med stil uden at lade kontoen tude bagefter.

Detaljer
Kia PV5
Toyota C-HR+

Omkostninger og forbrug

Pris
300.000 - 355.800 kr.
Pris
329.000 - 423.100 kr.
Forbrug L/100km
-
Forbrug L/100km
-
Forbrug kWh/100km
19 - 19,3 kWh/100km
Forbrug kWh/100km
13,4 - 15,5 kWh/100km
Elektrisk rækkevidde
295 - 416 km
Elektrisk rækkevidde
458 - 607 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
co2
0 g/km
co2
0 g/km
Tankkapacitet
-
Tankkapacitet
-

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
Varevogn, Bus
Karrosseri
SUV
Sæder
2 - 5
Sæder
5
Døre
-
Døre
-
Egenvægt
1.860 - 2.145 kg
Egenvægt
1.810 - 2.010 kg
Bagagerumskapacitet
1.330 L
Bagagerumskapacitet
416 L
Længde
-
Længde
-
Bredde
1.895 mm
Bredde
1.870 mm
Højde
-
Højde
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Lastkapacitet
455 - 790 kg
Lastkapacitet
550 - 655 kg

Motor og ydeevne

Motortype
Elektrisk
Motortype
Elektrisk
Transmission
Automatisk
Transmission
Automatisk
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
Drivtype
Forhjulstræk
Drivtype
Forhjulstræk, Firehjulstræk
Effekt HK
121 - 163 HK
Effekt HK
167 - 343 HK
Acceleration 0-100 km/h
10,6 - 16,2 s
Acceleration 0-100 km/h
5,2 - 8,4 s
Maks. hastighed
-
Maks. hastighed
-
Moment
250 Nm
Moment
268 - 338 Nm
Antal cylindre
-
Antal cylindre
-
Effekt kW
89 - 120 kW
Effekt kW
123 - 252 kW
Motorstørrelse
-
Motorstørrelse
-

Generelt

Modelår
2025
Modelår
2026
CO2-effektivitetsklasse
A
CO2-effektivitetsklasse
A
Mærke
Kia
Mærke
Toyota
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.