Sammenlign ydelse (299 HK vs 226 HK), bagagerum og pris (318.000 kr. vs 203.300 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – VW ID.4 eller CUPRA Raval?
Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.
Når det handler om økonomi i hverdagen, viser de to modeller interessante forskelle.
CUPRA Raval er klart billigere – den starter allerede ved 203.300 kr. , mens VW ID.4 koster 318.000 kr. . Forskellen er omkring 114.643 kr..
I elforbrug har CUPRA Raval fordelen: med 13,7 kWh/100km er den lidt mere effektiv end VW ID.4, som bruger 15,4 kWh/100km. Forskellen er omkring 1,7 kWh/100km.
Hvad angår elektrisk rækkevidde, klarer VW ID.4 sig synligt bedre: den kan køre op til 570 km, cirka 126 km mere end CUPRA Raval.
Effekt, drejningsmoment og acceleration er de klassiske mål for bilentusiaster – og her træder forskellene tydeligt frem.
Når det gælder motorkraft, har VW ID.4 mærkbart mere effekt – 299 HK mod 226 HK. Det svarer til en forskel på cirka 73 HK.
I acceleration fra 0 til 100 km/h er VW ID.4 i mindre grad hurtigere – den klarer sprinten på 6,1 s, mens CUPRA Raval bruger 6,8 s. Det er cirka 0,7 s hurtigere.
Der er også forskel på drejningsmomentet: VW ID.4 trækker klart kraftigere med 545 Nm mod 290 Nm. Forskellen er omkring 255 Nm.
Familievenlig eller hverdagens følgesvend – hvem tilbyder mest plads, fleksibilitet og komfort?
Begge biler har plads til 5 personer.
Hvad angår egenvægt, er CUPRA Raval tydeligt lettere – 1.610 kg mod 2.065 kg. Forskellen er cirka 455 kg.
I lasteevne klarer VW ID.4 sig noget bedre – 554 kg mod 475 kg. Forskellen er omkring 79 kg.
VW ID.4 klarer sig bedre i nøgleområder i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.
VW ID.4 er en rummelig og velafbalanceret elbil, der fokuserer på komfort og brugervenlighed i hverdagskørsel. Den byder på en rolig køreoplevelse, et enkelt interiør og praktiske løsninger, som passer godt til både familier og pendlere.
DetaljerCUPRA Raval er en sporty, velkørende el‑mini med overraskende stort bagagerum og moderne Android‑baseret infotainment, der føles mere voksen end mange af sine konkurrenter. Den giver god traktion og fungerer både i byen og på landevejen, men dem der vil have et meget legende, superkommunikativt styrefølelse, kan savne lidt mere personlighed, og de billigere indstigningsmodeller kommer først senere.
Detaljer
Omkostninger og forbrug |
|
|---|---|
|
Pris
318.000 - 435.500 kr.
|
Pris
203.300 - 364.600 kr.
|
|
Forbrug L/100km
-
|
Forbrug L/100km
-
|
|
Forbrug kWh/100km
15,4 - 16,6 kWh/100km
|
Forbrug kWh/100km
13,7 - 16,1 kWh/100km
|
|
Elektrisk rækkevidde
425 - 570 km
|
Elektrisk rækkevidde
300 - 444 km
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
co2
0 g/km
|
co2
0 g/km
|
|
Tankkapacitet
-
|
Tankkapacitet
-
|
Dimensioner og karrosseri |
|
|---|---|
|
Karrosseri
SUV
|
Karrosseri
Hatchback
|
|
Sæder
5
|
Sæder
5
|
|
Døre
-
|
Døre
-
|
|
Egenvægt
2.065 - 2.219 kg
|
Egenvægt
1.610 - 1.615 kg
|
|
Bagagerumskapacitet
-
|
Bagagerumskapacitet
441 L
|
|
Længde
-
|
Længde
-
|
|
Bredde
1.852 mm
|
Bredde
1.784 mm
|
|
Højde
-
|
Højde
-
|
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
|
Lastkapacitet
525 - 554 kg
|
Lastkapacitet
470 - 475 kg
|
Motor og ydeevne |
|
|---|---|
|
Motortype
Elektrisk
|
Motortype
Elektrisk
|
|
Transmission
Automatisk
|
Transmission
Automatisk
|
|
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
|
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
|
|
Drivtype
Baghjulstræk, Firehjulstræk
|
Drivtype
Forhjulstræk
|
|
Effekt HK
190 - 299 HK
|
Effekt HK
116 - 226 HK
|
|
Acceleration 0-100 km/h
6,1 - 8,5 s
|
Acceleration 0-100 km/h
6,8 - 7,1 s
|
|
Maks. hastighed
-
|
Maks. hastighed
-
|
|
Moment
310 - 545 Nm
|
Moment
290 Nm
|
|
Antal cylindre
-
|
Antal cylindre
-
|
|
Effekt kW
140 - 220 kW
|
Effekt kW
85 - 166 kW
|
|
Motorstørrelse
-
|
Motorstørrelse
-
|
Generelt |
|
|---|---|
|
Modelår
2026
|
Modelår
2026
|
|
CO2-effektivitetsklasse
A
|
CO2-effektivitetsklasse
A
|
|
Mærke
VW
|
Mærke
CUPRA
|