VS

Toyota C-HR vs McLaren GT Series sammenligning

Sammenlign ydelse (223 HK vs 635 HK), bagagerum og pris (266.400 kr. vs 1.606.400 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – Toyota C-HR eller McLaren GT Series?

Toyota C-HR vs McLaren GT Series: de vigtigste forskelle

Toyota C-HR

4,9 (6 Anmeldelser)
bedøm
  • væsentligt billigere
  • betydeligt mere økonomisk
  • minimalt lettere
  • knap mere bagagerumsplads
Detaljer

McLaren GT Series

  • klart mere effekt
  • markant hurtigere fra 0–100 km/h
Detaljer

Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.

By Achim Sedelmaier

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

C-HR
Omkostninger og forbrug:

Når det handler om økonomi i hverdagen, viser de to modeller interessante forskelle.

Toyota C-HR er væsentligt billigere – den starter allerede ved 266.400 kr. , mens McLaren GT Series koster 1.606.400 kr. . Forskellen er omkring 1.340.057 kr..

Der ses også en forskel i brændstofforbrug: Toyota C-HR nøjes med 2,3 L/100km og er dermed betydeligt mere økonomisk end McLaren GT Series, der bruger 11,9 L/100km. Forskellen er omkring 9,6 L/100km.

GT Series
Motor og ydeevne:

Effekt, drejningsmoment og acceleration siger meget om, hvordan en bil føles i hverdagen. Her ser man, hvem der leverer mest køreglæde.

Når det gælder motorkraft, har McLaren GT Series klart mere effekt635 HK mod 223 HK. Det svarer til en forskel på cirka 412 HK.

I acceleration fra 0 til 100 km/h er McLaren GT Series markant hurtigere – den klarer sprinten på 3,2 s, mens Toyota C-HR bruger 7,4 s. Det er cirka 4,2 s hurtigere.

C-HR
Plads og praktiske egenskaber:

Kabineplads, bagagerum og lasteevne er afgørende i daglig brug. Her tæller komfort og fleksibilitet mest.

Sæder: Toyota C-HR tilbyder flere siddepladser – 5 mod 2.

Hvad angår egenvægt, er Toyota C-HR minimalt lettere – 1.505 kg mod 1.520 kg. Forskellen er cirka 15 kg.

Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder Toyota C-HR knap mere plads – 447 L mod 420 L. Forskellen er omkring 27 L.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

Toyota C-HR giver modstanderen få chancer i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 266.400 kr.
C-HR

Toyota C-HR

  • Motortype : Fuld hybrid, Plugin-hybrid
  • Transmission : Automatisk
  • Drivtype : Forhjulstræk, Firehjulstræk
  • Effekt HK : 140 - 223 HK
  • Forbrug L/100km : 2,3 - 5,1 L/100km
  • Elektrisk rækkevidde : 66 km
Toyota C-HR
McLaren GT Series

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

Toyota C-HR

Toyota C-HR er en markant kompakt SUV med en skarp, coupé-inspireret designlinje, der skiller sig ud i bybilledet. Den tilbyder en komfortabel køreoplevelse, praktisk indretning og pålidelig teknologi, hvilket gør den velegnet til dem, der vil have stil og funktionalitet uden at gå på kompromis med driftssikkerheden.

Detaljer

McLaren GT Series

McLaren GT-serien er skabt til dem, der vil have superbilens præcision og hastighed uden at ofre komforten på lange ture. Kabinen kombinerer luksus og hverdagspraktisk plads til weekendbagagen, mens kørefølelsen stadig sætter et stort smil på læben, når vejen bliver snoet.

Detaljer
Toyota C-HR
McLaren GT Series

Omkostninger og forbrug

Pris
266.400 - 391.700 kr.
Pris
1.606.400 kr.
Forbrug L/100km
2,3 - 5,1 L/100km
Forbrug L/100km
11,9 L/100km
Forbrug kWh/100km
-
Forbrug kWh/100km
-
Elektrisk rækkevidde
66 km
Elektrisk rækkevidde
-
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
co2
52 - 116 g/km
co2
270 g/km
Tankkapacitet
-
Tankkapacitet
-

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
SUV
Karrosseri
Coupé
Sæder
5
Sæder
2
Døre
-
Døre
-
Egenvægt
1.505 - 1.755 kg
Egenvægt
1.520 kg
Bagagerumskapacitet
350 - 447 L
Bagagerumskapacitet
420 L
Længde
-
Længde
-
Bredde
1.832 mm
Bredde
2.045 mm
Højde
-
Højde
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Lastkapacitet
375 - 425 kg
Lastkapacitet
-

Motor og ydeevne

Motortype
Fuld hybrid, Plugin-hybrid
Motortype
Benzin
Transmission
Automatisk
Transmission
Automatisk
Transmissionsdetaljer
CVT
Transmissionsdetaljer
Automatisk dobbeltkobling
Drivtype
Forhjulstræk, Firehjulstræk
Drivtype
Baghjulstræk
Effekt HK
140 - 223 HK
Effekt HK
635 HK
Acceleration 0-100 km/h
7,4 - 9,9 s
Acceleration 0-100 km/h
3,2 s
Maks. hastighed
-
Maks. hastighed
-
Moment
-
Moment
630 Nm
Antal cylindre
4
Antal cylindre
8
Effekt kW
103 - 164 kW
Effekt kW
467 kW
Motorstørrelse
1.798 - 1.987 cm3
Motorstørrelse
3.994 cm3

Generelt

Modelår
2026
Modelår
2023
CO2-effektivitetsklasse
C, D, B
CO2-effektivitetsklasse
G
Mærke
Toyota
Mærke
McLaren
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.