Sammenlign ydelse (218 HK vs 226 HK), bagagerum og pris (320.500 kr. vs 203.300 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – Renault Mégane eller CUPRA Raval?
Pris og effektivitet er ofte de første kriterier ved bilkøb. Her ser man, hvilken model der bedst kan betale sig på længere sigt – både ved tankning, opladning og indkøb.
CUPRA Raval er markant billigere – den starter allerede ved 203.300 kr. , mens Renault Mégane koster 320.500 kr. . Forskellen er omkring 117.150 kr..
I elforbrug har CUPRA Raval fordelen: med 13,7 kWh/100km er den lidt mere effektiv end Renault Mégane, som bruger 15,4 kWh/100km. Forskellen er omkring 1,7 kWh/100km.
Hvad angår elektrisk rækkevidde, klarer Renault Mégane sig minimalt bedre: den kan køre op til 452 km, cirka 8 km mere end CUPRA Raval.
Effekt, drejningsmoment og acceleration siger meget om, hvordan en bil føles i hverdagen. Her ser man, hvem der leverer mest køreglæde.
Når det gælder motorkraft, har CUPRA Raval knap mere effekt – 226 HK mod 218 HK. Det svarer til en forskel på cirka 8 HK.
I acceleration fra 0 til 100 km/h er CUPRA Raval minimalt hurtigere – den klarer sprinten på 6,8 s, mens Renault Mégane bruger 7,4 s. Det er cirka 0,6 s hurtigere.
Der er også forskel på drejningsmomentet: Renault Mégane trækker minimalt kraftigere med 300 Nm mod 290 Nm. Forskellen er omkring 10 Nm.
Familievenlig eller hverdagens følgesvend – hvem tilbyder mest plads, fleksibilitet og komfort?
Begge biler har plads til 5 personer.
Hvad angår egenvægt, er CUPRA Raval let lettere – 1.610 kg mod 1.719 kg. Forskellen er cirka 109 kg.
Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder CUPRA Raval en smule mere plads – 441 L mod 389 L. Forskellen er omkring 52 L.
I lasteevne klarer CUPRA Raval sig let bedre – 475 kg mod 446 kg. Forskellen er omkring 29 kg.
CUPRA Raval overgår på næsten alle punkter i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.
Renault Mégane pakker fransk flair og hverdagslogik ind i et moderne karrosseri, så den både ser godt ud i byen og er let at leve med til dagligt. Den er sjældent kedelig at køre, byder på smarte løsninger og en komfort der gør pendlerlivet lidt mere tåleligt — en fornuftig kandidat for den, der vil have stil uden at være snob.
DetaljerCUPRA Raval er en sporty, velkørende el‑mini med overraskende stort bagagerum og moderne Android‑baseret infotainment, der føles mere voksen end mange af sine konkurrenter. Den giver god traktion og fungerer både i byen og på landevejen, men dem der vil have et meget legende, superkommunikativt styrefølelse, kan savne lidt mere personlighed, og de billigere indstigningsmodeller kommer først senere.
Detaljer
Omkostninger og forbrug |
|
|---|---|
|
Pris
320.500 - 351.800 kr.
|
Pris
203.300 - 364.600 kr.
|
|
Forbrug L/100km
-
|
Forbrug L/100km
-
|
|
Forbrug kWh/100km
15,4 kWh/100km
|
Forbrug kWh/100km
13,7 - 16,1 kWh/100km
|
|
Elektrisk rækkevidde
452 km
|
Elektrisk rækkevidde
300 - 444 km
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
co2
0 g/km
|
co2
0 g/km
|
|
Tankkapacitet
-
|
Tankkapacitet
-
|
Dimensioner og karrosseri |
|
|---|---|
|
Karrosseri
SUV
|
Karrosseri
Hatchback
|
|
Sæder
5
|
Sæder
5
|
|
Døre
5
|
Døre
-
|
|
Egenvægt
1.719 kg
|
Egenvægt
1.610 - 1.615 kg
|
|
Bagagerumskapacitet
389 L
|
Bagagerumskapacitet
441 L
|
|
Længde
4.200 mm
|
Længde
-
|
|
Bredde
1.783 mm
|
Bredde
1.784 mm
|
|
Højde
1.505 mm
|
Højde
-
|
|
Maksimal bagagerumskapacitet
1.332 L
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
|
Lastkapacitet
446 kg
|
Lastkapacitet
470 - 475 kg
|
Motor og ydeevne |
|
|---|---|
|
Motortype
Elektrisk
|
Motortype
Elektrisk
|
|
Transmission
Automatisk
|
Transmission
Automatisk
|
|
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
|
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
|
|
Drivtype
Forhjulstræk
|
Drivtype
Forhjulstræk
|
|
Effekt HK
218 HK
|
Effekt HK
116 - 226 HK
|
|
Acceleration 0-100 km/h
7,4 s
|
Acceleration 0-100 km/h
6,8 - 7,1 s
|
|
Maks. hastighed
160 km/h
|
Maks. hastighed
-
|
|
Moment
300 Nm
|
Moment
290 Nm
|
|
Antal cylindre
-
|
Antal cylindre
-
|
|
Effekt kW
160 kW
|
Effekt kW
85 - 166 kW
|
|
Motorstørrelse
-
|
Motorstørrelse
-
|
Generelt |
|
|---|---|
|
Modelår
2025
|
Modelår
2026
|
|
CO2-effektivitetsklasse
A
|
CO2-effektivitetsklasse
A
|
|
Mærke
Renault
|
Mærke
CUPRA
|