Sammenlign ydelse (340 HK vs 470 HK), bagagerum og pris (418.000 kr. vs 528.900 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – CUPRA Tavascan eller Alpine A390?
Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.
Når det handler om økonomi i hverdagen, viser de to modeller interessante forskelle.
CUPRA Tavascan er mærkbart billigere – den starter allerede ved 418.000 kr. , mens Alpine A390 koster 528.900 kr. . Forskellen er omkring 110.960 kr..
I elforbrug har CUPRA Tavascan fordelen: med 15,9 kWh/100km er den noget mere effektiv end Alpine A390, som bruger 18,7 kWh/100km. Forskellen er omkring 2,8 kWh/100km.
Hvad angår elektrisk rækkevidde, klarer CUPRA Tavascan sig knap bedre: den kan køre op til 553 km, cirka 2 km mere end Alpine A390.
Effekt, drejningsmoment og acceleration er de klassiske mål for bilentusiaster – og her træder forskellene tydeligt frem.
Når det gælder motorkraft, har Alpine A390 mærkbart mere effekt – 470 HK mod 340 HK. Det svarer til en forskel på cirka 130 HK.
I acceleration fra 0 til 100 km/h er Alpine A390 klart hurtigere – den klarer sprinten på 3,9 s, mens CUPRA Tavascan bruger 5,5 s. Det er cirka 1,6 s hurtigere.
Der er også forskel på drejningsmomentet: Alpine A390 trækker i mindre grad kraftigere med 824 Nm mod 679 Nm. Forskellen er omkring 145 Nm.
Kabineplads, bagagerum og lasteevne er afgørende i daglig brug. Her tæller komfort og fleksibilitet mest.
Begge biler har plads til 5 personer.
Hvad angår egenvægt, er Alpine A390 let lettere – 2.121 kg mod 2.178 kg. Forskellen er cirka 57 kg.
Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder CUPRA Tavascan let mere plads – 540 L mod 532 L. Forskellen er omkring 8 L.
I lasteevne klarer CUPRA Tavascan sig knap bedre – 522 kg mod 484 kg. Forskellen er omkring 38 kg.
Alpine A390 overgår på næsten alle punkter i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.
CUPRA Tavascan folder sig ud som en slank, coupéagtig elbil med masser af attitude og premium-følelse uden at være prætentiøs. Bag det elegante ydre gemmer sig en engagerende køreoplevelse med overskud og præcision, så den både fungerer i byen og helst vil ud på landevejen — den er ikke kun til pynt i indkørslen.
DetaljerAlpine A390 blander fransk flair med sportslig nerve i en kompakt crossover, der føles som et køreglad visitkort til hverdagen. Den er skarpt styret, overraskende raffineret og pakket med attitude, så du både kan hente børnene og dit indre Le Mans-hjerte på samme tur.
DetaljerOmkostninger og forbrug |
|
|---|---|
|
Pris
418.000 - 453.800 kr.
|
Pris
528.900 - 611.200 kr.
|
|
Forbrug L/100km
-
|
Forbrug L/100km
-
|
|
Forbrug kWh/100km
15,9 - 17,1 kWh/100km
|
Forbrug kWh/100km
18,7 - 20,4 kWh/100km
|
|
Elektrisk rækkevidde
513 - 553 km
|
Elektrisk rækkevidde
497 - 551 km
|
|
Batterikapacitet
77 kWh
|
Batterikapacitet
-
|
|
co2
0 g/km
|
co2
0 g/km
|
|
Tankkapacitet
-
|
Tankkapacitet
-
|
Dimensioner og karrosseri |
|
|---|---|
|
Karrosseri
SUV
|
Karrosseri
SUV
|
|
Sæder
5
|
Sæder
5
|
|
Døre
5
|
Døre
-
|
|
Egenvægt
2.178 - 2.273 kg
|
Egenvægt
2.121 - 2.124 kg
|
|
Bagagerumskapacitet
540 L
|
Bagagerumskapacitet
532 L
|
|
Længde
4.644 mm
|
Længde
-
|
|
Bredde
1.861 mm
|
Bredde
1.885 mm
|
|
Højde
1.597 mm
|
Højde
-
|
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
|
Lastkapacitet
507 - 522 kg
|
Lastkapacitet
481 - 484 kg
|
Motor og ydeevne |
|
|---|---|
|
Motortype
Elektrisk
|
Motortype
Elektrisk
|
|
Transmission
Automatisk
|
Transmission
Automatisk
|
|
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
|
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
|
|
Drivtype
Baghjulstræk, Firehjulstræk
|
Drivtype
Firehjulstræk
|
|
Effekt HK
286 - 340 HK
|
Effekt HK
400 - 470 HK
|
|
Acceleration 0-100 km/h
5,5 - 6,8 s
|
Acceleration 0-100 km/h
3,9 - 4,8 s
|
|
Maks. hastighed
180 km/h
|
Maks. hastighed
-
|
|
Moment
545 - 679 Nm
|
Moment
661 - 824 Nm
|
|
Antal cylindre
-
|
Antal cylindre
-
|
|
Effekt kW
210 - 250 kW
|
Effekt kW
295 - 345 kW
|
|
Motorstørrelse
-
|
Motorstørrelse
-
|
Generelt |
|
|---|---|
|
Modelår
2024
|
Modelår
2026
|
|
CO2-effektivitetsklasse
A
|
CO2-effektivitetsklasse
A
|
|
Mærke
CUPRA
|
Mærke
Alpine
|