VS

BMW X2 vs Renault Clio sammenligning

Sammenlign ydelse (300 HK vs 158 HK), bagagerum og pris (380.800 kr. vs 155.900 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – BMW X2 eller Renault Clio?

BMW X2 vs Renault Clio: de vigtigste forskelle

BMW X2

4,6 (1 Anmeldelser)
bedøm
  • klart mere effekt
  • betydeligt hurtigere fra 0–100 km/h
  • betydeligt mere bagagerumsplads
Detaljer

Renault Clio

4,4 (2 Anmeldelser)
bedøm
  • betydeligt billigere
  • minimalt mere økonomisk
  • påtageligt lettere
Detaljer

Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

X2
Omkostninger og forbrug:

Pris og effektivitet er ofte de første kriterier ved bilkøb. Her ser man, hvilken model der bedst kan betale sig på længere sigt – både ved tankning, opladning og indkøb.

Renault Clio er betydeligt billigere – den starter allerede ved 155.900 kr. , mens BMW X2 koster 380.800 kr. . Forskellen er omkring 224.897 kr..

Der ses også en forskel i brændstofforbrug: Renault Clio nøjes med 4,1 L/100km og er dermed minimalt mere økonomisk end BMW X2, der bruger 4,5 L/100km. Forskellen er omkring 0,4 L/100km.

Clio
Motor og ydeevne:

Effekt, drejningsmoment og acceleration siger meget om, hvordan en bil føles i hverdagen. Her ser man, hvem der leverer mest køreglæde.

Når det gælder motorkraft, har BMW X2 klart mere effekt300 HK mod 158 HK. Det svarer til en forskel på cirka 142 HK.

I acceleration fra 0 til 100 km/h er BMW X2 betydeligt hurtigere – den klarer sprinten på 5,4 s, mens Renault Clio bruger 8,3 s. Det er cirka 2,9 s hurtigere.

Der er også forskel på drejningsmomentet: BMW X2 trækker klart kraftigere med 400 Nm mod 190 Nm. Forskellen er omkring 210 Nm.

X2
Plads og praktiske egenskaber:

Kabineplads, bagagerum og lasteevne er afgørende i daglig brug. Her tæller komfort og fleksibilitet mest.

Begge biler har plads til 5 personer.

Hvad angår egenvægt, er Renault Clio påtageligt lettere – 1.202 kg mod 1.645 kg. Forskellen er cirka 443 kg.

Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder BMW X2 betydeligt mere plads – 560 L mod 327 L. Forskellen er omkring 233 L.

I lasteevne klarer BMW X2 sig knap bedre – 510 kg mod 463 kg. Forskellen er omkring 47 kg.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

BMW X2 sikrer sejren med klar margin i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 380.800 kr.
X2

BMW X2

  • Motortype Diesel mild-hybrid, Benzin mild-hybrid, Diesel, Benzin
  • Transmission Automatisk
  • Drivtype Forhjulstræk, Firehjulstræk
  • Effekt HK 150 - 300 HK
  • Forbrug L/100km 4,5 - 7,7 L/100km
BMW X2
Renault Clio

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

BMW X2

BMW X2 er en frisk og selvsikker crossover, der blander coupé-lignende linjer med byvenlig attitude — perfekt til dem, der vil skille sig ud i parkeringshuset. Inde lover den premium-materialer og en kvik køreoplevelse, så pendlingen føles mere som fornøjelse end rutine.

Detaljer

Renault Clio

Renault Clio er en kvik og praktisk bybil med elegant design og god rummelighed, der passer til både hverdag og længere ture. Den føles velafstemt i køreoplevelsen og byder på moderne komfort- og sikkerhedsløsninger, så den er et trygt valg for dem, der vil have funktionalitet uden at gå på kompromis med stil.

Detaljer
BMW X2
Renault Clio

Omkostninger og forbrug

Pris
380.800 - 545.100 kr.
Pris
155.900 - 216.300 kr.
Forbrug L/100km
4,5 - 7,7 L/100km
Forbrug L/100km
4,1 - 5,2 L/100km
Forbrug kWh/100km
-
Forbrug kWh/100km
-
Elektrisk rækkevidde
-
Elektrisk rækkevidde
-
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
co2
118 - 174 g/km
co2
92 - 118 g/km
Tankkapacitet
-
Tankkapacitet
-

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
SUV
Karrosseri
Hatchback
Sæder
5
Sæder
5
Døre
-
Døre
-
Egenvægt
1.645 - 1.780 kg
Egenvægt
1.202 - 1.316 kg
Bagagerumskapacitet
515 - 560 L
Bagagerumskapacitet
301 - 327 L
Længde
-
Længde
-
Bredde
1.845 mm
Bredde
1.768 mm
Højde
-
Højde
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Lastkapacitet
495 - 510 kg
Lastkapacitet
453 - 463 kg

Motor og ydeevne

Motortype
Diesel mild-hybrid, Benzin mild-hybrid, Diesel, Benzin
Motortype
Benzin, Fuld hybrid
Transmission
Automatisk
Transmission
Manuel, Automatisk
Transmissionsdetaljer
Automatisk dobbeltkobling
Transmissionsdetaljer
Manuel gearkasse, Automatisk dobbeltkobling, Automatgearkasse
Drivtype
Forhjulstræk, Firehjulstræk
Drivtype
Forhjulstræk
Effekt HK
150 - 300 HK
Effekt HK
115 - 158 HK
Acceleration 0-100 km/h
5,4 - 8,9 s
Acceleration 0-100 km/h
8,3 - 10,3 s
Maks. hastighed
-
Maks. hastighed
-
Moment
280 - 400 Nm
Moment
190 Nm
Antal cylindre
3 - 4
Antal cylindre
3 - 4
Effekt kW
110 - 221 kW
Effekt kW
84 - 116 kW
Motorstørrelse
1.499 - 1.998 cm3
Motorstørrelse
1.199 - 1.789 cm3

Generelt

Modelår
2024
Modelår
2026
CO2-effektivitetsklasse
D, F
CO2-effektivitetsklasse
C, D, B
Mærke
BMW
Mærke
Renault
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.