Sammenlign ydelse (280 HK vs 150 HK), bagagerum og pris (329.000 kr. vs 249.800 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – Abarth 600 eller Renault R4?
Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.
Når det handler om økonomi i hverdagen, viser de to modeller interessante forskelle.
Renault R4 er tydeligt billigere – den starter allerede ved 249.800 kr. , mens Abarth 600 koster 329.000 kr. . Forskellen er omkring 79.224 kr..
I elforbrug har Renault R4 fordelen: med 15,1 kWh/100km er den noget mere effektiv end Abarth 600, som bruger 17,5 kWh/100km. Forskellen er omkring 2,4 kWh/100km.
Hvad angår elektrisk rækkevidde, klarer Renault R4 sig i mindre grad bedre: den kan køre op til 409 km, cirka 65 km mere end Abarth 600.
Effekt, drejningsmoment og acceleration er de klassiske mål for bilentusiaster – og her træder forskellene tydeligt frem.
Når det gælder motorkraft, har Abarth 600 klart mere effekt – 280 HK mod 150 HK. Det svarer til en forskel på cirka 130 HK.
I acceleration fra 0 til 100 km/h er Abarth 600 påtageligt hurtigere – den klarer sprinten på 5,9 s, mens Renault R4 bruger 8,2 s. Det er cirka 2,3 s hurtigere.
Der er også forskel på drejningsmomentet: Abarth 600 trækker synligt kraftigere med 345 Nm mod 245 Nm. Forskellen er omkring 100 Nm.
Familievenlig eller hverdagens følgesvend – hvem tilbyder mest plads, fleksibilitet og komfort?
Begge biler har plads til 5 personer.
Hvad angår egenvægt, er Renault R4 lidt lettere – 1.510 kg mod 1.700 kg. Forskellen er cirka 190 kg.
Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder Renault R4 betydeligt mere plads – 1.045 L mod 360 L. Forskellen er omkring 685 L.
I lasteevne klarer Renault R4 sig markant bedre – 443 kg mod 225 kg. Forskellen er omkring 218 kg.
Renault R4 har overtaget i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.
Abarth 600 føles som et espresso-shot af køreglæde i en kompakt pakke og forvandler hvert byhjørne til en lille fest. Den er til køreentusiasten, der hellere vil have kant og temperament end stille komfort, og som elsker at få folk til at kigge to gange, når den passerer.
Detaljer
Renault 4 er en ukuelig hverdagspilot med masser af charme og en praktisk tilgang, der gør den oplagt for dem, der prioriterer personlighed over prangende præstation. Den er enkel, rummelig og nem at elske — perfekt til dem, der vil have en bil med karakter og et glimt i øjet.
DetaljerOmkostninger og forbrug |
|
|---|---|
|
Pris
329.000 - 360.400 kr.
|
Pris
249.800 - 300.100 kr.
|
|
Forbrug L/100km
-
|
Forbrug L/100km
-
|
|
Forbrug kWh/100km
17,5 kWh/100km
|
Forbrug kWh/100km
15,1 kWh/100km
|
|
Elektrisk rækkevidde
344 km
|
Elektrisk rækkevidde
409 km
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
co2
0 g/km
|
co2
0 g/km
|
|
Tankkapacitet
-
|
Tankkapacitet
-
|
Dimensioner og karrosseri |
|
|---|---|
|
Karrosseri
Hatchback
|
Karrosseri
SUV
|
|
Sæder
5
|
Sæder
2 - 5
|
|
Døre
-
|
Døre
-
|
|
Egenvægt
1.700 kg
|
Egenvægt
1.510 - 1.537 kg
|
|
Bagagerumskapacitet
360 L
|
Bagagerumskapacitet
420 - 1.045 L
|
|
Længde
-
|
Længde
-
|
|
Bredde
1.779 mm
|
Bredde
1.808 mm
|
|
Højde
-
|
Højde
-
|
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
|
Lastkapacitet
225 kg
|
Lastkapacitet
385 - 443 kg
|
Motor og ydeevne |
|
|---|---|
|
Motortype
Elektrisk
|
Motortype
Elektrisk
|
|
Transmission
Automatisk
|
Transmission
Automatisk
|
|
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
|
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
|
|
Drivtype
Forhjulstræk
|
Drivtype
Forhjulstræk
|
|
Effekt HK
237 - 280 HK
|
Effekt HK
150 HK
|
|
Acceleration 0-100 km/h
5,9 - 6,2 s
|
Acceleration 0-100 km/h
8,2 s
|
|
Maks. hastighed
-
|
Maks. hastighed
-
|
|
Moment
345 Nm
|
Moment
245 Nm
|
|
Antal cylindre
-
|
Antal cylindre
-
|
|
Effekt kW
174 - 207 kW
|
Effekt kW
110 kW
|
|
Motorstørrelse
-
|
Motorstørrelse
-
|
Generelt |
|
|---|---|
|
Modelår
2.024 - 2.025
|
Modelår
2.025 - 2.026
|
|
CO2-effektivitetsklasse
A
|
CO2-effektivitetsklasse
A
|
|
Mærke
Abarth
|
Mærke
Renault
|