VS

VW ID.4 vs VinFast VF 8 sammenligning

Sammenlign ydelse (299 HK vs 408 HK), bagagerum og pris (318.000 kr. vs 380.000 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – VW ID.4 eller VinFast VF 8?

VW ID.4 vs VinFast VF 8: de vigtigste forskelle

VW ID.4

4,4 (9 Anmeldelser)
bedøm
  • en smule billigere
  • betydeligt mere energieffektiv
  • i mindre grad længere elektrisk rækkevidde
  • lidt lettere
Detaljer

VinFast VF 8

  • påtageligt mere effekt
  • noget hurtigere fra 0–100 km/h
Detaljer

Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.

By Achim Sedelmaier

Video - VW ID.4

Video Thumbnail

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

ID.4
Omkostninger og forbrug:

Når det handler om økonomi i hverdagen, viser de to modeller interessante forskelle.

VW ID.4 er en smule billigere – den starter allerede ved 318.000 kr. , mens VinFast VF 8 koster 380.000 kr. . Forskellen er omkring 61.984 kr..

I elforbrug har VW ID.4 fordelen: med 15,4 kWh/100km er den betydeligt mere effektiv end VinFast VF 8, som bruger 21,9 kWh/100km. Forskellen er omkring 6,5 kWh/100km.

Hvad angår elektrisk rækkevidde, klarer VW ID.4 sig i mindre grad bedre: den kan køre op til 570 km, cirka 99 km mere end VinFast VF 8.

VF 8
Motor og ydeevne:

Effekt, drejningsmoment og acceleration siger meget om, hvordan en bil føles i hverdagen. Her ser man, hvem der leverer mest køreglæde.

Når det gælder motorkraft, har VinFast VF 8 påtageligt mere effekt408 HK mod 299 HK. Det svarer til en forskel på cirka 109 HK.

I acceleration fra 0 til 100 km/h er VinFast VF 8 noget hurtigere – den klarer sprinten på 5,5 s, mens VW ID.4 bruger 6,1 s. Det er cirka 0,6 s hurtigere.

Der er også forskel på drejningsmomentet: VinFast VF 8 trækker i mindre grad kraftigere med 620 Nm mod 545 Nm. Forskellen er omkring 75 Nm.

ID.4
Plads og praktiske egenskaber:

Kabineplads, bagagerum og lasteevne er afgørende i daglig brug. Her tæller komfort og fleksibilitet mest.

Begge biler har plads til 5 personer.

Hvad angår egenvægt, er VW ID.4 lidt lettere – 2.065 kg mod 2.455 kg. Forskellen er cirka 390 kg.

I lasteevne klarer VW ID.4 sig knap bedre – 554 kg mod 515 kg. Forskellen er omkring 39 kg.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

VW ID.4 sætter sig let igennem i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 318.000 kr.
ID.4

VW ID.4

  • Motortype : Elektrisk
  • Transmission : Automatisk
  • Drivtype : Baghjulstræk, Firehjulstræk
  • Effekt HK : 190 - 299 HK
  • Forbrug kWh/100km : 15,4 - 16,6 kWh/100km
  • Elektrisk rækkevidde : 425 - 570 km
VW ID.4
VinFast VF 8

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

VW ID.4

VW ID.4 er en rummelig og velafbalanceret elbil, der fokuserer på komfort og brugervenlighed i hverdagskørsel. Den byder på en rolig køreoplevelse, et enkelt interiør og praktiske løsninger, som passer godt til både familier og pendlere.

Detaljer

VinFast VF 8

VinFast VF 8 er en ambitiøs el-SUV med moderne design og en rummelig kabine, perfekt til familier og dem, der vil have praktisk hverdagskomfort. Den kører stille og komfortabelt, og med sin højteknologiske indpakning føles den som en smartphone på hjul — bare med mere plads til indkøb og eventyr.

Detaljer
VW ID.4
VinFast VF 8

Omkostninger og forbrug

Pris
318.000 - 435.500 kr.
Pris
380.000 - 427.000 kr.
Forbrug L/100km
-
Forbrug L/100km
-
Forbrug kWh/100km
15,4 - 16,6 kWh/100km
Forbrug kWh/100km
21,9 - 22,9 kWh/100km
Elektrisk rækkevidde
425 - 570 km
Elektrisk rækkevidde
457 - 471 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
87,7 kWh
co2
0 g/km
co2
0 g/km
Tankkapacitet
-
Tankkapacitet
-

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
SUV
Karrosseri
SUV
Sæder
5
Sæder
5
Døre
-
Døre
5
Egenvægt
2.065 - 2.219 kg
Egenvægt
2.455 - 2.520 kg
Bagagerumskapacitet
-
Bagagerumskapacitet
376 L
Længde
-
Længde
4.750 mm
Bredde
1.852 mm
Bredde
1.934 mm
Højde
-
Højde
1.667 mm
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Maksimal bagagerumskapacitet
1.373 L
Lastkapacitet
525 - 554 kg
Lastkapacitet
450 - 515 kg

Motor og ydeevne

Motortype
Elektrisk
Motortype
Elektrisk
Transmission
Automatisk
Transmission
Automatisk
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
Drivtype
Baghjulstræk, Firehjulstræk
Drivtype
Firehjulstræk
Effekt HK
190 - 299 HK
Effekt HK
353 - 408 HK
Acceleration 0-100 km/h
6,1 - 8,5 s
Acceleration 0-100 km/h
5,5 - 5,9 s
Maks. hastighed
-
Maks. hastighed
200 km/h
Moment
310 - 545 Nm
Moment
500 - 620 Nm
Antal cylindre
-
Antal cylindre
-
Effekt kW
140 - 220 kW
Effekt kW
260 - 300 kW
Motorstørrelse
-
Motorstørrelse
-

Generelt

Modelår
2026
Modelår
2023
CO2-effektivitetsklasse
A
CO2-effektivitetsklasse
A
Mærke
VW
Mærke
VinFast
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.