Sammenlign ydelse (143 HK vs 226 HK), bagagerum og pris (195.500 kr. vs 203.300 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – Nissan Juke eller CUPRA Raval?
Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.
Pris og effektivitet er ofte de første kriterier ved bilkøb. Her ser man, hvilken model der bedst kan betale sig på længere sigt – både ved tankning, opladning og indkøb.
Nissan Juke er let billigere – den starter allerede ved 195.500 kr. , mens CUPRA Raval koster 203.300 kr. . Forskellen er omkring 7.836 kr..
Effekt, drejningsmoment og acceleration er de klassiske mål for bilentusiaster – og her træder forskellene tydeligt frem.
Når det gælder motorkraft, har CUPRA Raval påtageligt mere effekt – 226 HK mod 143 HK. Det svarer til en forskel på cirka 83 HK.
I acceleration fra 0 til 100 km/h er CUPRA Raval betydeligt hurtigere – den klarer sprinten på 6,8 s, mens Nissan Juke bruger 10,1 s. Det er cirka 3,3 s hurtigere.
Der er også forskel på drejningsmomentet: CUPRA Raval trækker synligt kraftigere med 290 Nm mod 200 Nm. Forskellen er omkring 90 Nm.
Familievenlig eller hverdagens følgesvend – hvem tilbyder mest plads, fleksibilitet og komfort?
Begge biler har plads til 5 personer.
Hvad angår egenvægt, er Nissan Juke mærkbart lettere – 1.274 kg mod 1.610 kg. Forskellen er cirka 336 kg.
Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder CUPRA Raval næsten umærkeligt mere plads – 441 L mod 422 L. Forskellen er omkring 19 L.
I lasteevne klarer CUPRA Raval sig lidt bedre – 475 kg mod 427 kg. Forskellen er omkring 48 kg.
CUPRA Raval vinder duellen tydeligt i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.
Nissan Juke er den lille crossover med stor personlighed, som skiller sig ud i bybilledet med frækt design og overraskende kvikke køreegenskaber. Den passer perfekt til dem, der vil have en praktisk hverdagspartner med kant — kabinen føles moderne og overskuelig, så du får stil uden at skulle forklare den til naboen.
DetaljerCUPRA Raval er en sporty, velkørende el‑mini med overraskende stort bagagerum og moderne Android‑baseret infotainment, der føles mere voksen end mange af sine konkurrenter. Den giver god traktion og fungerer både i byen og på landevejen, men dem der vil have et meget legende, superkommunikativt styrefølelse, kan savne lidt mere personlighed, og de billigere indstigningsmodeller kommer først senere.
Detaljer
Omkostninger og forbrug |
|
|---|---|
|
Pris
195.500 - 291.100 kr.
|
Pris
203.300 - 364.600 kr.
|
|
Forbrug L/100km
4,7 - 6 L/100km
|
Forbrug L/100km
-
|
|
Forbrug kWh/100km
-
|
Forbrug kWh/100km
13,7 - 16,1 kWh/100km
|
|
Elektrisk rækkevidde
-
|
Elektrisk rækkevidde
300 - 444 km
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
co2
105 - 136 g/km
|
co2
0 g/km
|
|
Tankkapacitet
-
|
Tankkapacitet
-
|
Dimensioner og karrosseri |
|
|---|---|
|
Karrosseri
SUV
|
Karrosseri
Hatchback
|
|
Sæder
5
|
Sæder
5
|
|
Døre
-
|
Døre
-
|
|
Egenvægt
1.274 - 1.405 kg
|
Egenvægt
1.610 - 1.615 kg
|
|
Bagagerumskapacitet
354 - 422 L
|
Bagagerumskapacitet
441 L
|
|
Længde
-
|
Længde
-
|
|
Bredde
1.800 mm
|
Bredde
1.784 mm
|
|
Højde
-
|
Højde
-
|
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
|
Lastkapacitet
405 - 427 kg
|
Lastkapacitet
470 - 475 kg
|
Motor og ydeevne |
|
|---|---|
|
Motortype
Benzin, Fuld hybrid
|
Motortype
Elektrisk
|
|
Transmission
Manuel, Automatisk
|
Transmission
Automatisk
|
|
Transmissionsdetaljer
Manuel gearkasse, Automatisk dobbeltkobling, Automatgearkasse
|
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
|
|
Drivtype
Forhjulstræk
|
Drivtype
Forhjulstræk
|
|
Effekt HK
114 - 143 HK
|
Effekt HK
116 - 226 HK
|
|
Acceleration 0-100 km/h
10,1 - 11,8 s
|
Acceleration 0-100 km/h
6,8 - 7,1 s
|
|
Maks. hastighed
-
|
Maks. hastighed
-
|
|
Moment
200 Nm
|
Moment
290 Nm
|
|
Antal cylindre
3 - 4
|
Antal cylindre
-
|
|
Effekt kW
84 - 105 kW
|
Effekt kW
85 - 166 kW
|
|
Motorstørrelse
999 - 1.598 cm3
|
Motorstørrelse
-
|
Generelt |
|
|---|---|
|
Modelår
2025
|
Modelår
2026
|
|
CO2-effektivitetsklasse
D, E, C
|
CO2-effektivitetsklasse
A
|
|
Mærke
Nissan
|
Mærke
CUPRA
|