VS

Kia EV3 vs Toyota RAV4 sammenligning

Sammenlign ydelse (265 HK vs 309 HK), bagagerum og pris (367.400 kr. vs 344.700 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – Kia EV3 eller Toyota RAV4?

Kia EV3 vs Toyota RAV4: de vigtigste forskelle

Kia EV3

4,6 (5 Anmeldelser)
bedøm
  • markant længere elektrisk rækkevidde
Detaljer

Toyota RAV4

4,8 (8 Anmeldelser)
bedøm
  • let billigere
  • en smule mere effekt
  • en smule hurtigere fra 0–100 km/h
  • tydeligt lettere
  • lidt mere bagagerumsplads
Detaljer

Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.

By Achim Sedelmaier

EV3

Når man kigger på det danske bilmarked, er der virkelig en stor interesse for elektriske og hybride SUV'er. I denne artikel sammenligner vi de to populære modeller: Kia EV3 og Toyota RAV4. Begge biler tilbyder en spændende kombination af teknologi, innovation og komfort - men hvordan står de to modeller egentlig over for hinanden?

RAV4

Kia EV3: En elektrisk fremtid

Kia EV3 repræsenterer et stort skridt ind i elektrisk mobilitet. Denne SUV er designet til at levere både kraft og effektivitet, og den leverer en ydeevne på op til 204 HK med et moment på 283 Nm. Denne model tilbyder en rummelig kabine med plads til op til fem personer og har en maksimal rækkevidde på op til 605 km på en enkelt opladning, afhængig af batterikapaciteten valgt (58.3 eller 81.4 kWh).

EV3

Tekniske specifikationer

Med et elektrisk forbrug på mellem 14.9 og 16.2 kWh/100 km, er Kia EV3 en effektiv bil, der kan accelerere fra 0 til 100 km/h på så lidt som 7.5 sekunder. Den har et rummeligt bagagerum på 460 liter og en tophastighed på 170 km/h. Bilens drivsystem er front-drejet med en automatisk gearkasse, og den lever op til CO2-effektivitetsklasse A, hvilket gør den til et miljøvenligt valg.

RAV4

Toyota RAV4: Hybride fordele

Toyota RAV4 er en velkendt spiller på SUV-markedet med en historie præget af pålidelighed og innovation. Den fås i flere versioner, herunder en fuld hybrid og en plugin-hybrid, som afspejler Toyotas engagement i bæredygtig teknologi. RAV4 genererer op til 306 HK i sin mest kraftfulde version, hvilket giver en imponerende acceleration, der kan nå 0-100 km/h på bare 6 sekunder.

EV3

Brændstofeffektivitet

Med brændstoføkonomi på mellem 1-5.6 L/100 km for hybridmodellerne, skiller Toyota RAV4 sig ud i forhold til brændstofeffektivitet. RAV4 byder på en maksimal elektrisk rækkevidde på op til 75 km og leverer en CO2-udledning mellem 22 og 128 g/km afhængigt af motorvarianten. Den har en større bagagerumskapacitet på 520 til 580 liter, hvilket gør den praktisk til familiens behov.

RAV4

Design og komfort

Begge biler har karakteristiske designs, der tiltaler mange forbrugere. Kia EV3, med sin moderne og strømlinede form, appellerer til dem, der værdsætter innovative linjer og en futuristisk vibe. Toyota RAV4 har derimod en mere robust og muskuløs tilstedeværelse, som tiltrækker dem, der ønsker en stærkere SUV-look. Indvendigt tilbyder begge biler komfortable og veludstyrede kabiner med fokus på førerens behov.

Afsluttende tanker

Valget mellem Kia EV3 og Toyota RAV4 afhænger i høj grad af forbrugernes præferencer. Hvis man søger efter en ren elektrisk oplevelse med en lang rækkevidde, er Kia EV3 et fremragende valg. For dem, der ønsker en hybridløsning med fremragende brændstoføkonomi og større køreydelse, er Toyota RAV4 et solidt valg. Uanset hvad, står begge modeller stærkt i en tid, hvor bæredygtighed og teknologi spiller en central rolle i bilindustrien.

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

EV3
Omkostninger og forbrug:

Pris og effektivitet hører til de vigtigste faktorer – og her viser forskellene sig ofte tydeligt.

Toyota RAV4 er let billigere – den starter allerede ved 344.700 kr. , mens Kia EV3 koster 367.400 kr. . Forskellen er omkring 22.646 kr..

Hvad angår elektrisk rækkevidde, klarer Kia EV3 sig markant bedre: den kan køre op til 572 km, cirka 435 km mere end Toyota RAV4.

RAV4
Motor og ydeevne:

Effekt, drejningsmoment og acceleration siger meget om, hvordan en bil føles i hverdagen. Her ser man, hvem der leverer mest køreglæde.

Når det gælder motorkraft, har Toyota RAV4 en smule mere effekt309 HK mod 265 HK. Det svarer til en forskel på cirka 44 HK.

I acceleration fra 0 til 100 km/h er Toyota RAV4 en smule hurtigere – den klarer sprinten på 5,8 s, mens Kia EV3 bruger 6,6 s. Det er cirka 0,8 s hurtigere.

EV3
Plads og praktiske egenskaber:

Familievenlig eller hverdagens følgesvend – hvem tilbyder mest plads, fleksibilitet og komfort?

Begge biler har plads til 5 personer.

Hvad angår egenvægt, er Toyota RAV4 tydeligt lettere – 1.655 kg mod 1.995 kg. Forskellen er cirka 340 kg.

Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder Toyota RAV4 lidt mere plads – 514 L mod 413 L. Forskellen er omkring 101 L.

I lasteevne klarer Toyota RAV4 sig tydeligt bedre – 610 kg mod 485 kg. Forskellen er omkring 125 kg.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

Kia EV3 er klart overlegent i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 367.400 kr.
EV3

Kia EV3

  • Motortype : Elektrisk
  • Transmission : Automatisk
  • Drivtype : Firehjulstræk
  • Effekt HK : 265 HK
  • Forbrug kWh/100km : 15,8 kWh/100km
  • Elektrisk rækkevidde : 572 km
Kia EV3
Toyota RAV4

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

Kia EV3

Kia EV3 føles som et frisk pust i mellemklassen med et moderne design og en kabine, der prioriterer både komfort og funktionalitet. Den kører lydløst, er let at leve med i hverdagen og giver rigtig god værdi for pengene, hvis du vil have en praktisk og fremtidssikret elbil.

Detaljer

Toyota RAV4

Toyota RAV4 er en alsidig og solid SUV, der fungerer godt til både familiebrug og daglig pendling. Den tilbyder god komfort, praktisk pladsudnyttelse og et ry for pålidelighed, som gør den til et trygt valg på danske veje.

Detaljer
Kia EV3
Toyota RAV4

Omkostninger og forbrug

Pris
367.400 - 401.100 kr.
Pris
344.700 - 495.200 kr.
Forbrug L/100km
-
Forbrug L/100km
1,3 - 5,3 L/100km
Forbrug kWh/100km
15,8 kWh/100km
Forbrug kWh/100km
-
Elektrisk rækkevidde
572 km
Elektrisk rækkevidde
133 - 137 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
co2
0 g/km
co2
30 - 121 g/km
Tankkapacitet
-
Tankkapacitet
-

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
SUV
Karrosseri
SUV
Sæder
5
Sæder
5
Døre
-
Døre
-
Egenvægt
1.995 kg
Egenvægt
1.655 - 1.960 kg
Bagagerumskapacitet
413 L
Bagagerumskapacitet
446 - 514 L
Længde
-
Længde
-
Bredde
1.850 mm
Bredde
1.880 mm
Højde
-
Højde
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Lastkapacitet
485 kg
Lastkapacitet
515 - 610 kg

Motor og ydeevne

Motortype
Elektrisk
Motortype
Fuld hybrid, Plugin-hybrid
Transmission
Automatisk
Transmission
Automatisk
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
Transmissionsdetaljer
CVT
Drivtype
Firehjulstræk
Drivtype
Forhjulstræk, Firehjulstræk
Effekt HK
265 HK
Effekt HK
185 - 309 HK
Acceleration 0-100 km/h
6,6 s
Acceleration 0-100 km/h
5,8 - 8 s
Maks. hastighed
-
Maks. hastighed
-
Moment
385 Nm
Moment
-
Antal cylindre
-
Antal cylindre
4
Effekt kW
195 kW
Effekt kW
136 - 227 kW
Motorstørrelse
-
Motorstørrelse
2.487 cm3

Generelt

Modelår
2026
Modelår
2026
CO2-effektivitetsklasse
A
CO2-effektivitetsklasse
C, D, B
Mærke
Kia
Mærke
Toyota
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.