Sammenlign ydelse (150 HK vs 550 HK), bagagerum og pris (241.700 kr. vs 1.620.500 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – VW T-Roc eller Bentley Bentayga?
Pris og effektivitet er ofte de områder, hvor forskellene er størst. Her afgøres det ofte, hvilken bil der bedst passer til budgettet på lang sigt.
VW T-Roc er væsentligt billigere – den starter allerede ved 241.700 kr. , mens Bentley Bentayga koster 1.620.500 kr. . Forskellen er omkring 1.378.807 kr..
Der ses også en forskel i brændstofforbrug: VW T-Roc nøjes med 5,5 L/100km og er dermed væsentligt mere økonomisk end Bentley Bentayga, der bruger 13 L/100km. Forskellen er omkring 7,5 L/100km.
Under motorhjelmen viser det sig, hvilken model der er mest sportslig, og hvem der klarer bedst afsættet.
Når det gælder motorkraft, har Bentley Bentayga betydeligt mere effekt – 550 HK mod 150 HK. Det svarer til en forskel på cirka 400 HK.
I acceleration fra 0 til 100 km/h er Bentley Bentayga markant hurtigere – den klarer sprinten på 4,5 s, mens VW T-Roc bruger 8,9 s. Det er cirka 4,4 s hurtigere.
Der er også forskel på drejningsmomentet: Bentley Bentayga trækker klart kraftigere med 770 Nm mod 250 Nm. Forskellen er omkring 520 Nm.
Udover rå ydeevne handler hverdagen mest om komfort og anvendelighed. Her afgøres det, hvilken bil der er mest praktisk og alsidig.
Begge biler har plads til 5 personer.
Hvad angår egenvægt, er VW T-Roc væsentligt lettere – 1.465 kg mod 2.415 kg. Forskellen er cirka 950 kg.
Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder Bentley Bentayga knap mere plads – 484 L mod 475 L. Forskellen er omkring 9 L.
I lasteevne klarer Bentley Bentayga sig påtageligt bedre – 835 kg mod 515 kg. Forskellen er omkring 320 kg.
VW T-Roc overgår på næsten alle punkter i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.
VW T‑Roc er en kompakt crossover, der kombinerer et moderne og robust design med en praktisk og komfortabel køreoplevelse. Den tilbyder god plads til hverdagens behov og føles let at manøvrere både i byen og på længere ture.
DetaljerBentley Bentayga er luksus-SUV'en, der klæder dig i diskret britisk elegance og serverer komfort i overflod, så hver køretur føles som et mini-statsbesøg. Vil du vise succes uden at råbe det højt, men samtidig nyde kompromisløs kvalitet og køreglæde, er Bentayga et svært fristende valg.
DetaljerOmkostninger og forbrug |
|
|---|---|
|
Pris
241.700 - 352.500 kr.
|
Pris
1.620.500 - 2.106.400 kr.
|
|
Forbrug L/100km
5,5 - 6,3 L/100km
|
Forbrug L/100km
13 L/100km
|
|
Forbrug kWh/100km
-
|
Forbrug kWh/100km
-
|
|
Elektrisk rækkevidde
-
|
Elektrisk rækkevidde
50 km
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
17,3 kWh
|
|
co2
126 - 143 g/km
|
co2
294 g/km
|
|
Tankkapacitet
-
|
Tankkapacitet
75 - 85 L
|
Dimensioner og karrosseri |
|
|---|---|
|
Karrosseri
SUV
|
Karrosseri
SUV
|
|
Sæder
4 - 5
|
Sæder
4 - 5
|
|
Døre
-
|
Døre
5
|
|
Egenvægt
1.465 - 1.539 kg
|
Egenvægt
2.415 - 2.514 kg
|
|
Bagagerumskapacitet
284 - 475 L
|
Bagagerumskapacitet
484 L
|
|
Længde
-
|
Længde
5.125 - 5.305 mm
|
|
Bredde
1.811 - 1.828 mm
|
Bredde
1.998 mm
|
|
Højde
-
|
Højde
1.728 mm
|
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
Maksimal bagagerumskapacitet
1.774 L
|
|
Lastkapacitet
368 - 515 kg
|
Lastkapacitet
736 - 835 kg
|
Motor og ydeevne |
|
|---|---|
|
Motortype
Benzin, Benzin mild-hybrid
|
Motortype
Benzin, Plug-in-hybrid
|
|
Transmission
Manuel, Automatisk
|
Transmission
Automatisk
|
|
Transmissionsdetaljer
Manuel gearkasse, Automatisk dobbeltkobling
|
Transmissionsdetaljer
Automatgearkasse
|
|
Drivtype
Forhjulstræk
|
Drivtype
Firehjulstræk
|
|
Effekt HK
115 - 150 HK
|
Effekt HK
462 - 550 HK
|
|
Acceleration 0-100 km/h
8,9 - 12,3 s
|
Acceleration 0-100 km/h
4,5 - 5,3 s
|
|
Maks. hastighed
-
|
Maks. hastighed
254 - 290 km/h
|
|
Moment
200 - 250 Nm
|
Moment
700 - 770 Nm
|
|
Antal cylindre
3 - 4
|
Antal cylindre
6 - 8
|
|
Effekt kW
85 - 110 kW
|
Effekt kW
340 - 404 kW
|
|
Motorstørrelse
999 - 1.498 cm3
|
Motorstørrelse
2.995 - 3.996 cm3
|
Generelt |
|
|---|---|
|
Modelår
2.024 - 2.025
|
Modelår
2.020 - 2.022
|
|
CO2-effektivitetsklasse
E, D
|
CO2-effektivitetsklasse
G
|
|
Mærke
VW
|
Mærke
Bentley
|