VS

VinFast VF 8 vs Renault R4 sammenligning

Sammenlign ydelse (408 HK vs 150 HK), bagagerum og pris (380.000 kr. vs 249.800 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – VinFast VF 8 eller Renault R4?

VinFast VF 8 vs Renault R4: de vigtigste forskelle

VinFast VF 8

  • klart mere effekt
  • i mindre grad længere elektrisk rækkevidde
  • markant hurtigere fra 0–100 km/h
Detaljer

Renault R4

5 (1 Anmeldelser)
bedøm
  • betydeligt billigere
  • klart mere energieffektiv
  • betydeligt lettere
  • væsentligt mere bagagerumsplads
Detaljer

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

VF 8
Omkostninger og forbrug:

Pris og effektivitet er ofte de områder, hvor forskellene er størst. Her afgøres det ofte, hvilken bil der bedst passer til budgettet på lang sigt.

Renault R4 er betydeligt billigere – den starter allerede ved 249.800 kr. , mens VinFast VF 8 koster 380.000 kr. . Forskellen er omkring 130.159 kr..

I elforbrug har Renault R4 fordelen: med 15,1 kWh/100km er den klart mere effektiv end VinFast VF 8, som bruger 21,9 kWh/100km. Forskellen er omkring 6,8 kWh/100km.

Hvad angår elektrisk rækkevidde, klarer VinFast VF 8 sig i mindre grad bedre: den kan køre op til 471 km, cirka 62 km mere end Renault R4.

R4
Motor og ydeevne:

Under motorhjelmen viser det sig, hvilken model der er mest sportslig, og hvem der klarer bedst afsættet.

Når det gælder motorkraft, har VinFast VF 8 klart mere effekt408 HK mod 150 HK. Det svarer til en forskel på cirka 258 HK.

I acceleration fra 0 til 100 km/h er VinFast VF 8 markant hurtigere – den klarer sprinten på 5,5 s, mens Renault R4 bruger 8,2 s. Det er cirka 2,7 s hurtigere.

Der er også forskel på drejningsmomentet: VinFast VF 8 trækker klart kraftigere med 620 Nm mod 245 Nm. Forskellen er omkring 375 Nm.

VF 8
Plads og praktiske egenskaber:

Udover rå ydeevne handler hverdagen mest om komfort og anvendelighed. Her afgøres det, hvilken bil der er mest praktisk og alsidig.

Begge biler har plads til 5 personer.

Hvad angår egenvægt, er Renault R4 betydeligt lettere – 1.510 kg mod 2.455 kg. Forskellen er cirka 945 kg.

Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder Renault R4 væsentligt mere plads – 1.045 L mod 376 L. Forskellen er omkring 669 L.

I lasteevne klarer VinFast VF 8 sig noget bedre – 515 kg mod 443 kg. Forskellen er omkring 72 kg.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

VinFast VF 8 sætter sig let igennem i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 380.000 kr.
VF 8

VinFast VF 8

  • Motortype Elektrisk
  • Transmission Automatisk
  • Drivtype Firehjulstræk
  • Effekt HK 353 - 408 HK
  • Forbrug kWh/100km 21,9 - 22,9 kWh/100km
  • Elektrisk rækkevidde 457 - 471 km
VinFast VF 8
Renault R4

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

VinFast VF 8

VinFast VF 8 er en ambitiøs el-SUV med moderne design og en rummelig kabine, perfekt til familier og dem, der vil have praktisk hverdagskomfort. Den kører stille og komfortabelt, og med sin højteknologiske indpakning føles den som en smartphone på hjul — bare med mere plads til indkøb og eventyr.

Detaljer

Renault R4

Renault 4 er en ukuelig hverdagspilot med masser af charme og en praktisk tilgang, der gør den oplagt for dem, der prioriterer personlighed over prangende præstation. Den er enkel, rummelig og nem at elske — perfekt til dem, der vil have en bil med karakter og et glimt i øjet.

Detaljer
VinFast VF 8
Renault R4

Omkostninger og forbrug

Pris
380.000 - 427.000 kr.
Pris
249.800 - 300.100 kr.
Forbrug L/100km
-
Forbrug L/100km
-
Forbrug kWh/100km
21,9 - 22,9 kWh/100km
Forbrug kWh/100km
15,1 kWh/100km
Elektrisk rækkevidde
457 - 471 km
Elektrisk rækkevidde
409 km
Batterikapacitet
87,7 kWh
Batterikapacitet
-
co2
0 g/km
co2
0 g/km
Tankkapacitet
-
Tankkapacitet
-

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
SUV
Karrosseri
SUV
Sæder
5
Sæder
2 - 5
Døre
5
Døre
-
Egenvægt
2.455 - 2.520 kg
Egenvægt
1.510 - 1.537 kg
Bagagerumskapacitet
376 L
Bagagerumskapacitet
420 - 1.045 L
Længde
4.750 mm
Længde
-
Bredde
1.934 mm
Bredde
1.808 mm
Højde
1.667 mm
Højde
-
Maksimal bagagerumskapacitet
1.373 L
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Lastkapacitet
450 - 515 kg
Lastkapacitet
385 - 443 kg

Motor og ydeevne

Motortype
Elektrisk
Motortype
Elektrisk
Transmission
Automatisk
Transmission
Automatisk
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
Drivtype
Firehjulstræk
Drivtype
Forhjulstræk
Effekt HK
353 - 408 HK
Effekt HK
150 HK
Acceleration 0-100 km/h
5,5 - 5,9 s
Acceleration 0-100 km/h
8,2 s
Maks. hastighed
200 km/h
Maks. hastighed
-
Moment
500 - 620 Nm
Moment
245 Nm
Antal cylindre
-
Antal cylindre
-
Effekt kW
260 - 300 kW
Effekt kW
110 kW
Motorstørrelse
-
Motorstørrelse
-

Generelt

Modelår
2023
Modelår
2.025 - 2.026
CO2-effektivitetsklasse
A
CO2-effektivitetsklasse
A
Mærke
VinFast
Mærke
Renault
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.