Sammenlign ydelse (309 HK vs 404 HK), bagagerum og pris (344.700 kr. vs 566.600 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – Toyota RAV4 eller Land Rover Range Rover Velar?
Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.
Når det handler om økonomi i hverdagen, viser de to modeller interessante forskelle.
Toyota RAV4 er markant billigere – den starter allerede ved 344.700 kr. , mens Land Rover Range Rover Velar koster 566.600 kr. . Forskellen er omkring 221.841 kr..
Der ses også en forskel i brændstofforbrug: Toyota RAV4 nøjes med 1,3 L/100km og er dermed markant mere økonomisk end Land Rover Range Rover Velar, der bruger 4,5 L/100km. Forskellen er omkring 3,2 L/100km.
Hvad angår elektrisk rækkevidde, klarer Toyota RAV4 sig markant bedre: den kan køre op til 137 km, cirka 79 km mere end Land Rover Range Rover Velar.
Under motorhjelmen viser det sig, hvilken model der er mest sportslig, og hvem der klarer bedst afsættet.
Når det gælder motorkraft, har Land Rover Range Rover Velar synligt mere effekt – 404 HK mod 309 HK. Det svarer til en forskel på cirka 95 HK.
I acceleration fra 0 til 100 km/h er Land Rover Range Rover Velar næsten umærkeligt hurtigere – den klarer sprinten på 5,4 s, mens Toyota RAV4 bruger 5,8 s. Det er cirka 0,4 s hurtigere.
Familievenlig eller hverdagens følgesvend – hvem tilbyder mest plads, fleksibilitet og komfort?
Begge biler har plads til 5 personer.
Hvad angår egenvægt, er Toyota RAV4 påtageligt lettere – 1.655 kg mod 2.003 kg. Forskellen er cirka 348 kg.
I lasteevne klarer Toyota RAV4 sig minimalt bedre – 610 kg mod 587 kg. Forskellen er omkring 23 kg.
Toyota RAV4 dominerer sammenligningen i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.
Toyota RAV4 er en alsidig og solid SUV, der fungerer godt til både familiebrug og daglig pendling. Den tilbyder god komfort, praktisk pladsudnyttelse og et ry for pålidelighed, som gør den til et trygt valg på danske veje.
DetaljerRange Rover Velar kombinerer strømlinet, moderne design med solid terrængående evne, så den både skiller sig ud i bybilledet og holder hovedet koldt, når asfalten slipper op. Indeni føles den som en luksus-oase skræddersyet til hverdags- og weekendkørsel, perfekt til den, der vil have stil, komfort og lidt eventyr på samme tid — uden at spille for meget på luksusprædikatet.
DetaljerOmkostninger og forbrug |
|
|---|---|
|
Pris
344.700 - 495.200 kr.
|
Pris
566.600 - 799.300 kr.
|
|
Forbrug L/100km
1,3 - 5,3 L/100km
|
Forbrug L/100km
4,5 - 10 L/100km
|
|
Forbrug kWh/100km
-
|
Forbrug kWh/100km
-
|
|
Elektrisk rækkevidde
133 - 137 km
|
Elektrisk rækkevidde
58 km
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
co2
30 - 121 g/km
|
co2
103 - 228 g/km
|
|
Tankkapacitet
-
|
Tankkapacitet
-
|
Dimensioner og karrosseri |
|
|---|---|
|
Karrosseri
SUV
|
Karrosseri
SUV
|
|
Sæder
5
|
Sæder
5
|
|
Døre
-
|
Døre
-
|
|
Egenvægt
1.655 - 1.960 kg
|
Egenvægt
2.003 - 2.280 kg
|
|
Bagagerumskapacitet
446 - 514 L
|
Bagagerumskapacitet
-
|
|
Længde
-
|
Længde
-
|
|
Bredde
1.880 mm
|
Bredde
1.933 mm
|
|
Højde
-
|
Højde
-
|
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
|
Lastkapacitet
515 - 610 kg
|
Lastkapacitet
460 - 587 kg
|
Motor og ydeevne |
|
|---|---|
|
Motortype
Fuld hybrid, Plugin-hybrid
|
Motortype
Benzin mild-hybrid, Plugin-hybrid, Diesel mild-hybrid
|
|
Transmission
Automatisk
|
Transmission
Automatisk
|
|
Transmissionsdetaljer
CVT
|
Transmissionsdetaljer
Automatgearkasse
|
|
Drivtype
Forhjulstræk, Firehjulstræk
|
Drivtype
Firehjulstræk
|
|
Effekt HK
185 - 309 HK
|
Effekt HK
204 - 404 HK
|
|
Acceleration 0-100 km/h
5,8 - 8 s
|
Acceleration 0-100 km/h
5,4 - 8,3 s
|
|
Maks. hastighed
-
|
Maks. hastighed
-
|
|
Moment
-
|
Moment
430 - 650 Nm
|
|
Antal cylindre
4
|
Antal cylindre
4 - 6
|
|
Effekt kW
136 - 227 kW
|
Effekt kW
150 - 297 kW
|
|
Motorstørrelse
2.487 cm3
|
Motorstørrelse
1.997 - 2.997 cm3
|
Generelt |
|
|---|---|
|
Modelår
2026
|
Modelår
2.025 - 2.026
|
|
CO2-effektivitetsklasse
C, D, B
|
CO2-effektivitetsklasse
G, C, F
|
|
Mærke
Toyota
|
Mærke
Land Rover
|