VS

Toyota RAV4 vs Bentley Bentayga sammenligning

Sammenlign ydelse (309 HK vs 550 HK), bagagerum og pris (344.700 kr. vs 1.620.500 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – Toyota RAV4 eller Bentley Bentayga?

Toyota RAV4 vs Bentley Bentayga: de vigtigste forskelle

Toyota RAV4

4,8 (8 Anmeldelser)
bedøm
  • klart billigere
  • markant mere økonomisk
  • markant længere elektrisk rækkevidde
  • markant lettere
  • minimalt mere bagagerumsplads
Detaljer

Bentley Bentayga

  • markant mere effekt
  • påtageligt hurtigere fra 0–100 km/h
Detaljer

Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.

By Achim Sedelmaier

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

RAV4
Omkostninger og forbrug:

Pris og effektivitet er ofte de områder, hvor forskellene er størst. Her afgøres det ofte, hvilken bil der bedst passer til budgettet på lang sigt.

Toyota RAV4 er klart billigere – den starter allerede ved 344.700 kr. , mens Bentley Bentayga koster 1.620.500 kr. . Forskellen er omkring 1.275.801 kr..

Der ses også en forskel i brændstofforbrug: Toyota RAV4 nøjes med 1,3 L/100km og er dermed markant mere økonomisk end Bentley Bentayga, der bruger 13 L/100km. Forskellen er omkring 11,7 L/100km.

Hvad angår elektrisk rækkevidde, klarer Toyota RAV4 sig markant bedre: den kan køre op til 137 km, cirka 87 km mere end Bentley Bentayga.

Bentayga
Motor og ydeevne:

Effekt, drejningsmoment og acceleration siger meget om, hvordan en bil føles i hverdagen. Her ser man, hvem der leverer mest køreglæde.

Når det gælder motorkraft, har Bentley Bentayga markant mere effekt550 HK mod 309 HK. Det svarer til en forskel på cirka 241 HK.

I acceleration fra 0 til 100 km/h er Bentley Bentayga påtageligt hurtigere – den klarer sprinten på 4,5 s, mens Toyota RAV4 bruger 5,8 s. Det er cirka 1,3 s hurtigere.

RAV4
Plads og praktiske egenskaber:

Kabineplads, bagagerum og lasteevne er afgørende i daglig brug. Her tæller komfort og fleksibilitet mest.

Begge biler har plads til 5 personer.

Hvad angår egenvægt, er Toyota RAV4 markant lettere – 1.655 kg mod 2.415 kg. Forskellen er cirka 760 kg.

Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder Toyota RAV4 minimalt mere plads – 514 L mod 484 L. Forskellen er omkring 30 L.

I lasteevne klarer Bentley Bentayga sig synligt bedre – 835 kg mod 610 kg. Forskellen er omkring 225 kg.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

Toyota RAV4 giver modstanderen få chancer i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 344.700 kr.
RAV4

Toyota RAV4

  • Motortype : Fuld hybrid, Plugin-hybrid
  • Transmission : Automatisk
  • Drivtype : Forhjulstræk, Firehjulstræk
  • Effekt HK : 185 - 309 HK
  • Forbrug L/100km : 1,3 - 5,3 L/100km
  • Elektrisk rækkevidde : 133 - 137 km
Toyota RAV4
Bentley Bentayga

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

Toyota RAV4

Toyota RAV4 er en alsidig og solid SUV, der fungerer godt til både familiebrug og daglig pendling. Den tilbyder god komfort, praktisk pladsudnyttelse og et ry for pålidelighed, som gør den til et trygt valg på danske veje.

Detaljer

Bentley Bentayga

Bentley Bentayga er luksus-SUV'en, der klæder dig i diskret britisk elegance og serverer komfort i overflod, så hver køretur føles som et mini-statsbesøg. Vil du vise succes uden at råbe det højt, men samtidig nyde kompromisløs kvalitet og køreglæde, er Bentayga et svært fristende valg.

Detaljer
Toyota RAV4
Bentley Bentayga

Omkostninger og forbrug

Pris
344.700 - 495.200 kr.
Pris
1.620.500 - 2.106.400 kr.
Forbrug L/100km
1,3 - 5,3 L/100km
Forbrug L/100km
13 L/100km
Forbrug kWh/100km
-
Forbrug kWh/100km
-
Elektrisk rækkevidde
133 - 137 km
Elektrisk rækkevidde
50 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
17,3 kWh
co2
30 - 121 g/km
co2
294 g/km
Tankkapacitet
-
Tankkapacitet
75 - 85 L

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
SUV
Karrosseri
SUV
Sæder
5
Sæder
4 - 5
Døre
-
Døre
5
Egenvægt
1.655 - 1.960 kg
Egenvægt
2.415 - 2.514 kg
Bagagerumskapacitet
446 - 514 L
Bagagerumskapacitet
484 L
Længde
-
Længde
5.125 - 5.305 mm
Bredde
1.880 mm
Bredde
1.998 mm
Højde
-
Højde
1.728 mm
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Maksimal bagagerumskapacitet
1.774 L
Lastkapacitet
515 - 610 kg
Lastkapacitet
736 - 835 kg

Motor og ydeevne

Motortype
Fuld hybrid, Plugin-hybrid
Motortype
Benzin, Plugin-hybrid
Transmission
Automatisk
Transmission
Automatisk
Transmissionsdetaljer
CVT
Transmissionsdetaljer
Automatgearkasse
Drivtype
Forhjulstræk, Firehjulstræk
Drivtype
Firehjulstræk
Effekt HK
185 - 309 HK
Effekt HK
462 - 550 HK
Acceleration 0-100 km/h
5,8 - 8 s
Acceleration 0-100 km/h
4,5 - 5,3 s
Maks. hastighed
-
Maks. hastighed
254 - 290 km/h
Moment
-
Moment
700 - 770 Nm
Antal cylindre
4
Antal cylindre
6 - 8
Effekt kW
136 - 227 kW
Effekt kW
340 - 404 kW
Motorstørrelse
2.487 cm3
Motorstørrelse
2.995 - 3.996 cm3

Generelt

Modelår
2026
Modelår
2.020 - 2.022
CO2-effektivitetsklasse
C, D, B
CO2-effektivitetsklasse
G
Mærke
Toyota
Mærke
Bentley
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.