VS

Hyundai i10 vs VW T-Cross sammenligning

Sammenlign ydelse (90 HK vs 150 HK), bagagerum og pris (133.100 kr. vs 195.600 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – Hyundai i10 eller VW T-Cross?

Hyundai i10 vs VW T-Cross: de vigtigste forskelle

Hyundai i10

5 (1 Anmeldelser)
bedøm
  • betydeligt billigere
  • lidt mere økonomisk
  • tydeligt lettere
Detaljer

VW T-Cross

3,9 (4 Anmeldelser)
bedøm
  • tydeligt mere effekt
  • tydeligt hurtigere fra 0–100 km/h
  • markant mere bagagerumsplads
Detaljer

Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.

By Achim Sedelmaier

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

i10
Omkostninger og forbrug:

Når det handler om økonomi i hverdagen, viser de to modeller interessante forskelle.

Hyundai i10 er betydeligt billigere – den starter allerede ved 133.100 kr. , mens VW T-Cross koster 195.600 kr. . Forskellen er omkring 62.454 kr..

Der ses også en forskel i brændstofforbrug: Hyundai i10 nøjes med 4,9 L/100km og er dermed lidt mere økonomisk end VW T-Cross, der bruger 5,4 L/100km. Forskellen er omkring 0,5 L/100km.

T-Cross
Motor og ydeevne:

Effekt, drejningsmoment og acceleration siger meget om, hvordan en bil føles i hverdagen. Her ser man, hvem der leverer mest køreglæde.

Når det gælder motorkraft, har VW T-Cross tydeligt mere effekt150 HK mod 90 HK. Det svarer til en forskel på cirka 60 HK.

I acceleration fra 0 til 100 km/h er VW T-Cross tydeligt hurtigere – den klarer sprinten på 8,4 s, mens Hyundai i10 bruger 11,4 s. Det er cirka 3 s hurtigere.

Der er også forskel på drejningsmomentet: VW T-Cross trækker tydeligt kraftigere med 250 Nm mod 172 Nm. Forskellen er omkring 78 Nm.

i10
Plads og praktiske egenskaber:

Udover rå ydeevne handler hverdagen mest om komfort og anvendelighed. Her afgøres det, hvilken bil der er mest praktisk og alsidig.

Begge biler har plads til 5 personer.

Hvad angår egenvægt, er Hyundai i10 tydeligt lettere – 996 kg mod 1.267 kg. Forskellen er cirka 271 kg.

Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder VW T-Cross markant mere plads – 455 L mod 252 L. Forskellen er omkring 203 L.

I lasteevne klarer VW T-Cross sig lidt bedre – 480 kg mod 423 kg. Forskellen er omkring 57 kg.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

VW T-Cross vinder duellen tydeligt i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 195.600 kr.
T-Cross

VW T-Cross

  • Motortype : Benzin
  • Transmission : Manuel, Automatisk
  • Drivtype : Forhjulstræk
  • Effekt HK : 95 - 150 HK
  • Forbrug L/100km : 5,4 - 6 L/100km
Hyundai i10
VW T-Cross

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

Hyundai i10

Hyundai i10 er en kvik og charmerende bybil, der gør trange gader og parkeringspladser til en leg med et overraskende rummeligt interiør. Den leverer praktisk fornuft og pålidelighed uden store armbevægelser, perfekt til købere der vil have noget smart uden at tømme kontoen.

Detaljer

VW T-Cross

VW T‑Cross er en kvik og praktisk lille SUV, der tager bykørsel og hverdagslogistik i stiv arm uden at virke prangende. Interiøret føles robust og gennemtænkt, og for købere der vil have SUV-stilen uden ballast er den et indbydende og fornuftigt valg med et glimt i øjet.

Detaljer
Hyundai i10
VW T-Cross

Omkostninger og forbrug

Pris
133.100 - 173.900 kr.
Pris
195.600 - 292.200 kr.
Forbrug L/100km
4,9 - 5,5 L/100km
Forbrug L/100km
5,4 - 6 L/100km
Forbrug kWh/100km
-
Forbrug kWh/100km
-
Elektrisk rækkevidde
-
Elektrisk rækkevidde
-
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
co2
110 - 124 g/km
co2
124 - 136 g/km
Tankkapacitet
36 L
Tankkapacitet
-

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
Hatchback
Karrosseri
SUV
Sæder
4 - 5
Sæder
5
Døre
5
Døre
-
Egenvægt
996 - 1.099 kg
Egenvægt
1.267 - 1.338 kg
Bagagerumskapacitet
252 L
Bagagerumskapacitet
455 L
Længde
3.670 - 3.675 mm
Længde
-
Bredde
1.680 mm
Bredde
1.784 mm
Højde
1.480 - 1.483 mm
Højde
-
Maksimal bagagerumskapacitet
1.050 L
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Lastkapacitet
344 - 423 kg
Lastkapacitet
463 - 480 kg

Motor og ydeevne

Motortype
Benzin
Motortype
Benzin
Transmission
Manuel, Automatisk
Transmission
Manuel, Automatisk
Transmissionsdetaljer
Manuel gearkasse, Automatiseret manuel
Transmissionsdetaljer
Manuel gearkasse, Automatisk dobbeltkobling
Drivtype
Forhjulstræk
Drivtype
Forhjulstræk
Effekt HK
63 - 90 HK
Effekt HK
95 - 150 HK
Acceleration 0-100 km/h
11,4 - 18,4 s
Acceleration 0-100 km/h
8,4 - 11,3 s
Maks. hastighed
143 - 175 km/h
Maks. hastighed
-
Moment
93 - 172 Nm
Moment
175 - 250 Nm
Antal cylindre
3 - 4
Antal cylindre
3 - 4
Effekt kW
46 - 66 kW
Effekt kW
70 - 110 kW
Motorstørrelse
998 - 1.197 cm3
Motorstørrelse
999 - 1.498 cm3

Generelt

Modelår
2024
Modelår
2.024 - 2.025
CO2-effektivitetsklasse
C, D
CO2-effektivitetsklasse
D, E
Mærke
Hyundai
Mærke
VW
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.