Sammenlign ydelse (180 HK vs 158 HK), bagagerum og pris (282.500 kr. vs 195.500 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – Fiat Scudo eller Renault Captur?
Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.
Pris og effektivitet er ofte de områder, hvor forskellene er størst. Her afgøres det ofte, hvilken bil der bedst passer til budgettet på lang sigt.
Renault Captur er væsentligt billigere – den starter allerede ved 195.500 kr. , mens Fiat Scudo koster 282.500 kr. . Forskellen er omkring 87.036 kr..
Der ses også en forskel i brændstofforbrug: Renault Captur nøjes med 4,4 L/100km og er dermed markant mere økonomisk end Fiat Scudo, der bruger 6,2 L/100km. Forskellen er omkring 1,8 L/100km.
Effekt, drejningsmoment og acceleration siger meget om, hvordan en bil føles i hverdagen. Her ser man, hvem der leverer mest køreglæde.
Når det gælder motorkraft, har Fiat Scudo lidt mere effekt – 180 HK mod 158 HK. Det svarer til en forskel på cirka 22 HK.
I acceleration fra 0 til 100 km/h er Renault Captur i mindre grad hurtigere – den klarer sprinten på 8,9 s, mens Fiat Scudo bruger 10,5 s. Det er cirka 1,6 s hurtigere.
Der er også forskel på drejningsmomentet: Fiat Scudo trækker tydeligt kraftigere med 400 Nm mod 265 Nm. Forskellen er omkring 135 Nm.
Familievenlig eller hverdagens følgesvend – hvem tilbyder mest plads, fleksibilitet og komfort?
Sæder: Fiat Scudo tilbyder flere siddepladser – 6 mod 5.
Hvad angår egenvægt, er Renault Captur mærkbart lettere – 1.323 kg mod 1.722 kg. Forskellen er cirka 399 kg.
I lasteevne klarer Fiat Scudo sig markant bedre – 1.805 kg mod 453 kg. Forskellen er omkring 1.352 kg.
Fiat Scudo giver modstanderen få chancer i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.
Fiat Scudo er en praktisk arbejdshest med enkelt, robust design og masser af plads til både værktøj og weekendprojekter. Den føles let at manøvrere i byen og er et fornuftigt valg for den, der prioriterer funktionalitet frem for fiksfakseri — en pålidelig partner til hverdagen uden unødige dikkedarer.
Detaljer
Renault Captur er en praktisk og stilfuld crossover, der kombinerer komfortabel siddeplads med fleksible opbevaringsløsninger til både bykørsel og weekendture. Den byder på en behagelig køreoplevelse, mange tilpasningsmuligheder og en fornuftig balance mellem funktionalitet og økonomi.
DetaljerOmkostninger og forbrug |
|
|---|---|
|
Pris
282.500 - 469.000 kr.
|
Pris
195.500 - 259.800 kr.
|
|
Forbrug L/100km
6,2 - 6,5 L/100km
|
Forbrug L/100km
4,4 - 6 L/100km
|
|
Forbrug kWh/100km
23,6 - 24 kWh/100km
|
Forbrug kWh/100km
-
|
|
Elektrisk rækkevidde
221 - 352 km
|
Elektrisk rækkevidde
-
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
co2
0 - 172 g/km
|
co2
100 - 137 g/km
|
|
Tankkapacitet
-
|
Tankkapacitet
-
|
Dimensioner og karrosseri |
|
|---|---|
|
Karrosseri
Varevogn
|
Karrosseri
SUV
|
|
Sæder
2 - 6
|
Sæder
5
|
|
Døre
-
|
Døre
-
|
|
Egenvægt
1.722 - 2.260 kg
|
Egenvægt
1.323 - 1.441 kg
|
|
Bagagerumskapacitet
-
|
Bagagerumskapacitet
326 - 422 L
|
|
Længde
-
|
Længde
-
|
|
Bredde
1.920 mm
|
Bredde
1.797 mm
|
|
Højde
-
|
Højde
-
|
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
|
Lastkapacitet
840 - 1.805 kg
|
Lastkapacitet
447 - 453 kg
|
Motor og ydeevne |
|
|---|---|
|
Motortype
Elektrisk, Diesel
|
Motortype
Fuld hybrid, Benzin, Benzin mild-hybrid
|
|
Transmission
Automatisk, Manuel
|
Transmission
Automatisk, Manuel
|
|
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear, Manuel gearkasse, Automatgearkasse
|
Transmissionsdetaljer
Automatgearkasse, Manuel gearkasse, Automatisk dobbeltkobling
|
|
Drivtype
Forhjulstræk
|
Drivtype
Forhjulstræk
|
|
Effekt HK
120 - 180 HK
|
Effekt HK
115 - 158 HK
|
|
Acceleration 0-100 km/h
10,5 - 11,2 s
|
Acceleration 0-100 km/h
8,9 - 12,3 s
|
|
Maks. hastighed
-
|
Maks. hastighed
-
|
|
Moment
260 - 400 Nm
|
Moment
160 - 265 Nm
|
|
Antal cylindre
4
|
Antal cylindre
3 - 4
|
|
Effekt kW
88 - 132 kW
|
Effekt kW
84 - 116 kW
|
|
Motorstørrelse
1.499 - 2.184 cm3
|
Motorstørrelse
1.199 - 1.789 cm3
|
Generelt |
|
|---|---|
|
Modelår
2.024 - 2.025
|
Modelår
2025
|
|
CO2-effektivitetsklasse
A, F
|
CO2-effektivitetsklasse
C, D, E
|
|
Mærke
Fiat
|
Mærke
Renault
|