VS

CUPRA Terramar vs Dacia Jogger sammenligning

Sammenlign ydelse (272 HK vs 158 HK), bagagerum og pris (378.600 kr. vs 141.000 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – CUPRA Terramar eller Dacia Jogger?

CUPRA Terramar vs Dacia Jogger: de vigtigste forskelle

CUPRA Terramar

5 (5 Anmeldelser)
bedøm
  • væsentligt mere effekt
  • betydeligt mere økonomisk
  • klart hurtigere fra 0–100 km/h
Detaljer

Dacia Jogger

4,4 (2 Anmeldelser)
bedøm
  • markant billigere
  • synligt lettere
  • i mindre grad mere bagagerumsplads
Detaljer

Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.

By Achim Sedelmaier

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

Terramar
Omkostninger og forbrug:

Pris og effektivitet er ofte de første kriterier ved bilkøb. Her ser man, hvilken model der bedst kan betale sig på længere sigt – både ved tankning, opladning og indkøb.

Dacia Jogger er markant billigere – den starter allerede ved 141.000 kr. , mens CUPRA Terramar koster 378.600 kr. . Forskellen er omkring 237.670 kr..

Der ses også en forskel i brændstofforbrug: CUPRA Terramar nøjes med 1,6 L/100km og er dermed betydeligt mere økonomisk end Dacia Jogger, der bruger 4,5 L/100km. Forskellen er omkring 2,9 L/100km.

Jogger
Motor og ydeevne:

Effekt, drejningsmoment og acceleration er de klassiske mål for bilentusiaster – og her træder forskellene tydeligt frem.

Når det gælder motorkraft, har CUPRA Terramar væsentligt mere effekt272 HK mod 158 HK. Det svarer til en forskel på cirka 114 HK.

I acceleration fra 0 til 100 km/h er CUPRA Terramar klart hurtigere – den klarer sprinten på 5,9 s, mens Dacia Jogger bruger 8,9 s. Det er cirka 3 s hurtigere.

Der er også forskel på drejningsmomentet: CUPRA Terramar trækker betydeligt kraftigere med 400 Nm mod 200 Nm. Forskellen er omkring 200 Nm.

Terramar
Plads og praktiske egenskaber:

Kabineplads, bagagerum og lasteevne er afgørende i daglig brug. Her tæller komfort og fleksibilitet mest.

Sæder: Dacia Jogger tilbyder flere siddepladser – 7 mod 5.

Hvad angår egenvægt, er Dacia Jogger synligt lettere – 1.268 kg mod 1.638 kg. Forskellen er cirka 370 kg.

Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder Dacia Jogger i mindre grad mere plads – 607 L mod 540 L. Forskellen er omkring 67 L.

I lasteevne klarer Dacia Jogger sig let bedre – 559 kg mod 542 kg. Forskellen er omkring 17 kg.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

CUPRA Terramar vinder duellen tydeligt i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 378.600 kr.
Terramar

CUPRA Terramar

  • Motortype : Benzin, Benzin mild-hybrid, Plugin-hybrid
  • Transmission : Automatisk
  • Drivtype : Firehjulstræk, Forhjulstræk
  • Effekt HK : 150 - 272 HK
  • Forbrug L/100km : 1,6 - 8,4 L/100km
  • Elektrisk rækkevidde : 118 km
CUPRA Terramar
Dacia Jogger

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

CUPRA Terramar

Cupra Terramar er en skarp, sporty SUV, der parrer aggressivt design med en kørefornemmelse, som faktisk gør morgentrafikken lidt sjovere. Indvendigt får du en premium-følelse med praktisk rummelighed og moderne teknologi, så den er et oplagt valg, hvis du vil kombinere hverdagens krav med lidt ekstra køreglæde.

Detaljer

Dacia Jogger

Dacia Jogger er en praktisk, rummelig familiebil, der giver overraskende meget plads for pengene — perfekt når hverdagen kræver fleksibilitet uden at sprænge budgettet. Den kører ikke som en sportsvogn, men dens enkelhed, lave driftsomkostninger og robuste charme gør den til et smart valg for dem, der vil have funktion frem for finesse.

Detaljer
CUPRA Terramar
Dacia Jogger

Omkostninger og forbrug

Pris
378.600 - 462.100 kr.
Pris
141.000 - 214.600 kr.
Forbrug L/100km
1,6 - 8,4 L/100km
Forbrug L/100km
4,5 - 7,6 L/100km
Forbrug kWh/100km
-
Forbrug kWh/100km
-
Elektrisk rækkevidde
118 km
Elektrisk rækkevidde
-
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
co2
36 - 191 g/km
co2
103 - 138 g/km
Tankkapacitet
-
Tankkapacitet
-

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
SUV
Karrosseri
MPV
Sæder
5
Sæder
5 - 7
Døre
-
Døre
-
Egenvægt
1.638 - 1.904 kg
Egenvægt
1.268 - 1.463 kg
Bagagerumskapacitet
450 - 540 L
Bagagerumskapacitet
160 - 607 L
Længde
-
Længde
-
Bredde
1.869 mm
Bredde
1.784 mm
Højde
-
Højde
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Lastkapacitet
512 - 542 kg
Lastkapacitet
384 - 559 kg

Motor og ydeevne

Motortype
Benzin, Benzin mild-hybrid, Plugin-hybrid
Motortype
Benzin, Fuld hybrid, LPG
Transmission
Automatisk
Transmission
Manuel, Automatisk
Transmissionsdetaljer
Automatisk dobbeltkobling
Transmissionsdetaljer
Manuel gearkasse, Automatgearkasse, Automatisk dobbeltkobling
Drivtype
Firehjulstræk, Forhjulstræk
Drivtype
Forhjulstræk
Effekt HK
150 - 272 HK
Effekt HK
110 - 158 HK
Acceleration 0-100 km/h
5,9 - 9,3 s
Acceleration 0-100 km/h
8,9 - 12 s
Maks. hastighed
-
Maks. hastighed
-
Moment
250 - 400 Nm
Moment
190 - 200 Nm
Antal cylindre
4
Antal cylindre
3 - 4
Effekt kW
110 - 200 kW
Effekt kW
81 - 116 kW
Motorstørrelse
1.498 - 1.984 cm3
Motorstørrelse
999 - 1.789 cm3

Generelt

Modelår
2.024 - 2.025
Modelår
2025
CO2-effektivitetsklasse
F, E, B, G
CO2-effektivitetsklasse
D, E, C
Mærke
CUPRA
Mærke
Dacia
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.