Sammenlign ydelse (324 HK vs 160 HK), bagagerum og pris (313.400 kr. vs 307.600 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – BYD Seal U eller Maxus Deliver 3?
Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.
Pris og effektivitet hører til de vigtigste faktorer – og her viser forskellene sig ofte tydeligt.
Maxus Deliver 3 er let billigere – den starter allerede ved 307.600 kr. , mens BYD Seal U koster 313.400 kr. . Forskellen er omkring 5.737 kr..
I elforbrug har BYD Seal U fordelen: med 12,1 kWh/100km er den markant mere effektiv end Maxus Deliver 3, som bruger 20,2 kWh/100km. Forskellen er omkring 8,1 kWh/100km.
Hvad angår elektrisk rækkevidde, klarer BYD Seal U sig væsentligt bedre: den kan køre op til 500 km, cirka 231 km mere end Maxus Deliver 3.
Effekt, drejningsmoment og acceleration siger meget om, hvordan en bil føles i hverdagen. Her ser man, hvem der leverer mest køreglæde.
Når det gælder motorkraft, har BYD Seal U markant mere effekt – 324 HK mod 160 HK. Det svarer til en forskel på cirka 164 HK.
I acceleration fra 0 til 100 km/h er BYD Seal U klart hurtigere – den klarer sprinten på 5,9 s, mens Maxus Deliver 3 bruger 8,9 s. Det er cirka 3 s hurtigere.
Der er også forskel på drejningsmomentet: BYD Seal U trækker markant kraftigere med 550 Nm mod 225 Nm. Forskellen er omkring 325 Nm.
Familievenlig eller hverdagens følgesvend – hvem tilbyder mest plads, fleksibilitet og komfort?
Sæder: BYD Seal U tilbyder flere siddepladser – 5 mod 2.
Hvad angår egenvægt, er Maxus Deliver 3 en smule lettere – 1.690 kg mod 1.940 kg. Forskellen er cirka 250 kg.
I lasteevne klarer Maxus Deliver 3 sig betydeligt bedre – 970 kg mod 410 kg. Forskellen er omkring 560 kg.
BYD Seal U er klart overlegent i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.
BYD Seal U fremstår som en elegant og strømlinet elbil, der blander sporty attitude med hverdagsvenlig komfort. Kabinen er moderne og gennemført, så den føles som et oplagt valg for købere der vil have både stil, plads og lidt køreglæde uden alt for mange kompromiser.
DetaljerMaxus Deliver 3 fremstår som en praktisk og prisbevidst varebil med rig plads og en enkel, brugervenlig tilgang til hverdagens leveringsopgaver. Den kører trygt og fornuftigt, og med nogle gennemtænkte detaljer er den et oplagt valg for dem, der vil have effektivitet uden dikkedarer.
Detaljer
Omkostninger og forbrug |
|
|---|---|
|
Pris
313.400 - 364.300 kr.
|
Pris
307.600 kr.
|
|
Forbrug L/100km
-
|
Forbrug L/100km
-
|
|
Forbrug kWh/100km
12,1 - 20,5 kWh/100km
|
Forbrug kWh/100km
20,2 kWh/100km
|
|
Elektrisk rækkevidde
70 - 500 km
|
Elektrisk rækkevidde
269 km
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
co2
0 - 71 g/km
|
co2
0 g/km
|
|
Tankkapacitet
-
|
Tankkapacitet
-
|
Dimensioner og karrosseri |
|
|---|---|
|
Karrosseri
SUV
|
Karrosseri
Varevogn
|
|
Sæder
5
|
Sæder
2
|
|
Døre
-
|
Døre
-
|
|
Egenvægt
1.940 - 2.147 kg
|
Egenvægt
1.690 kg
|
|
Bagagerumskapacitet
425 - 552 L
|
Bagagerumskapacitet
-
|
|
Længde
-
|
Længde
-
|
|
Bredde
1.890 mm
|
Bredde
1.780 mm
|
|
Højde
-
|
Højde
-
|
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
|
Lastkapacitet
410 kg
|
Lastkapacitet
970 kg
|
Motor og ydeevne |
|
|---|---|
|
Motortype
Elektrisk, Plugin-hybrid
|
Motortype
Elektrisk
|
|
Transmission
Automatisk
|
Transmission
Automatisk
|
|
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear, Automatgearkasse
|
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
|
|
Drivtype
Forhjulstræk, Firehjulstræk
|
Drivtype
Forhjulstræk
|
|
Effekt HK
218 - 324 HK
|
Effekt HK
160 HK
|
|
Acceleration 0-100 km/h
5,9 - 9,6 s
|
Acceleration 0-100 km/h
8,9 s
|
|
Maks. hastighed
-
|
Maks. hastighed
-
|
|
Moment
300 - 550 Nm
|
Moment
225 Nm
|
|
Antal cylindre
4
|
Antal cylindre
-
|
|
Effekt kW
160 - 238 kW
|
Effekt kW
118 kW
|
|
Motorstørrelse
1.497 - 1.498 cm3
|
Motorstørrelse
-
|
Generelt |
|
|---|---|
|
Modelår
2.024 - 2.026
|
Modelår
2023
|
|
CO2-effektivitetsklasse
A, B
|
CO2-effektivitetsklasse
A
|
|
Mærke
BYD
|
Mærke
Maxus
|