Sammenlign ydelse (326 HK vs 635 HK), bagagerum og pris (349.500 kr. vs 1.606.400 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – BMW X1 eller McLaren GT Series?
Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.
Pris og effektivitet hører til de vigtigste faktorer – og her viser forskellene sig ofte tydeligt.
BMW X1 er betydeligt billigere – den starter allerede ved 349.500 kr. , mens McLaren GT Series koster 1.606.400 kr. . Forskellen er omkring 1.256.916 kr..
Der ses også en forskel i brændstofforbrug: BMW X1 nøjes med 2,5 L/100km og er dermed klart mere økonomisk end McLaren GT Series, der bruger 11,9 L/100km. Forskellen er omkring 9,4 L/100km.
Effekt, drejningsmoment og acceleration siger meget om, hvordan en bil føles i hverdagen. Her ser man, hvem der leverer mest køreglæde.
Når det gælder motorkraft, har McLaren GT Series betydeligt mere effekt – 635 HK mod 326 HK. Det svarer til en forskel på cirka 309 HK.
I acceleration fra 0 til 100 km/h er McLaren GT Series klart hurtigere – den klarer sprinten på 3,2 s, mens BMW X1 bruger 5,4 s. Det er cirka 2,2 s hurtigere.
Der er også forskel på drejningsmomentet: McLaren GT Series trækker påtageligt kraftigere med 630 Nm mod 477 Nm. Forskellen er omkring 153 Nm.
Kabineplads, bagagerum og lasteevne er afgørende i daglig brug. Her tæller komfort og fleksibilitet mest.
Sæder: BMW X1 tilbyder flere siddepladser – 5 mod 2.
Hvad angår egenvægt, er McLaren GT Series let lettere – 1.520 kg mod 1.575 kg. Forskellen er cirka 55 kg.
Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder BMW X1 påtageligt mere plads – 540 L mod 420 L. Forskellen er omkring 120 L.
BMW X1 vinder duellen tydeligt i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.
BMW X1 er en kvik, kompakt SUV, der smyger premium-følelse ind i hverdagen uden at blive prangende. Den leverer praktisk rummelighed, skarp styring og et image der balancerer familievenlighed med køreglæde — ideel til dem, der vil have både funktion og flair.
DetaljerMcLaren GT-serien er skabt til dem, der vil have superbilens præcision og hastighed uden at ofre komforten på lange ture. Kabinen kombinerer luksus og hverdagspraktisk plads til weekendbagagen, mens kørefølelsen stadig sætter et stort smil på læben, når vejen bliver snoet.
Detaljer
Omkostninger og forbrug |
|
|---|---|
|
Pris
349.500 - 507.800 kr.
|
Pris
1.606.400 kr.
|
|
Forbrug L/100km
2,5 - 7,7 L/100km
|
Forbrug L/100km
11,9 L/100km
|
|
Forbrug kWh/100km
-
|
Forbrug kWh/100km
-
|
|
Elektrisk rækkevidde
81 km
|
Elektrisk rækkevidde
-
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
co2
57 - 175 g/km
|
co2
270 g/km
|
|
Tankkapacitet
-
|
Tankkapacitet
-
|
Dimensioner og karrosseri |
|
|---|---|
|
Karrosseri
SUV
|
Karrosseri
Coupé
|
|
Sæder
5
|
Sæder
2
|
|
Døre
-
|
Døre
-
|
|
Egenvægt
1.575 - 1.935 kg
|
Egenvægt
1.520 kg
|
|
Bagagerumskapacitet
490 - 540 L
|
Bagagerumskapacitet
420 L
|
|
Længde
-
|
Længde
-
|
|
Bredde
1.845 mm
|
Bredde
2.045 mm
|
|
Højde
-
|
Højde
-
|
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
|
Lastkapacitet
490 - 500 kg
|
Lastkapacitet
-
|
Motor og ydeevne |
|
|---|---|
|
Motortype
Diesel mild-hybrid, Benzin mild-hybrid, Benzin, Diesel, Plugin-hybrid
|
Motortype
Benzin
|
|
Transmission
Automatisk
|
Transmission
Automatisk
|
|
Transmissionsdetaljer
Automatisk dobbeltkobling
|
Transmissionsdetaljer
Automatisk dobbeltkobling
|
|
Drivtype
Forhjulstræk, Firehjulstræk
|
Drivtype
Baghjulstræk
|
|
Effekt HK
136 - 326 HK
|
Effekt HK
635 HK
|
|
Acceleration 0-100 km/h
5,4 - 9,2 s
|
Acceleration 0-100 km/h
3,2 s
|
|
Maks. hastighed
-
|
Maks. hastighed
-
|
|
Moment
230 - 477 Nm
|
Moment
630 Nm
|
|
Antal cylindre
3 - 4
|
Antal cylindre
8
|
|
Effekt kW
100 - 240 kW
|
Effekt kW
467 kW
|
|
Motorstørrelse
1.499 - 1.998 cm3
|
Motorstørrelse
3.994 cm3
|
Generelt |
|
|---|---|
|
Modelår
2.024 - 2.025
|
Modelår
2023
|
|
CO2-effektivitetsklasse
D, E, F, B
|
CO2-effektivitetsklasse
G
|
|
Mærke
BMW
|
Mærke
McLaren
|