VS

BMW X1 vs Mercedes GLA sammenligning

Sammenlign ydelse (326 HK vs 421 HK), bagagerum og pris (353.400 kr. vs 355.000 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – BMW X1 eller Mercedes GLA?

BMW X1 vs Mercedes GLA: de vigtigste forskelle

BMW X1

4,3 (8 Anmeldelser)
bedøm
  • knap billigere
  • lidt mere økonomisk
  • knap længere elektrisk rækkevidde
  • i mindre grad mere bagagerumsplads
Detaljer

Mercedes GLA

4,5 (4 Anmeldelser)
bedøm
  • tydeligt mere effekt
  • mærkbart hurtigere fra 0–100 km/h
  • minimalt lettere
Detaljer

Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.

X1

Introduktion: BMW X1 VS Mercedes GLA i kort form

BMW X1 og Mercedes GLA mødes her i en direkte, praktisk sammenligning med fokus på kørekarakter, komfort, brugervenlighed og daglig praksis — BMW X1 VS Mercedes GLA er præmissen. Vi ser ikke blot på tal, men på hvad forskellene betyder i hverdagen: hvordan bilen føles i byen, på motorvejen og når familien skal pakke. Tekniske data vil dukke op i den efterfølgende sektion; indtil da forklarer vi forskellene i konkret brug. Læs videre hvis du vil vide, hvilken model der sandsynligvis passer til din hverdag og hvilke kompromiser du må leve med. Hver sektion fremhæver en klar kontrast, så du hurtigt kan finde din prioritering.

GLA

Køreegenskaber og karakter

BMW X1 fremstår som den mest kørevillige af de to og lægger vægt på præcis styring og lavt rul, mens Mercedes GLA prioriterer en rolig, behagelig køreoplevelse frem for sportslighed. Hvis du sætter pris på indsmigrende vejkontakt og et mere engagerende styreforløb, føles BMW X1 mere som en førerbil; Mercedes GLA svarer igen med en mere afdæmpet, lounge‑agtig kørekarakter. Valget handler om kompromis: strammere affjedring i X1 giver mere kontrol men kan føles trækkende på ujævne veje, mens GLA’s give i opbygningen sluger ujævnheder men ofrer lidt dynamik. I praksis betyder det, at X1 tiltaler den aktive pendler eller den, der ofte kører snorlige motorveje hurtigt, mens GLA passer bedre til dem der prioriterer ro og komfort i daglig kørsel.

X1

Komfort og langtursadfærd

På lange ture opleves Mercedes GLA typisk som den mest afslappede takket være blødere dæmpning og komfortable sæder, mens BMW X1 imponerer med lavt støjniveau og stabilitet ved høj fart. X1 føles ofte mere kontrolleret ved motorvejshastighed og giver en næsten luksuriøs ro i kabinen, men kan samtidig have en fastere affjedring som bliver mærkbar over tid. GLA’s sæder og fjederkarakter gør de lange etaper mindre trætte for de fleste passagerer, selvom bilen ikke er lige så aktiv i køredynamikken. Valget afhænger af om du prioriterer total ro og siddekomfort (GLA) eller en mere præcis, højhastighedsvenlig oplevelse (X1).

GLA

Kabinens indtryk og brugervenlighed

BMW X1 byder på en klassisk premium‑følelse med robuste materialer og et stringent, kvalitetspræget interiør, hvor Mercedes GLA satser på et moderne, visuelt imponerende cockpit og store skærme. Brugeroplevelsen deler sig: X1 kan føles mere traditionelt solid og funktionelt, men dens touch‑tunge betjening kræver tilvænning, mens GLA ofte opleves mere intuitiv med fysiske klima‑kontroller og en mere gennemarbejdet infoskærm‑oplevelse. For folk, der vil have tactile knapper og hurtig betjening i dagligdagen, har GLA fordelen; dem der prioriterer materialekvalitet og soliditet i overflader vil ofte foretrække X1. Begge kabiner virker premium, men forskellen ligger i hvordan funktioner præsenteres og føles i hverdagen.

X1

Praktik og familietilpasning

BMW X1 er tydeligvis den mest praktiske i denne duel med et mere rummeligt bagagerum og fleksible bagsædeløsninger, hvor Mercedes GLA tilbyder en mere kompakt, men stadig anvendelig lasterumsløsning. For børnefamilier og dem der ofte har udstyr, barnevogn eller meget bagage, giver X1 flere konkrete fordele i form af bedre pladsudnyttelse og enklere indpakning. Mercedes GLA fungerer fint som by‑familiebil med nem indstigning og god bagsædekomfort til to voksne, men mangler lidt af den reservekapacitet som X1 har. Begge modeller får dog mindre bagagerum i plug‑in‑hybridudgaverne, så valget af drivlinje ændrer praktikaliteten mærkbart.

GLA

Byvenlighed og hvem hver bil passer til

I byen føles Mercedes GLA ofte enklere at manøvrere og mere komfortabel over ujævnheder, mens BMW X1 byder på bedre overblik og lidt mere plads i hverdagsbrug, men kan virke strengere i lavhastighedsmanøvrer. Hvis din dagligdag er parkeringsintensiv og præget af korte ture, peger anbefalingen snævert mod GLA for dens smidighed og komfortorienterede opførsel; hvis du har brug for fleksibilitet, plads og en mere autoritativ motorvejsoplevelse, passer X1 bedre. Overvej hvilke kompromiser du er villig til: sport og plads (BMW X1) versus lounge‑komfort og byvenlighed (Mercedes GLA). Nedenfor følger den tekniske sammenligning, som giver de konkrete data bag disse praktiske forskelle.

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

X1
Omkostninger og forbrug:

Pris og effektivitet er ofte de første kriterier ved bilkøb. Her ser man, hvilken model der bedst kan betale sig på længere sigt – både ved tankning, opladning og indkøb.

BMW X1 er knap billigere – den starter allerede ved 353.400 kr. , mens Mercedes GLA koster 355.000 kr. . Forskellen er omkring 1.638 kr..

Der ses også en forskel i brændstofforbrug: BMW X1 nøjes med 2,5 L/100km og er dermed lidt mere økonomisk end Mercedes GLA, der bruger 2,9 L/100km. Forskellen er omkring 0,4 L/100km.

Hvad angår elektrisk rækkevidde, klarer BMW X1 sig knap bedre: den kan køre op til 81 km, cirka 7 km mere end Mercedes GLA.

GLA
Motor og ydeevne:

Effekt, drejningsmoment og acceleration siger meget om, hvordan en bil føles i hverdagen. Her ser man, hvem der leverer mest køreglæde.

Når det gælder motorkraft, har Mercedes GLA tydeligt mere effekt421 HK mod 326 HK. Det svarer til en forskel på cirka 95 HK.

I acceleration fra 0 til 100 km/h er Mercedes GLA mærkbart hurtigere – den klarer sprinten på 4,3 s, mens BMW X1 bruger 5,4 s. Det er cirka 1,1 s hurtigere.

Der er også forskel på drejningsmomentet: Mercedes GLA trækker næsten umærkeligt kraftigere med 500 Nm mod 477 Nm. Forskellen er omkring 23 Nm.

X1
Plads og praktiske egenskaber:

Kabineplads, bagagerum og lasteevne er afgørende i daglig brug. Her tæller komfort og fleksibilitet mest.

Begge biler har plads til 5 personer.

Hvad angår egenvægt, er Mercedes GLA minimalt lettere – 1.570 kg mod 1.575 kg. Forskellen er cirka 5 kg.

Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder BMW X1 i mindre grad mere plads – 540 L mod 435 L. Forskellen er omkring 105 L.

Den maksimale lasteevne er den samme – begge kan laste op til 500 kg.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

Mercedes GLA har kun en lille fordel i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 355.000 kr.
GLA

Mercedes GLA

  • Motortype Benzin mild-hybrid, Plug-in-hybrid, Diesel, Benzin
  • Transmission Automatisk
  • Drivtype Forhjulstræk, Firehjulstræk
  • Effekt HK 116 - 421 HK
  • Forbrug L/100km 2,9 - 9,5 L/100km
  • Elektrisk rækkevidde 74 km
BMW X1
Mercedes GLA

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

BMW X1

BMW X1 er en kompakt luksus-SUV, der kombinerer praktisk alsidighed med en dynamisk og engagerende kørefornemmelse. Kabinen er velbygget og moderne med intuitive betjeningselementer, hvilket gør den lige så velegnet til hverdagskørsel som til længere ture.

Detaljer

Mercedes GLA

Mercedes GLA er en kompakt SUV, der kombinerer køreglæde med en luksuriøs og veludstyret kabine. Den virker smidig i bytrafik, byder på god siddekomfort og praktisk anvendelighed til hverdagsbrug.

Detaljer
BMW X1
Mercedes GLA

Omkostninger og forbrug

Pris
353.400 - 514.100 kr.
Pris
355.000 - 688.700 kr.
Forbrug L/100km
2,5 - 7,7 L/100km
Forbrug L/100km
2,9 - 9,5 L/100km
Forbrug kWh/100km
-
Forbrug kWh/100km
-
Elektrisk rækkevidde
81 km
Elektrisk rækkevidde
74 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
co2
57 - 175 g/km
co2
66 - 216 g/km
Tankkapacitet
-
Tankkapacitet
-

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
SUV
Karrosseri
SUV
Sæder
5
Sæder
5
Døre
-
Døre
-
Egenvægt
1.575 - 1.935 kg
Egenvægt
1.570 - 1.810 kg
Bagagerumskapacitet
490 - 540 L
Bagagerumskapacitet
385 - 435 L
Længde
-
Længde
-
Bredde
1.845 mm
Bredde
1.834 - 1.849 mm
Højde
-
Højde
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Lastkapacitet
490 - 500 kg
Lastkapacitet
480 - 500 kg

Motor og ydeevne

Motortype
Diesel mild-hybrid, Benzin mild-hybrid, Benzin, Diesel, Plug-in-hybrid
Motortype
Benzin mild-hybrid, Plug-in-hybrid, Diesel, Benzin
Transmission
Automatisk
Transmission
Automatisk
Transmissionsdetaljer
Automatisk dobbeltkobling
Transmissionsdetaljer
Automatisk dobbeltkobling
Drivtype
Forhjulstræk, Firehjulstræk
Drivtype
Forhjulstræk, Firehjulstræk
Effekt HK
136 - 326 HK
Effekt HK
116 - 421 HK
Acceleration 0-100 km/h
5,4 - 9,2 s
Acceleration 0-100 km/h
4,3 - 11 s
Maks. hastighed
-
Maks. hastighed
-
Moment
230 - 477 Nm
Moment
230 - 500 Nm
Antal cylindre
3 - 4
Antal cylindre
4
Effekt kW
100 - 240 kW
Effekt kW
85 - 310 kW
Motorstørrelse
1.499 - 1.998 cm3
Motorstørrelse
1.332 - 1.991 cm3

Generelt

Modelår
2.024 - 2.025
Modelår
2025
CO2-effektivitetsklasse
D, E, F, B
CO2-effektivitetsklasse
E, F, B, G
Mærke
BMW
Mærke
Mercedes-Benz
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.