Sammenlign ydelse (601 HK vs 549 HK), bagagerum og pris (571.300 kr. vs 1.763.900 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – BMW i5 Touring eller Bentley Continental Coupe?
Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.
Når det handler om økonomi i hverdagen, viser de to modeller interessante forskelle.
BMW i5 Touring er betydeligt billigere – den starter allerede ved 571.300 kr. , mens Bentley Continental Coupe koster 1.763.900 kr. . Forskellen er omkring 1.192.659 kr..
Effekt, drejningsmoment og acceleration er de klassiske mål for bilentusiaster – og her træder forskellene tydeligt frem.
Når det gælder motorkraft, har BMW i5 Touring knap mere effekt – 601 HK mod 549 HK. Det svarer til en forskel på cirka 52 HK.
I acceleration fra 0 til 100 km/h er BMW i5 Touring minimalt hurtigere – den klarer sprinten på 3,9 s, mens Bentley Continental Coupe bruger 4 s. Det er cirka 0,1 s hurtigere.
Der er også forskel på drejningsmomentet: BMW i5 Touring trækker let kraftigere med 820 Nm mod 770 Nm. Forskellen er omkring 50 Nm.
Udover rå ydeevne handler hverdagen mest om komfort og anvendelighed. Her afgøres det, hvilken bil der er mest praktisk og alsidig.
Sæder: BMW i5 Touring tilbyder flere siddepladser – 5 mod 4.
Hvad angår egenvægt, er Bentley Continental Coupe næsten umærkeligt lettere – 2.165 kg mod 2.255 kg. Forskellen er cirka 90 kg.
Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder BMW i5 Touring tydeligt mere plads – 570 L mod 358 L. Forskellen er omkring 212 L.
I lasteevne klarer BMW i5 Touring sig lidt bedre – 560 kg mod 475 kg. Forskellen er omkring 85 kg.
BMW i5 Touring dominerer sammenligningen i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.
BMW i5 Touring er en elegant og rummelig stationcar, der smelter BMW's velkendte køreglæde sammen med elektrisk finesse — perfekt til dem, der vil have både hverdagspraktik og stil. Kabinen føles luksuriøs og moderne med masser af plads i bagagerummet, og på vejen opfører den sig både præcis og komfortabelt, så den fungerer lige godt som familiebil og langturspartner.
DetaljerBentley Continental Coupé føles som en luksusrockstjerne på landevejen — overdådig komfort og håndværk pakket ind i en silhuet der både er elegant og selvsikker. Den er en drøm for købere, der vil have silkeblød luksus og kompromisløs køreoplevelse uden at råbe højt om det.
Detaljer
Omkostninger og forbrug |
|
|---|---|
|
Pris
571.300 - 800.900 kr.
|
Pris
1.763.900 kr.
|
|
Forbrug L/100km
-
|
Forbrug L/100km
11,8 L/100km
|
|
Forbrug kWh/100km
15,4 - 17,7 kWh/100km
|
Forbrug kWh/100km
-
|
|
Elektrisk rækkevidde
522 - 602 km
|
Elektrisk rækkevidde
-
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
co2
0 g/km
|
co2
268 g/km
|
|
Tankkapacitet
-
|
Tankkapacitet
90 L
|
Dimensioner og karrosseri |
|
|---|---|
|
Karrosseri
Stationcar
|
Karrosseri
Coupé
|
|
Sæder
5
|
Sæder
4
|
|
Døre
-
|
Døre
2
|
|
Egenvægt
2.255 - 2.425 kg
|
Egenvægt
2.165 kg
|
|
Bagagerumskapacitet
570 L
|
Bagagerumskapacitet
358 L
|
|
Længde
-
|
Længde
4.850 mm
|
|
Bredde
1.900 mm
|
Bredde
1.966 mm
|
|
Højde
-
|
Højde
1.405 mm
|
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
|
Lastkapacitet
535 - 560 kg
|
Lastkapacitet
475 kg
|
Motor og ydeevne |
|
|---|---|
|
Motortype
Elektrisk
|
Motortype
Benzin
|
|
Transmission
Automatisk
|
Transmission
Automatisk
|
|
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
|
Transmissionsdetaljer
Automatisk dobbeltkobling
|
|
Drivtype
Firehjulstræk, Baghjulstræk
|
Drivtype
Firehjulstræk
|
|
Effekt HK
340 - 601 HK
|
Effekt HK
549 HK
|
|
Acceleration 0-100 km/h
3,9 - 6,1 s
|
Acceleration 0-100 km/h
4 s
|
|
Maks. hastighed
-
|
Maks. hastighed
318 km/h
|
|
Moment
430 - 820 Nm
|
Moment
770 Nm
|
|
Antal cylindre
-
|
Antal cylindre
8
|
|
Effekt kW
250 - 442 kW
|
Effekt kW
404 kW
|
|
Motorstørrelse
-
|
Motorstørrelse
3.996 cm3
|
Generelt |
|
|---|---|
|
Modelår
2024
|
Modelår
2019
|
|
CO2-effektivitetsklasse
A
|
CO2-effektivitetsklasse
G
|
|
Mærke
BMW
|
Mærke
Bentley
|