VS

VinFast VF 8 vs XPeng G6 sammenligning

Sammenlign ydelse (408 HK vs 487 HK), bagagerum og pris (380.000 kr. vs 341.700 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – VinFast VF 8 eller XPeng G6?

VinFast VF 8 vs XPeng G6: de vigtigste forskelle

VinFast VF 8

Detaljer

XPeng G6

4,7 (5 Anmeldelser)
bedøm
  • lidt billigere
  • lidt mere effekt
  • tydeligt mere energieffektiv
  • noget længere elektrisk rækkevidde
  • påtageligt hurtigere fra 0–100 km/h
  • lidt lettere
  • mærkbart mere bagagerumsplads
Detaljer

Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.

By Achim Sedelmaier

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

VF 8
Omkostninger og forbrug:

Pris og effektivitet er ofte de områder, hvor forskellene er størst. Her afgøres det ofte, hvilken bil der bedst passer til budgettet på lang sigt.

XPeng G6 er lidt billigere – den starter allerede ved 341.700 kr. , mens VinFast VF 8 koster 380.000 kr. . Forskellen er omkring 38.319 kr..

I elforbrug har XPeng G6 fordelen: med 17,3 kWh/100km er den tydeligt mere effektiv end VinFast VF 8, som bruger 21,9 kWh/100km. Forskellen er omkring 4,6 kWh/100km.

Hvad angår elektrisk rækkevidde, klarer XPeng G6 sig noget bedre: den kan køre op til 525 km, cirka 54 km mere end VinFast VF 8.

G6
Motor og ydeevne:

Effekt, drejningsmoment og acceleration siger meget om, hvordan en bil føles i hverdagen. Her ser man, hvem der leverer mest køreglæde.

Når det gælder motorkraft, har XPeng G6 lidt mere effekt487 HK mod 408 HK. Det svarer til en forskel på cirka 79 HK.

I acceleration fra 0 til 100 km/h er XPeng G6 påtageligt hurtigere – den klarer sprinten på 4,1 s, mens VinFast VF 8 bruger 5,5 s. Det er cirka 1,4 s hurtigere.

Der er også forskel på drejningsmomentet: XPeng G6 trækker minimalt kraftigere med 660 Nm mod 620 Nm. Forskellen er omkring 40 Nm.

VF 8
Plads og praktiske egenskaber:

Familievenlig eller hverdagens følgesvend – hvem tilbyder mest plads, fleksibilitet og komfort?

Begge biler har plads til 5 personer.

Hvad angår egenvægt, er XPeng G6 lidt lettere – 2.065 kg mod 2.455 kg. Forskellen er cirka 390 kg.

Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder XPeng G6 mærkbart mere plads – 571 L mod 376 L. Forskellen er omkring 195 L.

I lasteevne klarer VinFast VF 8 sig næsten umærkeligt bedre – 515 kg mod 475 kg. Forskellen er omkring 40 kg.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

XPeng G6 dominerer sammenligningen i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 341.700 kr.
G6

XPeng G6

  • Motortype : Elektrisk
  • Transmission : Automatisk
  • Drivtype : Baghjulstræk, Firehjulstræk
  • Effekt HK : 252 - 487 HK
  • Forbrug kWh/100km : 17,3 - 18,4 kWh/100km
  • Elektrisk rækkevidde : 455 - 525 km
VinFast VF 8
XPeng G6

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

VinFast VF 8

VinFast VF 8 er en ambitiøs el-SUV med moderne design og en rummelig kabine, perfekt til familier og dem, der vil have praktisk hverdagskomfort. Den kører stille og komfortabelt, og med sin højteknologiske indpakning føles den som en smartphone på hjul — bare med mere plads til indkøb og eventyr.

Detaljer

XPeng G6

XPeng G6 fremstår som en elegant og selvsikker elbil, der pakker futuristisk design og en veludført førerplads ind i en velkørende helhed, der både føles moden og nysgerrig på vejen. For købere betyder det masser af moderne udstyr og god valuta for pengene — tag en prøvetur, så finder du hurtigt ud af, om kemien er der.

Detaljer
VinFast VF 8
XPeng G6

Omkostninger og forbrug

Pris
380.000 - 427.000 kr.
Pris
341.700 - 404.300 kr.
Forbrug L/100km
-
Forbrug L/100km
-
Forbrug kWh/100km
21,9 - 22,9 kWh/100km
Forbrug kWh/100km
17,3 - 18,4 kWh/100km
Elektrisk rækkevidde
457 - 471 km
Elektrisk rækkevidde
455 - 525 km
Batterikapacitet
87,7 kWh
Batterikapacitet
-
co2
0 g/km
co2
0 g/km
Tankkapacitet
-
Tankkapacitet
-

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
SUV
Karrosseri
SUV
Sæder
5
Sæder
5
Døre
5
Døre
-
Egenvægt
2.455 - 2.520 kg
Egenvægt
2.065 - 2.220 kg
Bagagerumskapacitet
376 L
Bagagerumskapacitet
571 L
Længde
4.750 mm
Længde
-
Bredde
1.934 mm
Bredde
1.920 mm
Højde
1.667 mm
Højde
-
Maksimal bagagerumskapacitet
1.373 L
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Lastkapacitet
450 - 515 kg
Lastkapacitet
470 - 475 kg

Motor og ydeevne

Motortype
Elektrisk
Motortype
Elektrisk
Transmission
Automatisk
Transmission
Automatisk
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
Drivtype
Firehjulstræk
Drivtype
Baghjulstræk, Firehjulstræk
Effekt HK
353 - 408 HK
Effekt HK
252 - 487 HK
Acceleration 0-100 km/h
5,5 - 5,9 s
Acceleration 0-100 km/h
4,1 - 6,9 s
Maks. hastighed
200 km/h
Maks. hastighed
-
Moment
500 - 620 Nm
Moment
440 - 660 Nm
Antal cylindre
-
Antal cylindre
-
Effekt kW
260 - 300 kW
Effekt kW
185 - 358 kW
Motorstørrelse
-
Motorstørrelse
-

Generelt

Modelår
2023
Modelår
2025
CO2-effektivitetsklasse
A
CO2-effektivitetsklasse
A
Mærke
VinFast
Mærke
XPeng
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.