Sammenlign ydelse (204 HK vs 245 HK), bagagerum og pris (425.800 kr. vs 540.600 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – Toyota Hilux eller Maxus Mifa 9?
Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.
Når det handler om økonomi i hverdagen, viser de to modeller interessante forskelle.
Toyota Hilux er påtageligt billigere – den starter allerede ved 425.800 kr. , mens Maxus Mifa 9 koster 540.600 kr. . Forskellen er omkring 114.838 kr..
Effekt, drejningsmoment og acceleration siger meget om, hvordan en bil føles i hverdagen. Her ser man, hvem der leverer mest køreglæde.
Når det gælder motorkraft, har Maxus Mifa 9 lidt mere effekt – 245 HK mod 204 HK. Det svarer til en forskel på cirka 41 HK.
Der er også forskel på drejningsmomentet: Toyota Hilux trækker tydeligt kraftigere med 500 Nm mod 350 Nm. Forskellen er omkring 150 Nm.
Familievenlig eller hverdagens følgesvend – hvem tilbyder mest plads, fleksibilitet og komfort?
Sæder: Maxus Mifa 9 tilbyder flere siddepladser – 7 mod 5.
Hvad angår egenvægt, er Toyota Hilux let lettere – 2.295 kg mod 2.385 kg. Forskellen er cirka 90 kg.
I lasteevne klarer Toyota Hilux sig tydeligt bedre – 915 kg mod 615 kg. Forskellen er omkring 300 kg.
Maxus Mifa 9 er klart overlegent i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.
Toyota Hilux er kompromisløs i sit fokus på pålidelighed og robusthed, en pickup man tør sætte i arbejde og tage med på ujævne eventyr uden at gå i panik. Den prioriterer funktion over finesse, så hvis du vil have en praktisk, slidstærk arbejdshest der klarer det meste uden drama, er Hilux et oplagt valg — og den tåler mere end de fleste kærlige kommentarer fra svigerfamilien.
DetaljerMaxus Mifa 9 er en rummelig og elektrisk MPV, der blander en premium-fornemmelse med praktisk sans — perfekt til familier, der vil have komfort og plads uden at gå på kompromis. Stille kørsel, gennemtænkt teknologi og fleksible sædeløsninger gør den til et attraktivt valg, hvis du prioriterer funktionalitet frem for sportslige ambitioner.
Detaljer
Omkostninger og forbrug |
|
|---|---|
|
Pris
425.800 - 497.600 kr.
|
Pris
540.600 - 650.300 kr.
|
|
Forbrug L/100km
10 L/100km
|
Forbrug L/100km
-
|
|
Forbrug kWh/100km
-
|
Forbrug kWh/100km
21,3 - 21,8 kWh/100km
|
|
Elektrisk rækkevidde
-
|
Elektrisk rækkevidde
430 - 440 km
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
co2
264 g/km
|
co2
0 g/km
|
|
Tankkapacitet
-
|
Tankkapacitet
-
|
Dimensioner og karrosseri |
|
|---|---|
|
Karrosseri
Pickup
|
Karrosseri
MPV
|
|
Sæder
5
|
Sæder
7
|
|
Døre
-
|
Døre
5
|
|
Egenvægt
2.295 kg
|
Egenvægt
2.385 - 2.610 kg
|
|
Bagagerumskapacitet
-
|
Bagagerumskapacitet
466 L
|
|
Længde
-
|
Længde
5.270 mm
|
|
Bredde
1.855 mm
|
Bredde
2.000 mm
|
|
Højde
-
|
Højde
1.840 mm
|
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
Maksimal bagagerumskapacitet
2.017 L
|
|
Lastkapacitet
915 kg
|
Lastkapacitet
485 - 615 kg
|
Motor og ydeevne |
|
|---|---|
|
Motortype
Diesel mild-hybrid
|
Motortype
Elektrisk
|
|
Transmission
Automatisk
|
Transmission
Automatisk
|
|
Transmissionsdetaljer
Automatgearkasse
|
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
|
|
Drivtype
Firehjulstræk
|
Drivtype
Forhjulstræk
|
|
Effekt HK
204 HK
|
Effekt HK
245 HK
|
|
Acceleration 0-100 km/h
-
|
Acceleration 0-100 km/h
8,9 - 9,2 s
|
|
Maks. hastighed
-
|
Maks. hastighed
180 km/h
|
|
Moment
500 Nm
|
Moment
350 Nm
|
|
Antal cylindre
4
|
Antal cylindre
-
|
|
Effekt kW
150 kW
|
Effekt kW
180 kW
|
|
Motorstørrelse
2.755 cm3
|
Motorstørrelse
-
|
Generelt |
|
|---|---|
|
Modelår
2024
|
Modelår
2023
|
|
CO2-effektivitetsklasse
G
|
CO2-effektivitetsklasse
A
|
|
Mærke
Toyota
|
Mærke
Maxus
|