Sammenlign ydelse (136 HK vs 309 HK), bagagerum og pris (276.300 kr. vs 344.700 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – Subaru Impreza eller Toyota RAV4?
Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.
Pris og effektivitet er ofte de første kriterier ved bilkøb. Her ser man, hvilken model der bedst kan betale sig på længere sigt – både ved tankning, opladning og indkøb.
Subaru Impreza er mærkbart billigere – den starter allerede ved 276.300 kr. , mens Toyota RAV4 koster 344.700 kr. . Forskellen er omkring 68.409 kr..
Der ses også en forskel i brændstofforbrug: Toyota RAV4 nøjes med 1,3 L/100km og er dermed markant mere økonomisk end Subaru Impreza, der bruger 7,3 L/100km. Forskellen er omkring 6 L/100km.
Effekt, drejningsmoment og acceleration siger meget om, hvordan en bil føles i hverdagen. Her ser man, hvem der leverer mest køreglæde.
Når det gælder motorkraft, har Toyota RAV4 markant mere effekt – 309 HK mod 136 HK. Det svarer til en forskel på cirka 173 HK.
I acceleration fra 0 til 100 km/h er Toyota RAV4 markant hurtigere – den klarer sprinten på 5,8 s, mens Subaru Impreza bruger 10,6 s. Det er cirka 4,8 s hurtigere.
Kabineplads, bagagerum og lasteevne er afgørende i daglig brug. Her tæller komfort og fleksibilitet mest.
Begge biler har plads til 5 personer.
Hvad angår egenvægt, er Subaru Impreza knap lettere – 1.574 kg mod 1.655 kg. Forskellen er cirka 81 kg.
Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder Toyota RAV4 synligt mere plads – 514 L mod 315 L. Forskellen er omkring 199 L.
I lasteevne klarer Toyota RAV4 sig noget bedre – 610 kg mod 526 kg. Forskellen er omkring 84 kg.
Toyota RAV4 giver modstanderen få chancer i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.
Subaru Impreza er en trofast og kompromisløs hatchback med ægte firehjulstræk, der giver ro i sjælen på glatte veje og stabilt overskud i snævre sving. Den kombinerer praktisk hverdagsbrug og køreglæde med robust opbygning — ikke den mest prangende i parkeringshusene, men en bil med karakter og lang levetid for den bevidste køber.
DetaljerToyota RAV4 er en alsidig og solid SUV, der fungerer godt til både familiebrug og daglig pendling. Den tilbyder god komfort, praktisk pladsudnyttelse og et ry for pålidelighed, som gør den til et trygt valg på danske veje.
DetaljerOmkostninger og forbrug |
|
|---|---|
|
Pris
276.300 - 296.800 kr.
|
Pris
344.700 - 495.200 kr.
|
|
Forbrug L/100km
7,3 L/100km
|
Forbrug L/100km
1,3 - 5,3 L/100km
|
|
Forbrug kWh/100km
-
|
Forbrug kWh/100km
-
|
|
Elektrisk rækkevidde
-
|
Elektrisk rækkevidde
133 - 137 km
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
co2
166 g/km
|
co2
30 - 121 g/km
|
|
Tankkapacitet
48 L
|
Tankkapacitet
-
|
Dimensioner og karrosseri |
|
|---|---|
|
Karrosseri
Hatchback
|
Karrosseri
SUV
|
|
Sæder
5
|
Sæder
5
|
|
Døre
5
|
Døre
-
|
|
Egenvægt
1.574 - 1.599 kg
|
Egenvægt
1.655 - 1.960 kg
|
|
Bagagerumskapacitet
315 L
|
Bagagerumskapacitet
446 - 514 L
|
|
Længde
4.490 mm
|
Længde
-
|
|
Bredde
1.780 mm
|
Bredde
1.880 mm
|
|
Højde
1.515 mm
|
Højde
-
|
|
Maksimal bagagerumskapacitet
1.297 - 1.314 L
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
|
Lastkapacitet
501 - 526 kg
|
Lastkapacitet
515 - 610 kg
|
Motor og ydeevne |
|
|---|---|
|
Motortype
Benzin mild-hybrid
|
Motortype
Fuld hybrid, Plugin-hybrid
|
|
Transmission
Automatisk
|
Transmission
Automatisk
|
|
Transmissionsdetaljer
CVT
|
Transmissionsdetaljer
CVT
|
|
Drivtype
Firehjulstræk
|
Drivtype
Forhjulstræk, Firehjulstræk
|
|
Effekt HK
136 HK
|
Effekt HK
185 - 309 HK
|
|
Acceleration 0-100 km/h
10,6 s
|
Acceleration 0-100 km/h
5,8 - 8 s
|
|
Maks. hastighed
199 km/h
|
Maks. hastighed
-
|
|
Moment
182 Nm
|
Moment
-
|
|
Antal cylindre
4
|
Antal cylindre
4
|
|
Effekt kW
100 kW
|
Effekt kW
136 - 227 kW
|
|
Motorstørrelse
1.995 cm3
|
Motorstørrelse
2.487 cm3
|
Generelt |
|
|---|---|
|
Modelår
2024
|
Modelår
2026
|
|
CO2-effektivitetsklasse
F
|
CO2-effektivitetsklasse
C, D, B
|
|
Mærke
Subaru
|
Mærke
Toyota
|