Sammenlign ydelse (82 HK vs 100 HK), bagagerum og pris (155.900 kr. vs 132.400 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – Renault Twingo eller Dacia Spring?
Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.
Pris og effektivitet er ofte de områder, hvor forskellene er størst. Her afgøres det ofte, hvilken bil der bedst passer til budgettet på lang sigt.
Dacia Spring er en smule billigere – den starter allerede ved 132.400 kr. , mens Renault Twingo koster 155.900 kr. . Forskellen er omkring 23.509 kr..
I elforbrug har Dacia Spring fordelen: med 12,4 kWh/100km er den næsten umærkeligt mere effektiv end Renault Twingo, som bruger 13,1 kWh/100km. Forskellen er omkring 0,7 kWh/100km.
Hvad angår elektrisk rækkevidde, klarer Renault Twingo sig i mindre grad bedre: den kan køre op til 262 km, cirka 37 km mere end Dacia Spring.
Under motorhjelmen viser det sig, hvilken model der er mest sportslig, og hvem der klarer bedst afsættet.
Når det gælder motorkraft, har Dacia Spring lidt mere effekt – 100 HK mod 82 HK. Det svarer til en forskel på cirka 18 HK.
I acceleration fra 0 til 100 km/h er Dacia Spring mærkbart hurtigere – den klarer sprinten på 9,6 s, mens Renault Twingo bruger 12,1 s. Det er cirka 2,5 s hurtigere.
Der er også forskel på drejningsmomentet: Renault Twingo trækker mærkbart kraftigere med 175 Nm mod 137 Nm. Forskellen er omkring 38 Nm.
Udover rå ydeevne handler hverdagen mest om komfort og anvendelighed. Her afgøres det, hvilken bil der er mest praktisk og alsidig.
Begge biler har plads til 4 personer.
Hvad angår egenvægt, er Dacia Spring en smule lettere – 1.070 kg mod 1.275 kg. Forskellen er cirka 205 kg.
Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder Dacia Spring næsten umærkeligt mere plads – 308 L mod 305 L. Forskellen er omkring 3 L.
I lasteevne klarer Renault Twingo sig noget bedre – 320 kg mod 274 kg. Forskellen er omkring 46 kg.
Dacia Spring ligger tydeligt foran samlet set i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.
Twingo er byens lille sprinter — charmerende, adræt og så nem at parkere, at selv den mest uartige parallelparkering bliver til en triumf. Den er sjov at køre, praktisk i hverdagen og fuld af personlighed, så du får mere glæde end hovedpine i dagligpendlingen.
Detaljer
Dacia Spring er den overkommelige elbil, der gør bykørsel enkel og billig uden at prale. Kompakt, praktisk og fuld af charme i trafikkaoset — en oplagt næste skridt for dem, der vil spare penge og passe ind i byen med et smil.
DetaljerOmkostninger og forbrug |
|
|---|---|
|
Pris
155.900 - 169.200 kr.
|
Pris
132.400 - 154.400 kr.
|
|
Forbrug L/100km
-
|
Forbrug L/100km
-
|
|
Forbrug kWh/100km
13,1 kWh/100km
|
Forbrug kWh/100km
12,4 - 12,7 kWh/100km
|
|
Elektrisk rækkevidde
260 - 262 km
|
Elektrisk rækkevidde
221 - 225 km
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
co2
0 g/km
|
co2
0 g/km
|
|
Tankkapacitet
-
|
Tankkapacitet
-
|
Dimensioner og karrosseri |
|
|---|---|
|
Karrosseri
Hatchback
|
Karrosseri
SUV
|
|
Sæder
4
|
Sæder
4
|
|
Døre
-
|
Døre
-
|
|
Egenvægt
1.275 - 1.294 kg
|
Egenvægt
1.070 kg
|
|
Bagagerumskapacitet
305 L
|
Bagagerumskapacitet
308 L
|
|
Længde
-
|
Længde
-
|
|
Bredde
1.720 mm
|
Bredde
1.583 mm
|
|
Højde
-
|
Højde
-
|
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
|
Lastkapacitet
301 - 320 kg
|
Lastkapacitet
274 kg
|
Motor og ydeevne |
|
|---|---|
|
Motortype
Elektrisk
|
Motortype
Elektrisk
|
|
Transmission
Automatisk
|
Transmission
Automatisk
|
|
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
|
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
|
|
Drivtype
Forhjulstræk
|
Drivtype
Forhjulstræk
|
|
Effekt HK
82 HK
|
Effekt HK
70 - 100 HK
|
|
Acceleration 0-100 km/h
12,1 s
|
Acceleration 0-100 km/h
9,6 - 12,3 s
|
|
Maks. hastighed
-
|
Maks. hastighed
-
|
|
Moment
175 Nm
|
Moment
137 Nm
|
|
Antal cylindre
-
|
Antal cylindre
-
|
|
Effekt kW
60 kW
|
Effekt kW
52 - 75 kW
|
|
Motorstørrelse
-
|
Motorstørrelse
-
|
Generelt |
|
|---|---|
|
Modelår
2026
|
Modelår
2025
|
|
CO2-effektivitetsklasse
A
|
CO2-effektivitetsklasse
A
|
|
Mærke
Renault
|
Mærke
Dacia
|