Sammenlign ydelse (200 HK vs 1.050 HK), bagagerum og pris (343.200 kr. vs 3.526.300 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – Renault Espace eller Ferrari 849 Testarossa Coupe?
Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.
Når det handler om økonomi i hverdagen, viser de to modeller interessante forskelle.
Renault Espace er klart billigere – den starter allerede ved 343.200 kr. , mens Ferrari 849 Testarossa Coupe koster 3.526.300 kr. . Forskellen er omkring 3.183.038 kr..
Der ses også en forskel i brændstofforbrug: Renault Espace nøjes med 4,9 L/100km og er dermed klart mere økonomisk end Ferrari 849 Testarossa Coupe, der bruger 9,3 L/100km. Forskellen er omkring 4,4 L/100km.
Effekt, drejningsmoment og acceleration er de klassiske mål for bilentusiaster – og her træder forskellene tydeligt frem.
Når det gælder motorkraft, har Ferrari 849 Testarossa Coupe betydeligt mere effekt – 1.050 HK mod 200 HK. Det svarer til en forskel på cirka 850 HK.
I acceleration fra 0 til 100 km/h er Ferrari 849 Testarossa Coupe betydeligt hurtigere – den klarer sprinten på 2,3 s, mens Renault Espace bruger 8,8 s. Det er cirka 6,5 s hurtigere.
Udover rå ydeevne handler hverdagen mest om komfort og anvendelighed. Her afgøres det, hvilken bil der er mest praktisk og alsidig.
Sæder: Renault Espace tilbyder flere siddepladser – 7 mod 2.
Hvad angår egenvægt, er Renault Espace en smule lettere – 1.673 kg mod 1.890 kg. Forskellen er cirka 217 kg.
Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder Renault Espace markant mere plads – 692 L mod 74 L. Forskellen er omkring 618 L.
I lasteevne klarer Renault Espace sig klart bedre – 581 kg mod 190 kg. Forskellen er omkring 391 kg.
Renault Espace er klart overlegent i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.
Renault Espace virker som den elegante og praktiske familieplads, der kombinerer rummelighed med en moden, bil-lignende køreoplevelse. Den er smart indrettet til hverdagens logistiske maraton og samtidig behagelig nok til at gøre lange ture til en fornøjelse — uden at skrige "familiebil" i hvert lyskryds.
DetaljerFerrari Testarossa Coupé er en ikonisk sportsvogn med skarpe linjer og attitude, der lover drama på landevejen og beundrende blikke i byen. For købere der prioriterer køreglæde over hverdagens praktiske hensyn er det en uimodståelig cocktail af charme og rå power.
Detaljer
Omkostninger og forbrug |
|
|---|---|
|
Pris
343.200 - 378.500 kr.
|
Pris
3.526.300 kr.
|
|
Forbrug L/100km
4,9 L/100km
|
Forbrug L/100km
9,3 L/100km
|
|
Forbrug kWh/100km
-
|
Forbrug kWh/100km
-
|
|
Elektrisk rækkevidde
-
|
Elektrisk rækkevidde
21 km
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
co2
110 g/km
|
co2
212 g/km
|
|
Tankkapacitet
55 L
|
Tankkapacitet
-
|
Dimensioner og karrosseri |
|
|---|---|
|
Karrosseri
SUV
|
Karrosseri
Coupé
|
|
Sæder
5 - 7
|
Sæder
2
|
|
Døre
5
|
Døre
-
|
|
Egenvægt
1.673 - 1.783 kg
|
Egenvægt
1.890 kg
|
|
Bagagerumskapacitet
212 - 692 L
|
Bagagerumskapacitet
74 L
|
|
Længde
4.746 mm
|
Længde
-
|
|
Bredde
1.830 mm
|
Bredde
1.999 mm
|
|
Højde
1.645 mm
|
Højde
-
|
|
Maksimal bagagerumskapacitet
2.054 - 2.224 L
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
|
Lastkapacitet
404 - 581 kg
|
Lastkapacitet
190 kg
|
Motor og ydeevne |
|
|---|---|
|
Motortype
Fuld hybrid
|
Motortype
Plug-in-hybrid
|
|
Transmission
Automatisk
|
Transmission
Automatisk
|
|
Transmissionsdetaljer
Automatgearkasse
|
Transmissionsdetaljer
Automatisk dobbeltkobling
|
|
Drivtype
Forhjulstræk
|
Drivtype
Firehjulstræk
|
|
Effekt HK
200 HK
|
Effekt HK
1.050 HK
|
|
Acceleration 0-100 km/h
8,8 s
|
Acceleration 0-100 km/h
2,3 s
|
|
Maks. hastighed
174 km/h
|
Maks. hastighed
-
|
|
Moment
-
|
Moment
-
|
|
Antal cylindre
3
|
Antal cylindre
8
|
|
Effekt kW
147 kW
|
Effekt kW
772 kW
|
|
Motorstørrelse
1.199 cm3
|
Motorstørrelse
3.990 cm3
|
Generelt |
|
|---|---|
|
Modelår
2025
|
Modelår
2026
|
|
CO2-effektivitetsklasse
C
|
CO2-effektivitetsklasse
G
|
|
Mærke
Renault
|
Mærke
Ferrari
|