VS

Hongqi E-HS9 vs MG HS/EHS sammenligning

Sammenlign ydelse (551 HK vs 272 HK), bagagerum og pris (626.900 kr. vs 274.200 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – Hongqi E-HS9 eller MG HS/EHS?

Hongqi E-HS9 vs MG HS/EHS: de vigtigste forskelle

Hongqi E-HS9

  • væsentligt mere effekt
  • betydeligt længere elektrisk rækkevidde
  • tydeligt hurtigere fra 0–100 km/h
Detaljer

MG HS/EHS

4,7 (7 Anmeldelser)
bedøm
  • væsentligt billigere
  • markant lettere
  • klart mere bagagerumsplads
Detaljer

Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.

By Achim Sedelmaier

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

E-HS9
Omkostninger og forbrug:

Pris og effektivitet hører til de vigtigste faktorer – og her viser forskellene sig ofte tydeligt.

MG HS/EHS er væsentligt billigere – den starter allerede ved 274.200 kr. , mens Hongqi E-HS9 koster 626.900 kr. . Forskellen er omkring 352.665 kr..

Hvad angår elektrisk rækkevidde, klarer Hongqi E-HS9 sig betydeligt bedre: den kan køre op til 515 km, cirka 415 km mere end MG HS/EHS.

HS/EHS
Motor og ydeevne:

Under motorhjelmen viser det sig, hvilken model der er mest sportslig, og hvem der klarer bedst afsættet.

Når det gælder motorkraft, har Hongqi E-HS9 væsentligt mere effekt551 HK mod 272 HK. Det svarer til en forskel på cirka 279 HK.

I acceleration fra 0 til 100 km/h er Hongqi E-HS9 tydeligt hurtigere – den klarer sprinten på 4,9 s, mens MG HS/EHS bruger 6,8 s. Det er cirka 1,9 s hurtigere.

Der er også forskel på drejningsmomentet: Hongqi E-HS9 trækker markant kraftigere med 670 Nm mod 350 Nm. Forskellen er omkring 320 Nm.

Plads og praktiske egenskaber:

Udover rå ydeevne handler hverdagen mest om komfort og anvendelighed. Her afgøres det, hvilken bil der er mest praktisk og alsidig.

Sæder: Hongqi E-HS9 tilbyder flere siddepladser – 7 mod 5.

Hvad angår egenvægt, er MG HS/EHS markant lettere – 1.735 kg mod 2.705 kg. Forskellen er cirka 970 kg.

Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder MG HS/EHS klart mere plads – 507 L mod 0 L. Forskellen er omkring 507 L.

I lasteevne klarer Hongqi E-HS9 sig lidt bedre – 475 kg mod 400 kg. Forskellen er omkring 75 kg.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

Hongqi E-HS9 overgår på næsten alle punkter i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 626.900 kr.
E-HS9

Hongqi E-HS9

  • Motortype : Elektrisk
  • Transmission : Automatisk
  • Drivtype : Firehjulstræk
  • Effekt HK : 551 HK
  • Forbrug kWh/100km : 19,4 kWh/100km
  • Elektrisk rækkevidde : 465 - 515 km
Hongqi E-HS9
MG HS/EHS

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

Hongqi E-HS9

Hongqi E-HS9 er en overbevisende kinesisk luksus-SUV, der byder på majestætisk design og en kabine med plads til at brede sig ud. Den kører stille, oser af avanceret teknologi og egner sig bedst til dem, der vil have både spektakel og komfort — og som godt kan lide at ankomme med stil.

Detaljer

MG HS/EHS

MG HS og MG EHS satser på god plads, moderne udstyr og en pris, der får konkurrenterne til at kigge to gange — indeni føles de større og mere veludstyrede, end deres prisskilte antyder. Køringen er komfortabel og afbalanceret; vil du spare på benzinen og køre mere elektrisk i byen, vælger du MG EHS, mens MG HS er et simpelt og fornuftigt valg til dem, der vil have en rummelig SUV uden dikkedarer.

Detaljer
Hongqi E-HS9
MG HS/EHS

Omkostninger og forbrug

Pris
626.900 - 807.100 kr.
Pris
274.200 - 329.000 kr.
Forbrug L/100km
-
Forbrug L/100km
0,5 - 5,5 L/100km
Forbrug kWh/100km
19,4 kWh/100km
Forbrug kWh/100km
-
Elektrisk rækkevidde
465 - 515 km
Elektrisk rækkevidde
100 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
co2
0 g/km
co2
14 - 126 g/km
Tankkapacitet
-
Tankkapacitet
-

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
SUV
Karrosseri
SUV
Sæder
6 - 7
Sæder
5
Døre
-
Døre
-
Egenvægt
2.705 - 2.777 kg
Egenvægt
1.735 - 1.930 kg
Bagagerumskapacitet
0 L
Bagagerumskapacitet
507 L
Længde
-
Længde
-
Bredde
2.010 mm
Bredde
1.890 mm
Højde
-
Højde
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Lastkapacitet
455 - 475 kg
Lastkapacitet
400 kg

Motor og ydeevne

Motortype
Elektrisk
Motortype
Fuld hybrid, Plugin-hybrid
Transmission
Automatisk
Transmission
Automatisk
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
Transmissionsdetaljer
Automatgearkasse
Drivtype
Firehjulstræk
Drivtype
Forhjulstræk
Effekt HK
551 HK
Effekt HK
224 - 272 HK
Acceleration 0-100 km/h
4,9 s
Acceleration 0-100 km/h
6,8 - 7,9 s
Maks. hastighed
-
Maks. hastighed
-
Moment
670 Nm
Moment
340 - 350 Nm
Antal cylindre
-
Antal cylindre
4
Effekt kW
405 kW
Effekt kW
165 - 200 kW
Motorstørrelse
-
Motorstørrelse
1.496 cm3

Generelt

Modelår
2024
Modelår
2025
CO2-effektivitetsklasse
A
CO2-effektivitetsklasse
D, B
Mærke
Hongqi
Mærke
MG
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.