VS

Honda e:Ny1 vs VinFast VF 6 sammenligning

Sammenlign ydelse (204 HK vs 204 HK), bagagerum og pris (305.500 kr. vs 274.200 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – Honda e:Ny1 eller VinFast VF 6?

Honda e:Ny1 vs VinFast VF 6: de vigtigste forskelle

Honda e:Ny1

4,4 (1 Anmeldelser)
bedøm
  • minimalt mere energieffektiv
  • næsten umærkeligt længere elektrisk rækkevidde
  • noget hurtigere fra 0–100 km/h
  • lidt lettere
  • minimalt mere bagagerumsplads
Detaljer

VinFast VF 6

5 (1 Anmeldelser)
bedøm
  • noget billigere
Detaljer

Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

e:Ny1
Omkostninger og forbrug:

Pris og effektivitet er ofte de første kriterier ved bilkøb. Her ser man, hvilken model der bedst kan betale sig på længere sigt – både ved tankning, opladning og indkøb.

VinFast VF 6 er noget billigere – den starter allerede ved 274.200 kr. , mens Honda e:Ny1 koster 305.500 kr. . Forskellen er omkring 31.344 kr..

I elforbrug har Honda e:Ny1 fordelen: med 18,2 kWh/100km er den minimalt mere effektiv end VinFast VF 6, som bruger 19,5 kWh/100km. Forskellen er omkring 1,3 kWh/100km.

Hvad angår elektrisk rækkevidde, klarer Honda e:Ny1 sig næsten umærkeligt bedre: den kan køre op til 412 km, cirka 2 km mere end VinFast VF 6.

VF 6
Motor og ydeevne:

Under motorhjelmen viser det sig, hvilken model der er mest sportslig, og hvem der klarer bedst afsættet.

Begge modeller yder den samme effekt – 204 HK hver.

I acceleration fra 0 til 100 km/h er Honda e:Ny1 noget hurtigere – den klarer sprinten på 7,6 s, mens VinFast VF 6 bruger 8,9 s. Det er cirka 1,3 s hurtigere.

Drejningsmomentet er identisk for begge modeller – 310 Nm.

e:Ny1
Plads og praktiske egenskaber:

Kabineplads, bagagerum og lasteevne er afgørende i daglig brug. Her tæller komfort og fleksibilitet mest.

Begge biler har plads til 5 personer.

Hvad angår egenvægt, er Honda e:Ny1 lidt lettere – 1.730 kg mod 1.970 kg. Forskellen er cirka 240 kg.

Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder Honda e:Ny1 minimalt mere plads – 361 L mod 350 L. Forskellen er omkring 11 L.

I lasteevne klarer VinFast VF 6 sig synligt bedre – 438 kg mod 350 kg. Forskellen er omkring 88 kg.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

Honda e:Ny1 ligger en anelse foran i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 305.500 kr.
e:Ny1

Honda e:Ny1

  • Motortype Elektrisk
  • Transmission Automatisk
  • Drivtype Forhjulstræk
  • Effekt HK 204 HK
  • Forbrug kWh/100km 18,2 kWh/100km
  • Elektrisk rækkevidde 412 km
Honda e:Ny1
VinFast VF 6

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

Honda e:Ny1

Honda e:Ny1 ankommer som en charmerende, selvsikker bybil med masser af personlighed og en køredynamik, der får hverdagens ærinder til at føles mindre som pligt og mere som fornøjelse. Kabinen er smart og ukompliceret, så hvis du vil have en elbil der både kan charmere naboen og holde styr på hverdagen uden unødvendigt drama, er den et oplagt valg at prøve.

Detaljer

VinFast VF 6

VinFast VF 6 er en frisk og moderne el‑crossover, der prøver at kombinere smart bydesign med praktisk hverdagsbrug og et strejf af luksus. Indenfor føles den gennemtænkt og overraskende rummelig, og på vejen leverer den en livlig og ukompliceret køreoplevelse, som gør den til et oplagt valg for dem, der vil skifte til el uden drama.

Detaljer
Honda e:Ny1
VinFast VF 6

Omkostninger og forbrug

Pris
305.500 - 329.000 kr.
Pris
274.200 - 305.500 kr.
Forbrug L/100km
-
Forbrug L/100km
-
Forbrug kWh/100km
18,2 kWh/100km
Forbrug kWh/100km
19,5 - 20,4 kWh/100km
Elektrisk rækkevidde
412 km
Elektrisk rækkevidde
379 - 410 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
co2
0 g/km
co2
0 g/km
Tankkapacitet
-
Tankkapacitet
-

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
SUV
Karrosseri
SUV
Sæder
5
Sæder
5
Døre
5
Døre
-
Egenvægt
1.730 kg
Egenvægt
1.970 - 2.035 kg
Bagagerumskapacitet
344 - 361 L
Bagagerumskapacitet
350 L
Længde
4.387 mm
Længde
-
Bredde
1.790 mm
Bredde
1.820 mm
Højde
1.584 mm
Højde
-
Maksimal bagagerumskapacitet
1.136 - 1.176 L
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Lastkapacitet
350 kg
Lastkapacitet
432 - 438 kg

Motor og ydeevne

Motortype
Elektrisk
Motortype
Elektrisk
Transmission
Automatisk
Transmission
Automatisk
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
Drivtype
Forhjulstræk
Drivtype
Forhjulstræk
Effekt HK
204 HK
Effekt HK
177 - 204 HK
Acceleration 0-100 km/h
7,6 s
Acceleration 0-100 km/h
8,9 - 10,3 s
Maks. hastighed
160 km/h
Maks. hastighed
-
Moment
310 Nm
Moment
250 - 310 Nm
Antal cylindre
-
Antal cylindre
-
Effekt kW
150 kW
Effekt kW
130 - 150 kW
Motorstørrelse
-
Motorstørrelse
-

Generelt

Modelår
2023
Modelår
2024
CO2-effektivitetsklasse
A
CO2-effektivitetsklasse
A
Mærke
Honda
Mærke
VinFast
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.