VS

GWM HAVAL H6 vs Toyota RAV4 sammenligning

Sammenlign ydelse (243 HK vs 309 HK), bagagerum og pris (250.700 kr. vs 344.700 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – GWM HAVAL H6 eller Toyota RAV4?

GWM HAVAL H6 vs Toyota RAV4: de vigtigste forskelle

GWM HAVAL H6

4,6 (1 Anmeldelser)
bedøm
  • tydeligt billigere
  • næsten umærkeligt mere bagagerumsplads
Detaljer

Toyota RAV4

4,8 (8 Anmeldelser)
bedøm
  • tydeligt mere effekt
  • klart mere økonomisk
  • væsentligt hurtigere fra 0–100 km/h
  • minimalt lettere
Detaljer

Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.

By Achim Sedelmaier

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

HAVAL H6
Omkostninger og forbrug:

Når det handler om økonomi i hverdagen, viser de to modeller interessante forskelle.

GWM HAVAL H6 er tydeligt billigere – den starter allerede ved 250.700 kr. , mens Toyota RAV4 koster 344.700 kr. . Forskellen er omkring 94.034 kr..

Der ses også en forskel i brændstofforbrug: Toyota RAV4 nøjes med 1,3 L/100km og er dermed klart mere økonomisk end GWM HAVAL H6, der bruger 5,9 L/100km. Forskellen er omkring 4,6 L/100km.

RAV4
Motor og ydeevne:

Effekt, drejningsmoment og acceleration er de klassiske mål for bilentusiaster – og her træder forskellene tydeligt frem.

Når det gælder motorkraft, har Toyota RAV4 tydeligt mere effekt309 HK mod 243 HK. Det svarer til en forskel på cirka 66 HK.

I acceleration fra 0 til 100 km/h er Toyota RAV4 væsentligt hurtigere – den klarer sprinten på 5,8 s, mens GWM HAVAL H6 bruger 8,3 s. Det er cirka 2,5 s hurtigere.

Plads og praktiske egenskaber:

Kabineplads, bagagerum og lasteevne er afgørende i daglig brug. Her tæller komfort og fleksibilitet mest.

Begge biler har plads til 5 personer.

Hvad angår egenvægt, er Toyota RAV4 minimalt lettere – 1.655 kg mod 1.765 kg. Forskellen er cirka 110 kg.

Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder GWM HAVAL H6 næsten umærkeligt mere plads – 560 L mod 514 L. Forskellen er omkring 46 L.

I lasteevne klarer Toyota RAV4 sig synligt bedre – 610 kg mod 375 kg. Forskellen er omkring 235 kg.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

Toyota RAV4 dominerer sammenligningen i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 344.700 kr.
RAV4

Toyota RAV4

  • Motortype : Fuld hybrid, Plugin-hybrid
  • Transmission : Automatisk
  • Drivtype : Forhjulstræk, Firehjulstræk
  • Effekt HK : 185 - 309 HK
  • Forbrug L/100km : 1,3 - 5,3 L/100km
  • Elektrisk rækkevidde : 133 - 137 km
GWM HAVAL H6
Toyota RAV4

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

GWM HAVAL H6

Haval H6 fra GWM kombinerer moderne, strømlinet design med en overraskende veludstyret kabine, så den føles mere luksuriøs end prisen antyder. På vejen leverer den komfortabel og sikker kørsel, og for dem der vil have meget SUV for pengene er det et fristende valg — med mindre logoet er vigtigere end oplevelsen.

Detaljer

Toyota RAV4

Toyota RAV4 er en alsidig og solid SUV, der fungerer godt til både familiebrug og daglig pendling. Den tilbyder god komfort, praktisk pladsudnyttelse og et ry for pålidelighed, som gør den til et trygt valg på danske veje.

Detaljer
GWM HAVAL H6
Toyota RAV4

Omkostninger og forbrug

Pris
250.700 - 271.800 kr.
Pris
344.700 - 495.200 kr.
Forbrug L/100km
5,9 L/100km
Forbrug L/100km
1,3 - 5,3 L/100km
Forbrug kWh/100km
-
Forbrug kWh/100km
-
Elektrisk rækkevidde
-
Elektrisk rækkevidde
133 - 137 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
co2
134 g/km
co2
30 - 121 g/km
Tankkapacitet
-
Tankkapacitet
-

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
SUV
Karrosseri
SUV
Sæder
5
Sæder
5
Døre
-
Døre
-
Egenvægt
1.765 kg
Egenvægt
1.655 - 1.960 kg
Bagagerumskapacitet
560 L
Bagagerumskapacitet
446 - 514 L
Længde
-
Længde
-
Bredde
1.886 mm
Bredde
1.880 mm
Højde
-
Højde
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Lastkapacitet
375 kg
Lastkapacitet
515 - 610 kg

Motor og ydeevne

Motortype
Fuld hybrid
Motortype
Fuld hybrid, Plugin-hybrid
Transmission
Automatisk
Transmission
Automatisk
Transmissionsdetaljer
Automatgearkasse
Transmissionsdetaljer
CVT
Drivtype
Forhjulstræk
Drivtype
Forhjulstræk, Firehjulstræk
Effekt HK
243 HK
Effekt HK
185 - 309 HK
Acceleration 0-100 km/h
8,3 s
Acceleration 0-100 km/h
5,8 - 8 s
Maks. hastighed
-
Maks. hastighed
-
Moment
530 Nm
Moment
-
Antal cylindre
4
Antal cylindre
4
Effekt kW
179 kW
Effekt kW
136 - 227 kW
Motorstørrelse
1.499 cm3
Motorstørrelse
2.487 cm3

Generelt

Modelår
2026
Modelår
2026
CO2-effektivitetsklasse
D
CO2-effektivitetsklasse
C, D, B
Mærke
GWM
Mærke
Toyota
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.