Sammenlign ydelse (333 HK vs 148 HK), bagagerum og pris (341.600 kr. vs 273.500 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – CUPRA Leon SP Wagon eller Renault Austral?
Pris og effektivitet er ofte de første kriterier ved bilkøb. Her ser man, hvilken model der bedst kan betale sig på længere sigt – både ved tankning, opladning og indkøb.
Renault Austral er påtageligt billigere – den starter allerede ved 273.500 kr. , mens CUPRA Leon SP Wagon koster 341.600 kr. . Forskellen er omkring 68.096 kr..
Der ses også en forskel i brændstofforbrug: CUPRA Leon SP Wagon nøjes med 1,3 L/100km og er dermed væsentligt mere økonomisk end Renault Austral, der bruger 6,4 L/100km. Forskellen er omkring 5,1 L/100km.
Under motorhjelmen viser det sig, hvilken model der er mest sportslig, og hvem der klarer bedst afsættet.
Når det gælder motorkraft, har CUPRA Leon SP Wagon klart mere effekt – 333 HK mod 148 HK. Det svarer til en forskel på cirka 185 HK.
I acceleration fra 0 til 100 km/h er CUPRA Leon SP Wagon betydeligt hurtigere – den klarer sprinten på 4,8 s, mens Renault Austral bruger 9,9 s. Det er cirka 5,1 s hurtigere.
Der er også forskel på drejningsmomentet: CUPRA Leon SP Wagon trækker påtageligt kraftigere med 420 Nm mod 270 Nm. Forskellen er omkring 150 Nm.
Udover rå ydeevne handler hverdagen mest om komfort og anvendelighed. Her afgøres det, hvilken bil der er mest praktisk og alsidig.
Begge biler har plads til 5 personer.
Hvad angår egenvægt, er CUPRA Leon SP Wagon minimalt lettere – 1.416 kg mod 1.548 kg. Forskellen er cirka 132 kg.
I lasteevne klarer CUPRA Leon SP Wagon sig noget bedre – 535 kg mod 455 kg. Forskellen er omkring 80 kg.
CUPRA Leon SP Wagon dominerer sammenligningen i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.
CUPRA Leon Sportstourer ser ud som om den aldrig har tænkt sig at køre stille forbi — skarpe linjer, aggressiv front og en stationcar-profil, der lover både køreglæde og hverdagspraktisk plads. Indeni er fokus på føreroplevelsen uden at ofre funktionalitet; det er bilen for den, der vil have spænding på landevejen og fornuft i indkøbskurven.
DetaljerRenault Austral er en moderne SUV, der blander fransk finesse med en praktisk og velbygget kabine, som føles rummelig og indbydende. Den kører komfortabelt, er teknologisk veludstyret og giver solid værdi — ideel til dem, der vil have en smart, hverdagsvenlig bil uden for meget ståhej.
DetaljerOmkostninger og forbrug |
|
|---|---|
|
Pris
341.600 - 464.200 kr.
|
Pris
273.500 - 311.900 kr.
|
|
Forbrug L/100km
1,3 - 8,3 L/100km
|
Forbrug L/100km
6,4 L/100km
|
|
Forbrug kWh/100km
-
|
Forbrug kWh/100km
-
|
|
Elektrisk rækkevidde
124 - 130 km
|
Elektrisk rækkevidde
-
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
co2
29 - 188 g/km
|
co2
145 g/km
|
|
Tankkapacitet
-
|
Tankkapacitet
-
|
Dimensioner og karrosseri |
|
|---|---|
|
Karrosseri
Stationcar
|
Karrosseri
SUV
|
|
Sæder
5
|
Sæder
5
|
|
Døre
-
|
Døre
-
|
|
Egenvægt
1.416 - 1.756 kg
|
Egenvægt
1.548 kg
|
|
Bagagerumskapacitet
470 - 620 L
|
Bagagerumskapacitet
-
|
|
Længde
-
|
Længde
-
|
|
Bredde
1.799 mm
|
Bredde
1.825 mm
|
|
Højde
-
|
Højde
-
|
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
|
Lastkapacitet
394 - 535 kg
|
Lastkapacitet
455 kg
|
Motor og ydeevne |
|
|---|---|
|
Motortype
Benzin, Diesel, Plugin-hybrid, Benzin mild-hybrid
|
Motortype
Benzin mild-hybrid
|
|
Transmission
Automatisk, Manuel
|
Transmission
Automatisk
|
|
Transmissionsdetaljer
Automatisk dobbeltkobling, Manuel gearkasse
|
Transmissionsdetaljer
CVT
|
|
Drivtype
Firehjulstræk, Forhjulstræk
|
Drivtype
Forhjulstræk
|
|
Effekt HK
150 - 333 HK
|
Effekt HK
148 HK
|
|
Acceleration 0-100 km/h
4,8 - 9,2 s
|
Acceleration 0-100 km/h
9,9 s
|
|
Maks. hastighed
-
|
Maks. hastighed
-
|
|
Moment
250 - 420 Nm
|
Moment
270 Nm
|
|
Antal cylindre
4
|
Antal cylindre
4
|
|
Effekt kW
110 - 245 kW
|
Effekt kW
109 kW
|
|
Motorstørrelse
1.498 - 1.984 cm3
|
Motorstørrelse
1.332 cm3
|
Generelt |
|
|---|---|
|
Modelår
2025
|
Modelår
2025
|
|
CO2-effektivitetsklasse
G, D, F, B
|
CO2-effektivitetsklasse
E
|
|
Mærke
CUPRA
|
Mærke
Renault
|