Sammenlign ydelse (156 HK vs 309 HK), bagagerum og pris (188.000 kr. vs 344.700 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – Citroen C4 eller Toyota RAV4?
Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.
Pris og effektivitet hører til de vigtigste faktorer – og her viser forskellene sig ofte tydeligt.
Citroen C4 er klart billigere – den starter allerede ved 188.000 kr. , mens Toyota RAV4 koster 344.700 kr. . Forskellen er omkring 156.723 kr..
Der ses også en forskel i brændstofforbrug: Toyota RAV4 nøjes med 1,3 L/100km og er dermed væsentligt mere økonomisk end Citroen C4, der bruger 4,7 L/100km. Forskellen er omkring 3,4 L/100km.
Hvad angår elektrisk rækkevidde, klarer Citroen C4 sig betydeligt bedre: den kan køre op til 427 km, cirka 290 km mere end Toyota RAV4.
Effekt, drejningsmoment og acceleration siger meget om, hvordan en bil føles i hverdagen. Her ser man, hvem der leverer mest køreglæde.
Når det gælder motorkraft, har Toyota RAV4 væsentligt mere effekt – 309 HK mod 156 HK. Det svarer til en forskel på cirka 153 HK.
I acceleration fra 0 til 100 km/h er Toyota RAV4 synligt hurtigere – den klarer sprinten på 5,8 s, mens Citroen C4 bruger 8 s. Det er cirka 2,2 s hurtigere.
Familievenlig eller hverdagens følgesvend – hvem tilbyder mest plads, fleksibilitet og komfort?
Begge biler har plads til 5 personer.
Hvad angår egenvægt, er Citroen C4 i mindre grad lettere – 1.403 kg mod 1.655 kg. Forskellen er cirka 252 kg.
Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder Toyota RAV4 let mere plads – 514 L mod 510 L. Forskellen er omkring 4 L.
I lasteevne klarer Toyota RAV4 sig påtageligt bedre – 610 kg mod 406 kg. Forskellen er omkring 204 kg.
Toyota RAV4 overgår på næsten alle punkter i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.
Citroën C4 er en charmerende hverdagsbil med tydelig fransk flair, der prioriterer komfort og praktiske detaljer uden at være kedelig. Den passer til dem, der gerne vil skille sig ud i bybilledet uden at gå på kompromis med brugervenlighed.
DetaljerToyota RAV4 er en alsidig og solid SUV, der fungerer godt til både familiebrug og daglig pendling. Den tilbyder god komfort, praktisk pladsudnyttelse og et ry for pålidelighed, som gør den til et trygt valg på danske veje.
DetaljerOmkostninger og forbrug |
|
|---|---|
|
Pris
188.000 - 294.200 kr.
|
Pris
344.700 - 495.200 kr.
|
|
Forbrug L/100km
4,7 - 4,8 L/100km
|
Forbrug L/100km
1,3 - 5,3 L/100km
|
|
Forbrug kWh/100km
14,6 - 15,3 kWh/100km
|
Forbrug kWh/100km
-
|
|
Elektrisk rækkevidde
354 - 427 km
|
Elektrisk rækkevidde
133 - 137 km
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
co2
0 - 108 g/km
|
co2
30 - 121 g/km
|
|
Tankkapacitet
-
|
Tankkapacitet
-
|
Dimensioner og karrosseri |
|
|---|---|
|
Karrosseri
SUV
|
Karrosseri
SUV
|
|
Sæder
5
|
Sæder
5
|
|
Døre
-
|
Døre
-
|
|
Egenvægt
1.403 - 1.652 kg
|
Egenvægt
1.655 - 1.960 kg
|
|
Bagagerumskapacitet
380 - 510 L
|
Bagagerumskapacitet
446 - 514 L
|
|
Længde
-
|
Længde
-
|
|
Bredde
1.800 - 1.834 mm
|
Bredde
1.880 mm
|
|
Højde
-
|
Højde
-
|
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
|
Lastkapacitet
379 - 406 kg
|
Lastkapacitet
515 - 610 kg
|
Motor og ydeevne |
|
|---|---|
|
Motortype
Elektrisk, Benzin mild-hybrid
|
Motortype
Fuld hybrid, Plugin-hybrid
|
|
Transmission
Automatisk
|
Transmission
Automatisk
|
|
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear, Automatisk dobbeltkobling
|
Transmissionsdetaljer
CVT
|
|
Drivtype
Forhjulstræk
|
Drivtype
Forhjulstræk, Firehjulstræk
|
|
Effekt HK
110 - 156 HK
|
Effekt HK
185 - 309 HK
|
|
Acceleration 0-100 km/h
8 - 10,8 s
|
Acceleration 0-100 km/h
5,8 - 8 s
|
|
Maks. hastighed
-
|
Maks. hastighed
-
|
|
Moment
205 - 270 Nm
|
Moment
-
|
|
Antal cylindre
3
|
Antal cylindre
4
|
|
Effekt kW
81 - 115 kW
|
Effekt kW
136 - 227 kW
|
|
Motorstørrelse
1.199 cm3
|
Motorstørrelse
2.487 cm3
|
Generelt |
|
|---|---|
|
Modelår
2.025 - 2.026
|
Modelår
2026
|
|
CO2-effektivitetsklasse
A, C
|
CO2-effektivitetsklasse
C, D, B
|
|
Mærke
Citroen
|
Mærke
Toyota
|