VS

BMW 3 Series Touring vs Ferrari SF90 Coupe sammenligning

Sammenlign ydelse (530 HK vs 1.000 HK), bagagerum og pris (375.400 kr. vs 3.447.900 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – BMW 3 Series Touring eller Ferrari SF90 Coupe?

BMW 3 Series Touring vs Ferrari SF90 Coupe: de vigtigste forskelle

BMW 3 Series Touring

4,3 (1 Anmeldelser)
bedøm
  • klart billigere
  • betydeligt mere økonomisk
  • betydeligt længere elektrisk rækkevidde
  • væsentligt mere bagagerumsplads
Detaljer

Ferrari SF90 Coupe

  • væsentligt mere effekt
  • væsentligt hurtigere fra 0–100 km/h
  • let lettere
Detaljer

By Achim Sedelmaier

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

3 Series Touring
Omkostninger og forbrug:

Pris og effektivitet er ofte de første kriterier ved bilkøb. Her ser man, hvilken model der bedst kan betale sig på længere sigt – både ved tankning, opladning og indkøb.

BMW 3 Series Touring er klart billigere – den starter allerede ved 375.400 kr. , mens Ferrari SF90 Coupe koster 3.447.900 kr. . Forskellen er omkring 3.072.549 kr..

Der ses også en forskel i brændstofforbrug: BMW 3 Series Touring nøjes med 2,5 L/100km og er dermed betydeligt mere økonomisk end Ferrari SF90 Coupe, der bruger 6,5 L/100km. Forskellen er omkring 4 L/100km.

Hvad angår elektrisk rækkevidde, klarer BMW 3 Series Touring sig betydeligt bedre: den kan køre op til 97 km, cirka 72 km mere end Ferrari SF90 Coupe.

3 Series Touring
Motor og ydeevne:

Effekt, drejningsmoment og acceleration siger meget om, hvordan en bil føles i hverdagen. Her ser man, hvem der leverer mest køreglæde.

Når det gælder motorkraft, har Ferrari SF90 Coupe væsentligt mere effekt1.000 HK mod 530 HK. Det svarer til en forskel på cirka 470 HK.

I acceleration fra 0 til 100 km/h er Ferrari SF90 Coupe væsentligt hurtigere – den klarer sprinten på 2,5 s, mens BMW 3 Series Touring bruger 3,6 s. Det er cirka 1,1 s hurtigere.

Der er også forskel på drejningsmomentet: Ferrari SF90 Coupe trækker synligt kraftigere med 1.066 Nm mod 700 Nm. Forskellen er omkring 366 Nm.

3 Series Touring
Plads og praktiske egenskaber:

Udover rå ydeevne handler hverdagen mest om komfort og anvendelighed. Her afgøres det, hvilken bil der er mest praktisk og alsidig.

Sæder: BMW 3 Series Touring tilbyder flere siddepladser – 5 mod 2.

Hvad angår egenvægt, er Ferrari SF90 Coupe let lettere – 1.645 kg mod 1.650 kg. Forskellen er cirka 5 kg.

Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder BMW 3 Series Touring væsentligt mere plads – 500 L mod 74 L. Forskellen er omkring 426 L.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

BMW 3 Series Touring vinder duellen tydeligt i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 375.400 kr.
3 Series Touring

BMW 3 Series Touring

  • Motortype : Diesel mild-hybrid, Benzin, Benzin mild-hybrid, Plugin-hybrid
  • Transmission : Automatisk
  • Drivtype : Baghjulstræk, Firehjulstræk
  • Effekt HK : 150 - 530 HK
  • Forbrug L/100km : 2,5 - 10,3 L/100km
  • Elektrisk rækkevidde : 91 - 97 km
BMW 3 Series Touring
Ferrari SF90 Coupe

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

BMW 3 Series Touring

BMW 3-serie Touring parrer det sportslige DNA fra BMW med stationcarens praktiske rummelighed, så du får både køreglæde og plads til det hele uden at gå på kompromis med stil. Den er perfekt til dem, der vil have en premium hverdagspartner — en velklædt arbejdshest med asfaltfokus og et glimt i øjet.

Detaljer

Ferrari SF90 Coupe

Ferrari SF90 Coupé er et kompromisløst mix af rå voldsomhed og raffineret italiensk håndværk, der får enhver vej til at føles som din personlige racerbane. Som ejer får du et ikonisk design og en køreglæde, der driller sund fornuft og får naboen til at kigge en ekstra gang — på den fede måde.

Detaljer
BMW 3 Series Touring
Ferrari SF90 Coupe

Omkostninger og forbrug

Pris
375.400 - 840.000 kr.
Pris
3.447.900 kr.
Forbrug L/100km
2,5 - 10,3 L/100km
Forbrug L/100km
6,5 L/100km
Forbrug kWh/100km
-
Forbrug kWh/100km
-
Elektrisk rækkevidde
91 - 97 km
Elektrisk rækkevidde
25 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
co2
57 - 233 g/km
co2
169 g/km
Tankkapacitet
-
Tankkapacitet
68 L

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
Stationcar
Karrosseri
Coupé
Sæder
5
Sæder
2
Døre
-
Døre
2
Egenvægt
1.650 - 2.025 kg
Egenvægt
1.645 kg
Bagagerumskapacitet
410 - 500 L
Bagagerumskapacitet
74 L
Længde
-
Længde
4.704 mm
Bredde
1.827 - 1.903 mm
Bredde
1.973 mm
Højde
-
Højde
1.186 mm
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Lastkapacitet
430 - 520 kg
Lastkapacitet
-

Motor og ydeevne

Motortype
Diesel mild-hybrid, Benzin, Benzin mild-hybrid, Plugin-hybrid
Motortype
Plugin-hybrid
Transmission
Automatisk
Transmission
Automatisk
Transmissionsdetaljer
Automatgearkasse
Transmissionsdetaljer
Automatisk dobbeltkobling
Drivtype
Baghjulstræk, Firehjulstræk
Drivtype
Firehjulstræk
Effekt HK
150 - 530 HK
Effekt HK
1.000 HK
Acceleration 0-100 km/h
3,6 - 8,8 s
Acceleration 0-100 km/h
2,5 s
Maks. hastighed
-
Maks. hastighed
340 km/h
Moment
250 - 700 Nm
Moment
1.066 Nm
Antal cylindre
4 - 6
Antal cylindre
8
Effekt kW
110 - 390 kW
Effekt kW
735 kW
Motorstørrelse
1.995 - 2.998 cm3
Motorstørrelse
3.990 cm3

Generelt

Modelår
2.024 - 2.025
Modelår
2020
CO2-effektivitetsklasse
D, E, F, G, B
CO2-effektivitetsklasse
F
Mærke
BMW
Mærke
Ferrari
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.