VS

Alpine A110 vs XPeng P7+ sammenligning

Sammenlign ydelse (345 HK vs 503 HK), bagagerum og pris (505.000 kr. vs 365.200 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – Alpine A110 eller XPeng P7+?

Alpine A110 vs XPeng P7+: de vigtigste forskelle

Alpine A110

  • i mindre grad hurtigere fra 0–100 km/h
  • klart lettere
Detaljer

XPeng P7+

4,9 (1 Anmeldelser)
bedøm
  • tydeligt billigere
  • synligt mere effekt
  • klart mere bagagerumsplads
Detaljer

By Achim Sedelmaier

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

A110
Omkostninger og forbrug:

Pris og effektivitet er ofte de områder, hvor forskellene er størst. Her afgøres det ofte, hvilken bil der bedst passer til budgettet på lang sigt.

XPeng P7+ er tydeligt billigere – den starter allerede ved 365.200 kr. , mens Alpine A110 koster 505.000 kr. . Forskellen er omkring 139.875 kr..

P7+
Motor og ydeevne:

Effekt, drejningsmoment og acceleration er de klassiske mål for bilentusiaster – og her træder forskellene tydeligt frem.

Når det gælder motorkraft, har XPeng P7+ synligt mere effekt503 HK mod 345 HK. Det svarer til en forskel på cirka 158 HK.

I acceleration fra 0 til 100 km/h er Alpine A110 i mindre grad hurtigere – den klarer sprinten på 3,8 s, mens XPeng P7+ bruger 4,3 s. Det er cirka 0,5 s hurtigere.

Der er også forskel på drejningsmomentet: XPeng P7+ trækker påtageligt kraftigere med 670 Nm mod 420 Nm. Forskellen er omkring 250 Nm.

A110
Plads og praktiske egenskaber:

Kabineplads, bagagerum og lasteevne er afgørende i daglig brug. Her tæller komfort og fleksibilitet mest.

Sæder: XPeng P7+ tilbyder flere siddepladser – 5 mod 2.

Hvad angår egenvægt, er Alpine A110 klart lettere – 1.150 kg mod 1.999 kg. Forskellen er cirka 849 kg.

Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder XPeng P7+ klart mere plads – 573 L mod 96 L. Forskellen er omkring 477 L.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

XPeng P7+ dominerer sammenligningen i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 365.200 kr.
P7+

XPeng P7+

  • Motortype : Elektrisk
  • Transmission : Automatisk
  • Drivtype : Baghjulstræk, Firehjulstræk
  • Effekt HK : 245 - 503 HK
  • Forbrug kWh/100km : 15,2 - 17,4 kWh/100km
  • Elektrisk rækkevidde : 455 - 530 km
Alpine A110
XPeng P7+

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

Alpine A110

Alpine A110 er en let og livlig sportsvogn med en næsten akrobatisk balance, der gør snoede landeveje til dagens højdepunkt. Den prioriterer ren køreglæde frem for prangende opmærksomhed, trækker nysgerrige blikke uden at råbe og belønner føreren med præcis styring og et smil i hver kurve.

Detaljer

XPeng P7+

XPeng P7+ er en elegant og selvsikker el-sedan, der kombinerer stilfuldt design med en moderne, tech-tung kabine uden at virke prangende. Den kører roligt og sikkert til daglig brug, mens køreglæden sniger sig ind på motorvejen og samtidig får dig til at føle dig lidt mere fremtidsklar — og naboen lidt grøn af misundelse.

Detaljer
Alpine A110
XPeng P7+

Omkostninger og forbrug

Pris
505.000 - 2.585.900 kr.
Pris
365.200 - 420.000 kr.
Forbrug L/100km
6,7 - 6,9 L/100km
Forbrug L/100km
-
Forbrug kWh/100km
-
Forbrug kWh/100km
15,2 - 17,4 kWh/100km
Elektrisk rækkevidde
-
Elektrisk rækkevidde
455 - 530 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
co2
152 - 157 g/km
co2
0 g/km
Tankkapacitet
-
Tankkapacitet
-

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
Coupé
Karrosseri
Hatchback
Sæder
2
Sæder
5
Døre
-
Døre
-
Egenvægt
1.150 - 1.194 kg
Egenvægt
1.999 - 2.200 kg
Bagagerumskapacitet
96 L
Bagagerumskapacitet
573 L
Længde
-
Længde
-
Bredde
1.798 mm
Bredde
1.937 mm
Højde
-
Højde
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Lastkapacitet
166 - 210 kg
Lastkapacitet
-

Motor og ydeevne

Motortype
Benzin
Motortype
Elektrisk
Transmission
Automatisk
Transmission
Automatisk
Transmissionsdetaljer
Automatisk dobbeltkobling
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
Drivtype
Baghjulstræk
Drivtype
Baghjulstræk, Firehjulstræk
Effekt HK
252 - 345 HK
Effekt HK
245 - 503 HK
Acceleration 0-100 km/h
3,8 - 4,5 s
Acceleration 0-100 km/h
4,3 - 6,9 s
Maks. hastighed
-
Maks. hastighed
-
Moment
320 - 420 Nm
Moment
450 - 670 Nm
Antal cylindre
4
Antal cylindre
-
Effekt kW
185 - 254 kW
Effekt kW
180 - 370 kW
Motorstørrelse
1.798 cm3
Motorstørrelse
-

Generelt

Modelår
2024
Modelår
2026
CO2-effektivitetsklasse
F, E
CO2-effektivitetsklasse
A
Mærke
Alpine
Mærke
XPeng
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.