VS

SsangYong Tivoli vs Lamborghini Urus sammenligning

Sammenlign ydelse (163 HK vs 800 HK), bagagerum og pris (195.800 kr. vs 1.823.400 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – SsangYong Tivoli eller Lamborghini Urus?

SsangYong Tivoli vs Lamborghini Urus: de vigtigste forskelle

SsangYong Tivoli

  • klart billigere
  • markant lettere
  • lidt mere bagagerumsplads
Detaljer

Lamborghini Urus

  • betydeligt mere effekt
  • klart mere økonomisk
Detaljer

By Achim Sedelmaier

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

Tivoli
Omkostninger og forbrug:

Pris og effektivitet er ofte de første kriterier ved bilkøb. Her ser man, hvilken model der bedst kan betale sig på længere sigt – både ved tankning, opladning og indkøb.

SsangYong Tivoli er klart billigere – den starter allerede ved 195.800 kr. , mens Lamborghini Urus koster 1.823.400 kr. . Forskellen er omkring 1.627.565 kr..

Der ses også en forskel i brændstofforbrug: Lamborghini Urus nøjes med 2,1 L/100km og er dermed klart mere økonomisk end SsangYong Tivoli, der bruger 7 L/100km. Forskellen er omkring 4,9 L/100km.

Urus
Motor og ydeevne:

Effekt, drejningsmoment og acceleration siger meget om, hvordan en bil føles i hverdagen. Her ser man, hvem der leverer mest køreglæde.

Når det gælder motorkraft, har Lamborghini Urus betydeligt mere effekt800 HK mod 163 HK. Det svarer til en forskel på cirka 637 HK.

I tophastighed er Lamborghini Urus klart hurtigere – den når 312 km/h, mens SsangYong Tivoli topper ved 181 km/h. Forskellen er cirka 131 km/h.

Der er også forskel på drejningsmomentet: Lamborghini Urus trækker væsentligt kraftigere med 950 Nm mod 280 Nm. Forskellen er omkring 670 Nm.

Tivoli
Plads og praktiske egenskaber:

Familievenlig eller hverdagens følgesvend – hvem tilbyder mest plads, fleksibilitet og komfort?

Begge biler har plads til 5 personer.

Hvad angår egenvægt, er SsangYong Tivoli markant lettere – 1.375 kg mod 2.150 kg. Forskellen er cirka 775 kg.

Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder SsangYong Tivoli lidt mere plads – 720 L mod 616 L. Forskellen er omkring 104 L.

I maksimal lastekapacitet klarer Lamborghini Urus sig let bedre – op til 1.596 L, cirka 156 L mere end SsangYong Tivoli.

I lasteevne klarer SsangYong Tivoli sig synligt bedre – 455 kg mod 350 kg. Forskellen er omkring 105 kg.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

SsangYong Tivoli sikrer sejren med klar margin i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 195.800 kr.
Tivoli

SsangYong Tivoli

  • Motortype : Benzin
  • Transmission : Manuel, Automatisk
  • Drivtype : Forhjulstræk, Firehjulstræk
  • Effekt HK : 163 HK
  • Forbrug L/100km : 7 - 8,3 L/100km
SsangYong Tivoli
Lamborghini Urus

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

SsangYong Tivoli

Tivoli er en praktisk og overraskende velkørende lille SUV med frisk styling og fornuftig plads, perfekt til hverdagsbrug uden store armbevægelser. Den er et oplagt valg for den prisbevidste køber, der vil have charme og brugbarhed — den kan ikke trylle, men den gør hverdagslivet lidt sjovere.

Detaljer

Lamborghini Urus

Lamborghini Urus er den kongelige hooligan i luksus-SUV-klassen, der kombinerer vildskab og daglig brugervenlighed på en måde, der får konkurrenterne til at se nervøse ud. Hvis du vil have en bil, der både kan imponere i byens gader og stadig føles hjemme på landevejen, er Urus en dramatisk, men komfortabel måde at skride ind i Lamborghini-verdenen — og ja, den får folk til at vende sig om.

Detaljer
SsangYong Tivoli
Lamborghini Urus

Omkostninger og forbrug

Pris
195.800 - 277.300 kr.
Pris
1.823.400 - 2.350.800 kr.
Forbrug L/100km
7 - 8,3 L/100km
Forbrug L/100km
2,1 - 14,1 L/100km
Forbrug kWh/100km
-
Forbrug kWh/100km
-
Elektrisk rækkevidde
-
Elektrisk rækkevidde
60 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
co2
161 - 191 g/km
co2
51 - 320 g/km
Tankkapacitet
50 L
Tankkapacitet
85 L

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
SUV
Karrosseri
SUV
Sæder
5
Sæder
5
Døre
5
Døre
5
Egenvægt
1.375 - 1.492 kg
Egenvægt
2.150 - 2.405 kg
Bagagerumskapacitet
395 - 720 L
Bagagerumskapacitet
454 - 616 L
Længde
4.225 - 4.480 mm
Længde
5.112 - 5.137 mm
Bredde
1.810 mm
Bredde
2.018 - 2.026 mm
Højde
1.613 - 1.646 mm
Højde
1.618 - 1.638 mm
Maksimal bagagerumskapacitet
1.115 - 1.440 L
Maksimal bagagerumskapacitet
1.596 L
Lastkapacitet
425 - 455 kg
Lastkapacitet
100 - 350 kg

Motor og ydeevne

Motortype
Benzin
Motortype
Benzin, Plugin-hybrid
Transmission
Manuel, Automatisk
Transmission
Automatisk
Transmissionsdetaljer
Manuel gearkasse, Automatgearkasse
Transmissionsdetaljer
Automatgearkasse
Drivtype
Forhjulstræk, Firehjulstræk
Drivtype
Firehjulstræk
Effekt HK
163 HK
Effekt HK
666 - 800 HK
Acceleration 0-100 km/h
-
Acceleration 0-100 km/h
3,3 - 3,5 s
Maks. hastighed
175 - 181 km/h
Maks. hastighed
305 - 312 km/h
Moment
260 - 280 Nm
Moment
850 - 950 Nm
Antal cylindre
4
Antal cylindre
8
Effekt kW
120 kW
Effekt kW
490 - 588 kW
Motorstørrelse
1.497 cm3
Motorstørrelse
3.996 cm3

Generelt

Modelår
2.021 - 2.024
Modelår
2.022 - 2.024
CO2-effektivitetsklasse
F, G
CO2-effektivitetsklasse
G, B
Mærke
SsangYong
Mærke
Lamborghini
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.