Sammenlign ydelse (163 HK vs 641 HK), bagagerum og pris (300.900 kr. vs 2.429.200 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – SERES 3 eller Maserati GT2 Stradale?
Når det handler om økonomi i hverdagen, viser de to modeller interessante forskelle.
SERES 3 er væsentligt billigere – den starter allerede ved 300.900 kr. , mens Maserati GT2 Stradale koster 2.429.200 kr. . Forskellen er omkring 2.128.294 kr..
Under motorhjelmen viser det sig, hvilken model der er mest sportslig, og hvem der klarer bedst afsættet.
Når det gælder motorkraft, har Maserati GT2 Stradale klart mere effekt – 641 HK mod 163 HK. Det svarer til en forskel på cirka 478 HK.
I acceleration fra 0 til 100 km/h er Maserati GT2 Stradale markant hurtigere – den klarer sprinten på 2,8 s, mens SERES 3 bruger 9,9 s. Det er cirka 7,1 s hurtigere.
Der er også forskel på drejningsmomentet: Maserati GT2 Stradale trækker betydeligt kraftigere med 720 Nm mod 300 Nm. Forskellen er omkring 420 Nm.
Udover rå ydeevne handler hverdagen mest om komfort og anvendelighed. Her afgøres det, hvilken bil der er mest praktisk og alsidig.
Sæder: SERES 3 tilbyder flere siddepladser – 5 mod 2.
Hvad angår egenvægt, er Maserati GT2 Stradale lidt lettere – 1.475 kg mod 1.765 kg. Forskellen er cirka 290 kg.
I lasteevne klarer Maserati GT2 Stradale sig knap bedre – 315 kg mod 300 kg. Forskellen er omkring 15 kg.
SERES 3 vinder duellen tydeligt i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.
SERES 3 føles mere gennemført end man ofte forventer i klassen — velafbalanceret under kørsel, komfortabel til hverdagsbrug og med et design, der gerne vil ses. Det er en attraktiv mulighed for købere, der vil have moderne elbilsfunktioner og praktisk plads uden at betale overpris, og den leverer et strejf af premium med et glimt i øjet.
Detaljer
Maserati GT2 Stradale bringer racerfeelingen ud i hverdagen med brutalt nærvær, lynhurtige reaktioner og en kabine, der blander italiensk flair med hardcore materialer. Hvis du kan leve med den konstante opmærksomhed og et temperament, der helst vil have fri asfalt, får du en sjælden billet til ægte track-dna på landevejen.
Detaljer
Omkostninger og forbrug |
|
|---|---|
|
Pris
300.900 kr.
|
Pris
2.429.200 kr.
|
|
Forbrug L/100km
-
|
Forbrug L/100km
11,6 L/100km
|
|
Forbrug kWh/100km
18 kWh/100km
|
Forbrug kWh/100km
-
|
|
Elektrisk rækkevidde
301 km
|
Elektrisk rækkevidde
-
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
co2
0 g/km
|
co2
265 g/km
|
|
Tankkapacitet
-
|
Tankkapacitet
-
|
Dimensioner og karrosseri |
|
|---|---|
|
Karrosseri
SUV
|
Karrosseri
Coupé
|
|
Sæder
5
|
Sæder
2
|
|
Døre
-
|
Døre
-
|
|
Egenvægt
1.765 kg
|
Egenvægt
1.475 kg
|
|
Bagagerumskapacitet
-
|
Bagagerumskapacitet
100 L
|
|
Længde
-
|
Længde
-
|
|
Bredde
1.850 mm
|
Bredde
1.965 mm
|
|
Højde
-
|
Højde
-
|
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
|
Lastkapacitet
300 kg
|
Lastkapacitet
315 kg
|
Motor og ydeevne |
|
|---|---|
|
Motortype
Elektrisk
|
Motortype
Benzin
|
|
Transmission
Automatisk
|
Transmission
Automatisk
|
|
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
|
Transmissionsdetaljer
Automatisk dobbeltkobling
|
|
Drivtype
Forhjulstræk
|
Drivtype
Baghjulstræk
|
|
Effekt HK
163 HK
|
Effekt HK
641 HK
|
|
Acceleration 0-100 km/h
9,9 s
|
Acceleration 0-100 km/h
2,8 s
|
|
Maks. hastighed
-
|
Maks. hastighed
-
|
|
Moment
300 Nm
|
Moment
720 Nm
|
|
Antal cylindre
-
|
Antal cylindre
6
|
|
Effekt kW
120 kW
|
Effekt kW
471 kW
|
|
Motorstørrelse
-
|
Motorstørrelse
3.000 cm3
|
Generelt |
|
|---|---|
|
Modelår
2020
|
Modelår
2024
|
|
CO2-effektivitetsklasse
A
|
CO2-effektivitetsklasse
G
|
|
Mærke
SERES
|
Mærke
Maserati
|