VS

Renault Twingo vs MG MG4 Urban sammenligning

Sammenlign ydelse (82 HK vs 160 HK), bagagerum og pris (155.900 kr. vs 195.800 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – Renault Twingo eller MG MG4 Urban?

Renault Twingo vs MG MG4 Urban: de vigtigste forskelle

Renault Twingo

4,1 (1 Anmeldelser)
bedøm
  • påtageligt billigere
  • lidt mere energieffektiv
  • i mindre grad lettere
Detaljer

MG MG4 Urban

  • betydeligt mere effekt
  • påtageligt længere elektrisk rækkevidde
  • synligt hurtigere fra 0–100 km/h
  • tydeligt mere bagagerumsplads
Detaljer

Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.

By Achim Sedelmaier

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

Twingo
Omkostninger og forbrug:

Når det handler om økonomi i hverdagen, viser de to modeller interessante forskelle.

Renault Twingo er påtageligt billigere – den starter allerede ved 155.900 kr. , mens MG MG4 Urban koster 195.800 kr. . Forskellen er omkring 39.886 kr..

I elforbrug har Renault Twingo fordelen: med 13,1 kWh/100km er den lidt mere effektiv end MG MG4 Urban, som bruger 15,3 kWh/100km. Forskellen er omkring 2,2 kWh/100km.

Hvad angår elektrisk rækkevidde, klarer MG MG4 Urban sig påtageligt bedre: den kan køre op til 416 km, cirka 154 km mere end Renault Twingo.

Motor og ydeevne:

Effekt, drejningsmoment og acceleration siger meget om, hvordan en bil føles i hverdagen. Her ser man, hvem der leverer mest køreglæde.

Når det gælder motorkraft, har MG MG4 Urban betydeligt mere effekt160 HK mod 82 HK. Det svarer til en forskel på cirka 78 HK.

I acceleration fra 0 til 100 km/h er MG MG4 Urban synligt hurtigere – den klarer sprinten på 9,5 s, mens Renault Twingo bruger 12,1 s. Det er cirka 2,6 s hurtigere.

Der er også forskel på drejningsmomentet: MG MG4 Urban trækker tydeligt kraftigere med 250 Nm mod 175 Nm. Forskellen er omkring 75 Nm.

Plads og praktiske egenskaber:

Familievenlig eller hverdagens følgesvend – hvem tilbyder mest plads, fleksibilitet og komfort?

Sæder: MG MG4 Urban tilbyder flere siddepladser – 5 mod 4.

Hvad angår egenvægt, er Renault Twingo i mindre grad lettere – 1.275 kg mod 1.460 kg. Forskellen er cirka 185 kg.

Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder MG MG4 Urban tydeligt mere plads – 479 L mod 305 L. Forskellen er omkring 174 L.

I lasteevne klarer MG MG4 Urban sig tydeligt bedre – 450 kg mod 320 kg. Forskellen er omkring 130 kg.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

MG MG4 Urban er klart overlegent i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 195.800 kr.
default

MG MG4 Urban

  • Motortype : Elektrisk
  • Transmission : Automatisk
  • Drivtype : Forhjulstræk
  • Effekt HK : 150 - 160 HK
  • Forbrug kWh/100km : 15,3 - 15,5 kWh/100km
  • Elektrisk rækkevidde : 325 - 416 km
Renault Twingo
MG MG4 Urban

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

Renault Twingo

Twingo er byens lille sprinter — charmerende, adræt og så nem at parkere, at selv den mest uartige parallelparkering bliver til en triumf. Den er sjov at køre, praktisk i hverdagen og fuld af personlighed, så du får mere glæde end hovedpine i dagligpendlingen.

Detaljer

MG MG4 Urban

MG4 Urban er en velafbalanceret elbil, der kombinerer praktisk rummelighed med en frisk og engagerende køreoplevelse. Den giver god værdi i sin klasse, især hvis du prioriterer komfort i hverdagen og et moderne, enkelt design.

Detaljer
Renault Twingo
MG MG4 Urban

Omkostninger og forbrug

Pris
155.900 - 169.200 kr.
Pris
195.800 - 246.800 kr.
Forbrug L/100km
-
Forbrug L/100km
-
Forbrug kWh/100km
13,1 kWh/100km
Forbrug kWh/100km
15,3 - 15,5 kWh/100km
Elektrisk rækkevidde
260 - 262 km
Elektrisk rækkevidde
325 - 416 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
co2
0 g/km
co2
0 g/km
Tankkapacitet
-
Tankkapacitet
-

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
Hatchback
Karrosseri
Hatchback
Sæder
4
Sæder
5
Døre
-
Døre
-
Egenvægt
1.275 - 1.294 kg
Egenvægt
1.460 - 1.520 kg
Bagagerumskapacitet
305 L
Bagagerumskapacitet
470 - 479 L
Længde
-
Længde
-
Bredde
1.720 mm
Bredde
1.842 mm
Højde
-
Højde
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Lastkapacitet
301 - 320 kg
Lastkapacitet
450 kg

Motor og ydeevne

Motortype
Elektrisk
Motortype
Elektrisk
Transmission
Automatisk
Transmission
Automatisk
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
Drivtype
Forhjulstræk
Drivtype
Forhjulstræk
Effekt HK
82 HK
Effekt HK
150 - 160 HK
Acceleration 0-100 km/h
12,1 s
Acceleration 0-100 km/h
9,5 - 9,6 s
Maks. hastighed
-
Maks. hastighed
-
Moment
175 Nm
Moment
250 Nm
Antal cylindre
-
Antal cylindre
-
Effekt kW
60 kW
Effekt kW
110 - 118 kW
Motorstørrelse
-
Motorstørrelse
-

Generelt

Modelår
2026
Modelår
2026
CO2-effektivitetsklasse
A
CO2-effektivitetsklasse
A
Mærke
Renault
Mærke
MG
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.