VS

Renault Kangoo Compact Van vs Maxus Deliver 3 sammenligning

Sammenlign ydelse (122 HK vs 160 HK), bagagerum og pris (230.100 kr. vs 307.600 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – Renault Kangoo Compact Van eller Maxus Deliver 3?

Renault Kangoo Compact Van vs Maxus Deliver 3: de vigtigste forskelle

Renault Kangoo Compact Van

  • mærkbart billigere
  • knap længere elektrisk rækkevidde
  • knap lettere
Detaljer

Maxus Deliver 3

3,7 (1 Anmeldelser)
bedøm
  • påtageligt mere effekt
  • næsten umærkeligt mere energieffektiv
  • mærkbart hurtigere fra 0–100 km/h
Detaljer

Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.

By Achim Sedelmaier

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

Kangoo Compact Van
Omkostninger og forbrug:

Pris og effektivitet er ofte de første kriterier ved bilkøb. Her ser man, hvilken model der bedst kan betale sig på længere sigt – både ved tankning, opladning og indkøb.

Renault Kangoo Compact Van er mærkbart billigere – den starter allerede ved 230.100 kr. , mens Maxus Deliver 3 koster 307.600 kr. . Forskellen er omkring 77.491 kr..

I elforbrug har Maxus Deliver 3 fordelen: med 20,2 kWh/100km er den næsten umærkeligt mere effektiv end Renault Kangoo Compact Van, som bruger 20,5 kWh/100km. Forskellen er omkring 0,3 kWh/100km.

Hvad angår elektrisk rækkevidde, klarer Renault Kangoo Compact Van sig knap bedre: den kan køre op til 284 km, cirka 15 km mere end Maxus Deliver 3.

Deliver 3
Motor og ydeevne:

Effekt, drejningsmoment og acceleration siger meget om, hvordan en bil føles i hverdagen. Her ser man, hvem der leverer mest køreglæde.

Når det gælder motorkraft, har Maxus Deliver 3 påtageligt mere effekt160 HK mod 122 HK. Det svarer til en forskel på cirka 38 HK.

I acceleration fra 0 til 100 km/h er Maxus Deliver 3 mærkbart hurtigere – den klarer sprinten på 8,9 s, mens Renault Kangoo Compact Van bruger 12,3 s. Det er cirka 3,4 s hurtigere.

Der er også forskel på drejningsmomentet: Renault Kangoo Compact Van trækker en smule kraftigere med 270 Nm mod 225 Nm. Forskellen er omkring 45 Nm.

Kangoo Compact Van
Plads og praktiske egenskaber:

Familievenlig eller hverdagens følgesvend – hvem tilbyder mest plads, fleksibilitet og komfort?

Sæder: Renault Kangoo Compact Van tilbyder flere siddepladser – 5 mod 2.

Hvad angår egenvægt, er Renault Kangoo Compact Van knap lettere – 1.639 kg mod 1.690 kg. Forskellen er cirka 51 kg.

I lasteevne klarer Maxus Deliver 3 sig minimalt bedre – 970 kg mod 901 kg. Forskellen er omkring 69 kg.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

Renault Kangoo Compact Van vinder med en smal margin i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 230.100 kr.
Kangoo Compact Van

Renault Kangoo Compact Van

  • Motortype : Diesel, Elektrisk
  • Transmission : Manuel, Automatisk
  • Drivtype : Forhjulstræk
  • Effekt HK : 95 - 122 HK
  • Forbrug L/100km : 5,3 - 5,5 L/100km
  • Forbrug kWh/100km : 20,5 - 20,6 kWh/100km
  • Elektrisk rækkevidde : 279 - 284 km
Renault Kangoo Compact Van
Maxus Deliver 3

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

Renault Kangoo Compact Van

Renault Kangoo er en praktisk og velgennemtænkt varevogn, perfekt til bykørsel og arbejdsdage hvor fleksibilitet er vigtigere end prestige. Den føles robust, byder på masser af plads og smarte løsninger — et oplagt valg for den, der vil have fornuft uden unødvendigt drama.

Detaljer

Maxus Deliver 3

Maxus Deliver 3 fremstår som en praktisk og prisbevidst varebil med rig plads og en enkel, brugervenlig tilgang til hverdagens leveringsopgaver. Den kører trygt og fornuftigt, og med nogle gennemtænkte detaljer er den et oplagt valg for dem, der vil have effektivitet uden dikkedarer.

Detaljer
Renault Kangoo Compact Van
Maxus Deliver 3

Omkostninger og forbrug

Pris
230.100 - 337.900 kr.
Pris
307.600 kr.
Forbrug L/100km
5,3 - 5,5 L/100km
Forbrug L/100km
-
Forbrug kWh/100km
20,5 - 20,6 kWh/100km
Forbrug kWh/100km
20,2 kWh/100km
Elektrisk rækkevidde
279 - 284 km
Elektrisk rækkevidde
269 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
co2
0 - 151 g/km
co2
0 g/km
Tankkapacitet
-
Tankkapacitet
-

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
Varevogn
Karrosseri
Varevogn
Sæder
2 - 5
Sæder
2
Døre
-
Døre
-
Egenvægt
1.639 - 1.910 kg
Egenvægt
1.690 kg
Bagagerumskapacitet
-
Bagagerumskapacitet
-
Længde
-
Længde
-
Bredde
1.860 mm
Bredde
1.780 mm
Højde
-
Højde
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Lastkapacitet
670 - 901 kg
Lastkapacitet
970 kg

Motor og ydeevne

Motortype
Diesel, Elektrisk
Motortype
Elektrisk
Transmission
Manuel, Automatisk
Transmission
Automatisk
Transmissionsdetaljer
Manuel gearkasse, Automatisk dobbeltkobling, Reduktionsgear
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
Drivtype
Forhjulstræk
Drivtype
Forhjulstræk
Effekt HK
95 - 122 HK
Effekt HK
160 HK
Acceleration 0-100 km/h
12,3 - 14,4 s
Acceleration 0-100 km/h
8,9 s
Maks. hastighed
-
Maks. hastighed
-
Moment
245 - 270 Nm
Moment
225 Nm
Antal cylindre
4
Antal cylindre
-
Effekt kW
70 - 90 kW
Effekt kW
118 kW
Motorstørrelse
1.461 cm3
Motorstørrelse
-

Generelt

Modelår
2024
Modelår
2023
CO2-effektivitetsklasse
E, A
CO2-effektivitetsklasse
A
Mærke
Renault
Mærke
Maxus
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.