Sammenlign ydelse (143 HK vs 136 HK), bagagerum og pris (260.200 kr. vs 276.300 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – Renault Arkana eller Subaru Impreza?
Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.
Pris og effektivitet hører til de vigtigste faktorer – og her viser forskellene sig ofte tydeligt.
Renault Arkana er minimalt billigere – den starter allerede ved 260.200 kr. , mens Subaru Impreza koster 276.300 kr. . Forskellen er omkring 16.143 kr..
Der ses også en forskel i brændstofforbrug: Renault Arkana nøjes med 4,7 L/100km og er dermed væsentligt mere økonomisk end Subaru Impreza, der bruger 7,3 L/100km. Forskellen er omkring 2,6 L/100km.
Effekt, drejningsmoment og acceleration siger meget om, hvordan en bil føles i hverdagen. Her ser man, hvem der leverer mest køreglæde.
Når det gælder motorkraft, har Renault Arkana let mere effekt – 143 HK mod 136 HK. Det svarer til en forskel på cirka 7 HK.
I acceleration fra 0 til 100 km/h er Subaru Impreza let hurtigere – den klarer sprinten på 10,6 s, mens Renault Arkana bruger 10,8 s. Det er cirka 0,2 s hurtigere.
Der er også forskel på drejningsmomentet: Renault Arkana trækker i mindre grad kraftigere med 205 Nm mod 182 Nm. Forskellen er omkring 23 Nm.
Familievenlig eller hverdagens følgesvend – hvem tilbyder mest plads, fleksibilitet og komfort?
Begge biler har plads til 5 personer.
Hvad angår egenvægt, er Renault Arkana knap lettere – 1.510 kg mod 1.574 kg. Forskellen er cirka 64 kg.
I lasteevne klarer Subaru Impreza sig lidt bedre – 526 kg mod 451 kg. Forskellen er omkring 75 kg.
Renault Arkana vinder duellen tydeligt i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.
Renault Arkana samler coupéens slanke profil og SUV'ens løftede position i et opsigtsvækkende look, der giver hver indkørsel et strejf af dramatik. Indeni byder den på smarte, praktiske løsninger og en køreoplevelse, der føles både livlig og velafstemt — perfekt til den, der vil skille sig ud uden at gøre hverdagen besværlig.
DetaljerSubaru Impreza er en trofast og kompromisløs hatchback med ægte firehjulstræk, der giver ro i sjælen på glatte veje og stabilt overskud i snævre sving. Den kombinerer praktisk hverdagsbrug og køreglæde med robust opbygning — ikke den mest prangende i parkeringshusene, men en bil med karakter og lang levetid for den bevidste køber.
DetaljerOmkostninger og forbrug |
|
|---|---|
|
Pris
260.200 - 291.900 kr.
|
Pris
276.300 - 296.800 kr.
|
|
Forbrug L/100km
4,7 L/100km
|
Forbrug L/100km
7,3 L/100km
|
|
Forbrug kWh/100km
-
|
Forbrug kWh/100km
-
|
|
Elektrisk rækkevidde
-
|
Elektrisk rækkevidde
-
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
co2
106 g/km
|
co2
166 g/km
|
|
Tankkapacitet
-
|
Tankkapacitet
48 L
|
Dimensioner og karrosseri |
|
|---|---|
|
Karrosseri
SUV
|
Karrosseri
Hatchback
|
|
Sæder
5
|
Sæder
5
|
|
Døre
-
|
Døre
5
|
|
Egenvægt
1.510 kg
|
Egenvægt
1.574 - 1.599 kg
|
|
Bagagerumskapacitet
-
|
Bagagerumskapacitet
315 L
|
|
Længde
-
|
Længde
4.490 mm
|
|
Bredde
1.821 mm
|
Bredde
1.780 mm
|
|
Højde
-
|
Højde
1.515 mm
|
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
Maksimal bagagerumskapacitet
1.297 - 1.314 L
|
|
Lastkapacitet
451 kg
|
Lastkapacitet
501 - 526 kg
|
Motor og ydeevne |
|
|---|---|
|
Motortype
Fuld hybrid
|
Motortype
Benzin mild-hybrid
|
|
Transmission
Automatisk
|
Transmission
Automatisk
|
|
Transmissionsdetaljer
Automatgearkasse
|
Transmissionsdetaljer
CVT
|
|
Drivtype
Forhjulstræk
|
Drivtype
Firehjulstræk
|
|
Effekt HK
143 HK
|
Effekt HK
136 HK
|
|
Acceleration 0-100 km/h
10,8 s
|
Acceleration 0-100 km/h
10,6 s
|
|
Maks. hastighed
-
|
Maks. hastighed
199 km/h
|
|
Moment
205 Nm
|
Moment
182 Nm
|
|
Antal cylindre
4
|
Antal cylindre
4
|
|
Effekt kW
105 kW
|
Effekt kW
100 kW
|
|
Motorstørrelse
1.598 cm3
|
Motorstørrelse
1.995 cm3
|
Generelt |
|
|---|---|
|
Modelår
2025
|
Modelår
2024
|
|
CO2-effektivitetsklasse
C
|
CO2-effektivitetsklasse
F
|
|
Mærke
Renault
|
Mærke
Subaru
|