VS

Lynk & Co 02 vs Alpine A390 sammenligning

Sammenlign ydelse (272 HK vs 470 HK), bagagerum og pris (282.100 kr. vs 528.900 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – Lynk & Co 02 eller Alpine A390?

Lynk & Co 02 vs Alpine A390: de vigtigste forskelle

Lynk & Co 02

4,8 (2 Anmeldelser)
bedøm
  • væsentligt billigere
  • let mere energieffektiv
  • lidt lettere
Detaljer

Alpine A390

  • væsentligt mere effekt
  • en smule længere elektrisk rækkevidde
  • markant hurtigere fra 0–100 km/h
  • mærkbart mere bagagerumsplads
Detaljer

By Achim Sedelmaier

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

02
Omkostninger og forbrug:

Pris og effektivitet er ofte de første kriterier ved bilkøb. Her ser man, hvilken model der bedst kan betale sig på længere sigt – både ved tankning, opladning og indkøb.

Lynk & Co 02 er væsentligt billigere – den starter allerede ved 282.100 kr. , mens Alpine A390 koster 528.900 kr. . Forskellen er omkring 246.878 kr..

I elforbrug har Lynk & Co 02 fordelen: med 17,1 kWh/100km er den let mere effektiv end Alpine A390, som bruger 18,7 kWh/100km. Forskellen er omkring 1,6 kWh/100km.

Hvad angår elektrisk rækkevidde, klarer Alpine A390 sig en smule bedre: den kan køre op til 551 km, cirka 106 km mere end Lynk & Co 02.

A390
Motor og ydeevne:

Effekt, drejningsmoment og acceleration er de klassiske mål for bilentusiaster – og her træder forskellene tydeligt frem.

Når det gælder motorkraft, har Alpine A390 væsentligt mere effekt470 HK mod 272 HK. Det svarer til en forskel på cirka 198 HK.

I acceleration fra 0 til 100 km/h er Alpine A390 markant hurtigere – den klarer sprinten på 3,9 s, mens Lynk & Co 02 bruger 5,5 s. Det er cirka 1,6 s hurtigere.

Der er også forskel på drejningsmomentet: Alpine A390 trækker klart kraftigere med 824 Nm mod 323 Nm. Forskellen er omkring 501 Nm.

Plads og praktiske egenskaber:

Kabineplads, bagagerum og lasteevne er afgørende i daglig brug. Her tæller komfort og fleksibilitet mest.

Begge biler har plads til 5 personer.

Hvad angår egenvægt, er Lynk & Co 02 lidt lettere – 1.895 kg mod 2.121 kg. Forskellen er cirka 226 kg.

Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder Alpine A390 mærkbart mere plads – 532 L mod 410 L. Forskellen er omkring 122 L.

I lasteevne klarer Alpine A390 sig synligt bedre – 484 kg mod 375 kg. Forskellen er omkring 109 kg.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

Alpine A390 overgår på næsten alle punkter i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 528.900 kr.
A390

Alpine A390

  • Motortype : Elektrisk
  • Transmission : Automatisk
  • Drivtype : Firehjulstræk
  • Effekt HK : 400 - 470 HK
  • Forbrug kWh/100km : 18,7 - 20,4 kWh/100km
  • Elektrisk rækkevidde : 497 - 551 km
Lynk & Co 02
Alpine A390

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

Lynk & Co 02

Lynk & Co 02 er en fræk crossover, der blander sporty attitude med praktisk hverdagsbrug og et design, der vækker opmærksomhed uden at virke prangende. Den føles kvik i bytrafik, byder på komfortabel kabine og masser af personlighed — perfekt til dem, der vil skille sig ud med et smil.

Detaljer

Alpine A390

Alpine A390 blander fransk flair med sportslig nerve i en kompakt crossover, der føles som et køreglad visitkort til hverdagen. Den er skarpt styret, overraskende raffineret og pakket med attitude, så du både kan hente børnene og dit indre Le Mans-hjerte på samme tur.

Detaljer
Lynk & Co 02
Alpine A390

Omkostninger og forbrug

Pris
282.100 - 313.400 kr.
Pris
528.900 - 611.200 kr.
Forbrug L/100km
-
Forbrug L/100km
-
Forbrug kWh/100km
17,1 - 17,6 kWh/100km
Forbrug kWh/100km
18,7 - 20,4 kWh/100km
Elektrisk rækkevidde
435 - 445 km
Elektrisk rækkevidde
497 - 551 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
co2
0 g/km
co2
0 g/km
Tankkapacitet
-
Tankkapacitet
-

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
SUV
Karrosseri
SUV
Sæder
5
Sæder
5
Døre
-
Døre
-
Egenvægt
1.895 kg
Egenvægt
2.121 - 2.124 kg
Bagagerumskapacitet
410 L
Bagagerumskapacitet
532 L
Længde
-
Længde
-
Bredde
1.845 mm
Bredde
1.885 mm
Højde
-
Højde
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Lastkapacitet
375 kg
Lastkapacitet
481 - 484 kg

Motor og ydeevne

Motortype
Elektrisk
Motortype
Elektrisk
Transmission
Automatisk
Transmission
Automatisk
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
Transmissionsdetaljer
Reduktionsgear
Drivtype
Baghjulstræk
Drivtype
Firehjulstræk
Effekt HK
272 HK
Effekt HK
400 - 470 HK
Acceleration 0-100 km/h
5,5 s
Acceleration 0-100 km/h
3,9 - 4,8 s
Maks. hastighed
-
Maks. hastighed
-
Moment
323 Nm
Moment
661 - 824 Nm
Antal cylindre
-
Antal cylindre
-
Effekt kW
200 kW
Effekt kW
295 - 345 kW
Motorstørrelse
-
Motorstørrelse
-

Generelt

Modelår
2024
Modelår
2026
CO2-effektivitetsklasse
A
CO2-effektivitetsklasse
A
Mærke
Lynk & Co
Mærke
Alpine
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.