VS

Hyundai i30 vs Renault Rafale sammenligning

Sammenlign ydelse (150 HK vs 300 HK), bagagerum og pris (224.500 kr. vs 344.800 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – Hyundai i30 eller Renault Rafale?

Hyundai i30 vs Renault Rafale: de vigtigste forskelle

Hyundai i30

4,3 (2 Anmeldelser)
bedøm
  • væsentligt billigere
  • synligt lettere
Detaljer

Renault Rafale

4,8 (11 Anmeldelser)
bedøm
  • markant mere effekt
  • væsentligt mere økonomisk
  • påtageligt hurtigere fra 0–100 km/h
  • synligt mere bagagerumsplads
Detaljer

Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

i30
Omkostninger og forbrug:

Pris og effektivitet hører til de vigtigste faktorer – og her viser forskellene sig ofte tydeligt.

Hyundai i30 er væsentligt billigere – den starter allerede ved 224.500 kr. , mens Renault Rafale koster 344.800 kr. . Forskellen er omkring 120.284 kr..

Der ses også en forskel i brændstofforbrug: Renault Rafale nøjes med 2 L/100km og er dermed væsentligt mere økonomisk end Hyundai i30, der bruger 5,9 L/100km. Forskellen er omkring 3,9 L/100km.

Rafale
Motor og ydeevne:

Under motorhjelmen viser det sig, hvilken model der er mest sportslig, og hvem der klarer bedst afsættet.

Når det gælder motorkraft, har Renault Rafale markant mere effekt300 HK mod 150 HK. Det svarer til en forskel på cirka 150 HK.

I acceleration fra 0 til 100 km/h er Renault Rafale påtageligt hurtigere – den klarer sprinten på 6,4 s, mens Hyundai i30 bruger 8,9 s. Det er cirka 2,5 s hurtigere.

i30
Plads og praktiske egenskaber:

Kabineplads, bagagerum og lasteevne er afgørende i daglig brug. Her tæller komfort og fleksibilitet mest.

Begge biler har plads til 5 personer.

Hvad angår egenvægt, er Hyundai i30 synligt lettere – 1.315 kg mod 1.734 kg. Forskellen er cirka 419 kg.

Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder Renault Rafale synligt mere plads – 627 L mod 395 L. Forskellen er omkring 232 L.

I lasteevne klarer Hyundai i30 sig knap bedre – 485 kg mod 444 kg. Forskellen er omkring 41 kg.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

Renault Rafale vinder duellen tydeligt i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 344.800 kr.
Rafale

Renault Rafale

  • Motortype Fuld hybrid, Plug-in-hybrid
  • Transmission Automatisk
  • Drivtype Forhjulstræk, Firehjulstræk
  • Effekt HK 200 - 300 HK
  • Forbrug L/100km 2 - 5 L/100km
  • Elektrisk rækkevidde 97 km
Hyundai i30
Renault Rafale

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

Hyundai i30

Hyundai i30 er en gedigen hverdagsbil med et simpelt, gennemført design og et klart fokus på værdi for pengene. Den kører trygt og komfortabelt, byder på overraskende praktiske løsninger og er et oplagt valg for dem, der vil have en fornuftig bil med et glimt i øjet.

Detaljer

Renault Rafale

Rafale skiller sig ud med elegante, coupé-inspirerede linjer og en markant front, der giver bilen en mere selvsikker udstråling end man måske forventer fra mærket. Den er til dig, der vil have en komfortabel og veludstyret køreoplevelse med kant — perfekt hvis du gerne vil ses i bybilledet uden at ligne en discokugle.

Detaljer
Hyundai i30
Renault Rafale

Omkostninger og forbrug

Pris
224.500 - 287.200 kr.
Pris
344.800 - 454.500 kr.
Forbrug L/100km
5,9 - 6,3 L/100km
Forbrug L/100km
2 - 5 L/100km
Forbrug kWh/100km
-
Forbrug kWh/100km
-
Elektrisk rækkevidde
-
Elektrisk rækkevidde
97 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
co2
134 - 142 g/km
co2
43 - 108 g/km
Tankkapacitet
-
Tankkapacitet
-

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
Hatchback
Karrosseri
SUV
Sæder
5
Sæder
5
Døre
-
Døre
-
Egenvægt
1.315 - 1.435 kg
Egenvægt
1.734 - 2.025 kg
Bagagerumskapacitet
395 L
Bagagerumskapacitet
539 - 627 L
Længde
-
Længde
-
Bredde
1.795 mm
Bredde
1.886 mm
Højde
-
Højde
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Lastkapacitet
445 - 485 kg
Lastkapacitet
415 - 444 kg

Motor og ydeevne

Motortype
Benzin
Motortype
Fuld hybrid, Plug-in-hybrid
Transmission
Manuel, Automatisk
Transmission
Automatisk
Transmissionsdetaljer
Manuel gearkasse, Automatisk dobbeltkobling
Transmissionsdetaljer
Automatgearkasse
Drivtype
Forhjulstræk
Drivtype
Forhjulstræk, Firehjulstræk
Effekt HK
115 - 150 HK
Effekt HK
200 - 300 HK
Acceleration 0-100 km/h
8,9 - 11,7 s
Acceleration 0-100 km/h
6,4 - 8,9 s
Maks. hastighed
-
Maks. hastighed
-
Moment
172 - 250 Nm
Moment
-
Antal cylindre
3 - 4
Antal cylindre
3
Effekt kW
85 - 110 kW
Effekt kW
147 - 221 kW
Motorstørrelse
998 - 1.598 cm3
Motorstørrelse
1.199 cm3

Generelt

Modelår
2026
Modelår
2025
CO2-effektivitetsklasse
D, E
CO2-effektivitetsklasse
C, B
Mærke
Hyundai
Mærke
Renault
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.