Sammenlign ydelse (280 HK vs 215 HK), bagagerum og pris (260.900 kr. vs 372.900 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – Ford Focus Turnier eller Maxus T60 MAX?
Når det handler om økonomi i hverdagen, viser de to modeller interessante forskelle.
Ford Focus Turnier er markant billigere – den starter allerede ved 260.900 kr. , mens Maxus T60 MAX koster 372.900 kr. . Forskellen er omkring 111.962 kr..
Der ses også en forskel i brændstofforbrug: Ford Focus Turnier nøjes med 5 L/100km og er dermed betydeligt mere økonomisk end Maxus T60 MAX, der bruger 9,1 L/100km. Forskellen er omkring 4,1 L/100km.
Under motorhjelmen viser det sig, hvilken model der er mest sportslig, og hvem der klarer bedst afsættet.
Når det gælder motorkraft, har Ford Focus Turnier tydeligt mere effekt – 280 HK mod 215 HK. Det svarer til en forskel på cirka 65 HK.
I acceleration fra 0 til 100 km/h er Ford Focus Turnier markant hurtigere – den klarer sprinten på 5,8 s, mens Maxus T60 MAX bruger 11,9 s. Det er cirka 6,1 s hurtigere.
Der er også forskel på drejningsmomentet: Maxus T60 MAX trækker en smule kraftigere med 500 Nm mod 420 Nm. Forskellen er omkring 80 Nm.
Familievenlig eller hverdagens følgesvend – hvem tilbyder mest plads, fleksibilitet og komfort?
Begge biler har plads til 5 personer.
Hvad angår egenvægt, er Ford Focus Turnier klart lettere – 1.413 kg mod 2.275 kg. Forskellen er cirka 862 kg.
I lasteevne klarer Maxus T60 MAX sig markant bedre – 1.225 kg mod 557 kg. Forskellen er omkring 668 kg.
Ford Focus Turnier overgår på næsten alle punkter i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.
Ford Focus Turnier er en praktisk og velkørende stationcar, der klarer både lange ture og dagligdagens indkøb med overskud og charme. Kabinen er gennemtænkt og rummelig, så den føles som en klog investering for dem, der prioriterer plads uden at ofre køreglæde.
DetaljerMaxus T60 MAX føles som en robust arbejdshest med et overraskende velkørende temperament, bygget til at bide skeer med danske veje og vejr. Køreglæde møder praktisk sans i en pickup der både kan klare dagligdagens transport og weekendens eventyr uden at brokke sig — og til prisen giver den mere end man umiddelbart forventer.
Detaljer
Omkostninger og forbrug |
|
|---|---|
|
Pris
260.900 - 365.200 kr.
|
Pris
372.900 kr.
|
|
Forbrug L/100km
5 - 8 L/100km
|
Forbrug L/100km
9,1 L/100km
|
|
Forbrug kWh/100km
-
|
Forbrug kWh/100km
-
|
|
Elektrisk rækkevidde
-
|
Elektrisk rækkevidde
-
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
co2
120 - 183 g/km
|
co2
239 g/km
|
|
Tankkapacitet
52 L
|
Tankkapacitet
-
|
Dimensioner og karrosseri |
|
|---|---|
|
Karrosseri
Stationcar
|
Karrosseri
Pickup
|
|
Sæder
5
|
Sæder
5
|
|
Døre
5
|
Døre
-
|
|
Egenvægt
1.413 - 1.563 kg
|
Egenvægt
2.275 kg
|
|
Bagagerumskapacitet
608 - 635 L
|
Bagagerumskapacitet
-
|
|
Længde
4.672 - 4.693 mm
|
Længde
-
|
|
Bredde
1.825 - 1.844 mm
|
Bredde
1.960 mm
|
|
Højde
1.459 - 1.504 mm
|
Højde
-
|
|
Maksimal bagagerumskapacitet
1.653 L
|
Maksimal bagagerumskapacitet
-
|
|
Lastkapacitet
523 - 557 kg
|
Lastkapacitet
1.225 kg
|
Motor og ydeevne |
|
|---|---|
|
Motortype
Benzin mild-hybrid, Diesel, Benzin
|
Motortype
Diesel
|
|
Transmission
Manuel, Automatisk
|
Transmission
Automatisk
|
|
Transmissionsdetaljer
Manuel gearkasse, Automatisk dobbeltkobling, Automatgearkasse
|
Transmissionsdetaljer
Automatgearkasse
|
|
Drivtype
Forhjulstræk
|
Drivtype
Firehjulstræk
|
|
Effekt HK
115 - 280 HK
|
Effekt HK
215 HK
|
|
Acceleration 0-100 km/h
5,8 - 12,1 s
|
Acceleration 0-100 km/h
11,9 s
|
|
Maks. hastighed
184 - 250 km/h
|
Maks. hastighed
-
|
|
Moment
170 - 420 Nm
|
Moment
500 Nm
|
|
Antal cylindre
3 - 4
|
Antal cylindre
4
|
|
Effekt kW
85 - 206 kW
|
Effekt kW
158 kW
|
|
Motorstørrelse
999 - 2.261 cm3
|
Motorstørrelse
1.996 cm3
|
Generelt |
|
|---|---|
|
Modelår
2.023 - 2.024
|
Modelår
2025
|
|
CO2-effektivitetsklasse
D, G
|
CO2-effektivitetsklasse
G
|
|
Mærke
Ford
|
Mærke
Maxus
|